Nevşehir’de Tefecilik İsyanı !

Nevşehir ve ilçelerinde tefecilik aldı başını yürüdü.

Nevşehir’de Tefecilik İsyanı !

Kapitalist sistemin, bir dayatması olan tefecilik (faiz), gün geçtikçe bireyleri ve toplumu sömürüyor. Yardımlaşma ve dayanışma gibi İslami hasletlerin yok olma noktasına geldiği, aşırı tüketim hastalığının topluma bulaştırıldığı günümüzde, ihtiyacı olan parayı temin etmenin yolunu tefecilere ya da bankalara gitmekte bulan toplum, daha sonra kendisine yükletilen ağır faiz şartlarının altında ezilmekten kurtulamıyor.İslam'da kesin olarak haram sayılan tefecilik işlemini birçok kişi gayri resmi yaparken bunun yanında devletin bizzat kontrolünde olan birçok banka da bu işi resmi bir kılıf uydurarak yapıyor. Özellikle son yıllarda bankaların bireysel kredi verme konusunda şartları çok kolaymış gibi göstermesi birçok insanın buna kanıp mağdur olmasına sebep oluyor.

 

Memur ve esnaf kesimlerinden 20’ye yakın ailelerin tefecilere olan borçlarından zor duruma düştükleri ve ailelerinde huzurları bozulduğu için bunların bir çoğunun boşandıkları ileri sürüldü.

 

 

Bazı esnafların tefeciler yüzünden iflas ettikleri, kimilerinin evlerini terk ettiği de öne sürülüyor. Tefecilerin; tehdit, zorla senet imzalatmak ve yüzde 500’e varan faizle para verdikleri de iddia edilirken, güvenlik nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen Nevşehirli bazı memur ve esnaflar bu konudaki sıkıntıları yüzünden nefes almakta bile zorlandıklarını belirttiler.

 

 

 

Haber sitemize ulaşan Mağdurlar, “Bizler en ufak bir sıkıntı yaşayan hemen tefecilerin güzel yaklaşımından dolayı ihtiyaçlarımızı karşılamak için borç para alıyoruz ve parasını vermeye gittiğimizde ‘önemi yok gelecek ay ver’ deyip geçiştiriyorlar. Sonrada bu kartopu gibi büyüyor ve içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Evlerimiz, araçlarımız gidiyor, geriye kalan parayı da ödeyemeyince tehditle karşılaşıyoruz. Bu konuda çok muzdaribiz. Farklı meslekler yapıp bu işi yapanlarda var icradaki mallarımızı ucuza kapatanlar bile var. Devletimiz, Emniyet güçlerimiz ve Cumhuriyet savcılığı lütfen bu konuyu araştırsın.” diye dert yandılar.

 

tefecilik tefecilik nedir nevşehir tefeci tefeci lazım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu