Başbakan Nasıl Emekli Olur ?

Başbakan değişikliğinin gündemde olduğu bu günlerde Başbakanların Sosyal Güvenlikleri konusunda açıklamalar yapalım istedik. Başbakanların emeklilikleri ve maaşları konusu her zaman merak konusudur.

Başbakan Nasıl Emekli Olur ?

Başbakan  değişikliğinin gündemde olduğu bu günlerde Başbakanların Sosyal Güvenlikleri konusunda açıklamalar yapalım istedik. Başbakanların emeklilikleri ve maaşları konusu her zaman merak konusudur.

 

 

Konu 5510 Sayılı Yasanın 43.maddesinin 3.fıkrasında açıklanmış olup maddede   aynen “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı veya Başbakan iken bu görevinden herhangi bir nedenle ayrılanlara, istekleri üzerine, müracaat tarihini takip eden ay başından itibaren, istek tarihindeki Cumhurbaşkanına ödenmekte olanaylık ödeneğin % 40'ı esas alınarak Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının % 75'i oranında yaşlılık aylığı bağlanır.” denilmektedir.

 

 

Yasanın ilgili maddesinde Başbakanlık yapmaktan başka,  herhangi bir şart aranmadığı için bir gün dahi Başbakanlık yapan ve bu görevinden herhangi bir nedenle ayrılanlara Cumhurbaşkanına Bağlanacak yaşlılık aylığının %75`i oranında yaşlılık aylığı bağlanacaktır.

 

 

Başbakanlar eğer 5510 Sayılı yasanın 28. Maddesine göre normal emeklilik hakkı kazanıyor ise bu emeklilik nedeniyle 29. Maddeye göre hesaplanarak bağlanacak aylığı Başbakanlık emekli aylığından yüksek ise yüksek olan aylığı, eğer yüksek değil ise Başbakan emekli aylığı bağlanacaktır. 

 

 

5510 Sayılı Yasanın 28.maddesine göre hakedilen ve 29. Maddeye göre hesaplanarak bağlanacak aylık yok ise (normal emeklilik) Başbakana bağlanacak aylığın tümü Hazineden tahsil edilmektedir. Başbakan 5510 Sayılı Yasanın 28. Maddesine göre emeklilik şartlarına da haiz ise 29. Maddeye göre bağlanacak aylık  Başbakan emekli maaşından düşük ise Başbakan aylığı bağlanmakta, ve bu iki aylık arasındaki  fark hazineden tahsil edilmektedir.

 

Kaynak : SGK Haberleri

başbakan cumhurbaşkanı ahmet davutoğlu emeklilik başbakanlar nasıl emekli olur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu