Renk Körlüğü Nedir ? Sizde Renk Körümüsünüz

Renk körlüğü renklerin ayırt edilememesi hastalığıdır. Nasıl Teşhis Konur Renk Körü Olanlar Nasıl Hareket Etmelidir ?

Renk Körlüğü Nedir ? Sizde Renk Körümüsünüz

Renk körlüğü renklerin ayırt edilememesi hastalığıdır. İnsanlarda tam renk körlüğü hastalığı olduğu gibi daha çok kırmızı yeşil renk körlüğü görülmektedir. Kalıtsal olarak anne babadan çocuklara geçen kırmızı yeşil renk körlüğü X kromozomunun Y’ de homoloğu olmayan bölgesinde çekinik gen ile taşınır.

 

 

Kadınlarda bu hastalığın ortaya çıkması için iki gene ihtiyaç varken erkeklerde tek hastalık geni yeterlidir. Bu nedenle hastalık erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir.

 

 

Renkli görme gözümüzün retina bölgesindeki koni hücreleri adı verilen hücreler tarafından gerçekleştirilir. Bunların teker teker çalışması ile ana renkler ortak çalışmalı ile de ara renkler görülür. Renk körlüğünde bu hücrelerden biri veya ikisi ya yoktur ya da yeterli değildir.

 

 

Renk körü hastaları genellikle kendilerinin normal gördüğünü düşünürler. Ancak renklerle ilgili iş yapanlarda bu durum çabuk tespit edilebilir. Göz doktorları da renk körlüğü testini yapabilir. Bu testler renkli noktalardan oluşan sayı veya resimleri tanımaya yöneliktir. Renk körlüğü tespiti evde de kişiye farklı renklerdeki iplikleri gruplandırılması istenerek de yapılabilir. Renk körü olanlar iplikleri doğru gruplayamayacaktır. 

 

 

renk körlüğü renk körü olabilirsiniz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gülşehir Eğrikuyu da Su Hattı Patladı
Gülşehir Eğrikuyu da Su Hattı Patladı
MHP İlçe Başkanı Çevirmeden Teşekkür Mesajı
MHP İlçe Başkanı Çevirmeden Teşekkür Mesajı