70 Tutuklu Uygur Türkleri Açlık Grevinde

Uygur Türkçesi ile kaleme aldıkları 2 sayfalık bir mektubu Türkiye’ye gönderen Uygur Türkleri, kendilerinin serbest bırakılması ve üçüncü bir ülkeye gitmelerine izin verilinceye kadar açlık grevi ilan ettiklerini belirttiler.

70 Tutuklu Uygur Türkleri  Açlık Grevinde

Uygur Türkçesi ile kaleme aldıkları 2 sayfalık bir mektubu Türkiye’ye gönderen Uygur Türkleri, kendilerinin serbest bırakılması ve üçüncü bir ülkeye gitmelerine izin verilinceye kadar açlık grevi ilan ettiklerini belirttiler. Türkiye başta olmak üzere İslam ülkeleri ve diğer ülkelerden kendilerinin serbest bırakılmaları konusunda yardımcı olmalarını talep eden tutuklu Uygurlar mektupta şunları belirtiyorlar;

 

TÜM İNSANLIĞA MÜRACAATIMIZDIR. ÖZGÜRLÜK İÇİN AÇLIK GREVİ BAŞLATIYORUZ

 

“Bizler Komünist Çin işgalindeki ana yurdumuz Doğu Türkistan’daki Çin baskı, zulüm, dini, etnik asimilasyon ve ırki soykırım uygulamalarından canımızı kurtarmak için Tayland’a iltica eden Müslüman Uygurlarız. 3 yıldır Tayland hapishanelerinde tutuklu olarak bulunuyoruz.

 

08 Temmuz 2015 tarihinde bizim gibi tutuklu 140 Uygur Kardeşimiz Tayland yönetimi tarafından zorla Çin’e teslim edildi. Onların iade edilmemesi için Türkiye başta olmak üzere bir çok ülke ve uluslar arası kurum ve kuruluşların müracaatları Tayland yönetimi tarafından dikkate alınmadı. Ülkemizi işgal eden ve bizlere baskı, zulüm ve işkenceler, dini ve ırkı soykırımlar uygulayan Çin’den kendimizin ve ailelerimizin canlarını kurtarmak için kaçmak zorunda kaldık.

 

Bizler ülkemizden kaçarak, gaspedilen özgürlüğümüze ve insani haklarımıza tekrar kavuşmak amacı taşıyor idik.

 

Biz halen Tayland Hapishanesinde zorla hukuksuz olarak tutulan 70 Müslüman Uygur tutukluyuz. Tayland yönetimi bizim 3. bir ülkeye gitmemizi kabul etmediği gibi, bizi de serbest bırakmamaktadır. Bizler suçu işlemiş insanlar asla değiliz. Bizim hapishanede tutulmamız haksız ve hukuksuzdur.

 

Çin’e zorla teslim edilen 140 kardeşimizin iade yıl dönümü yaklaşırken, Tayland yönetimi ile  hapishane otoritelerinin bize karşı davranışları ve tutumu değişmeye ve sertleşmeye başladı. Bu nedenle bizlerin de geçen yıl zorla iade edilen kardeşlerimiz gibi Çin’e iade edilmemizden ciddi olarak endişe etmekteyiz.

 

Tayland Hükümeti bizleri insan olarak görmemekte ve davranmamaktadır. Bize karşı hiç te insanı olmayan tutum ve davranışlar sergilemektedir. Tayland, birlikte iltica ettiğimiz ailelerimizden bizleri ayırdı. Anne-baba, eş ve çocuklarımızdan koparıldık ve ayrı ayrı hapishanelere konulmuş durumdayız.

Günümüzde ülkelerindeki baskı, zulüm ve iç savaşlardan kaçan bizim gibi sığınmacılara diğer ülkelerin kucak açtıklarını ve bu mültecilere insanı olarak yaklaşarak yardımcı olduklarına şahit oluyoruz. Ancak, bize şu anda yardımcı olan veya olacak bir ülke bulunmamaktadır.

Ey insanlık  !

Biz Tayland Hapishanesinde  çile dolduran  biz Müslüman Uygurlar size göre insan değil miyiz?

Niçin bizlere yardım etmiyorsunuz? Sizler dünya ülkeleri!

Sizler zulüm devleti Çin’den bu kadar mı çok çekiniyor ve korkuyorsunuz?

Sizlerin Çin’in baskı ve zulmü hakkında yeterli bilgilere sahip olduğunuzu biliyoruz !

İnsanlığın ortak değerleri ve demokrasi,  Çin Komünistlerinin yasalarından ve insanlığa aykırı değerlerinden daha mı değersiz?

Yaklaşık 2 yıldan beri Tayland’ın hapishanelerinde tutulmakta olan biz Müslüman Uygurlar  bu  sebepler yüzünden bugünden itibaren açlık grevine başlamış bulunuyoruz !

 

Bizler bu eylemlerimizle kendimizin her zamankinden daha fazla ve istekli bir şekilde özgürlüğümüze ne kadar bağlı ve  teşna olduğumuzu sizlere kanıtlamak istiyoruz.

Bizler özgürlüğümüze sahip olabilmemiz için serbest bırakılmamızı ve bizi kabul edecek bir üçüncü ülkenin özgür vatandaşları olarak onurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz. Geçen yıl Tayland yönetimi tarafından zorla Çin’e iade edilen kardeşlerimiz gibi zorla iade edildiğimiz takdirde, bizim can güvenliğimiz ciddi şekilde tehlike altına girmiş olacaktır.

Çinlilerin bizlere maddi, manevi ve psikolojik olarak her türlü baskı, zulüm ve işkenceleri uygulayacakları muhakkaktır.

Bizler sesimizi Tayland hükümeti başta olmak üzere uluslar arası topluma, insanlık onuru ve değerlerine bağlı ve bu değerleri öncelikli olarak gören ve savunan ülkelere, BM.Teşkilatı, İslam İşbirliği Teşkilatı ve uluslar arası insan hakları ve hukuk teşkilatlarına sesleniyoruz ;

Bizler açlık grevi ilan etmiş bulunuyoruz!

Açlık grevimiz bizim serbest bırakılmamız ve üçüncü bir ülkeye gitmemize izin verilinceye kadar devam edecektir.

Bu taleplerimiz yerine gelmediği takdirde hiçbir şekilde yemek yemeyeceğiz ve su içmeyeceğiz! Taleplerimiz kabul edilinceye kadar hayatlarımız son bulana kadar açlık grevimizi sürdüreceğiz. Tayland yönetiminden bizleri bir an önce serbest bırakmalarını istiyoruz.

Türkiye başta İslam ülkelerinden ve diğer dünya ülkelerinden bize yardım etmelerini talep ediyoruz. Açlık grevini, serbest bırakılmamız ve 3. bir ülkeye izin verilinceye kadar devam ettireceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Lütfen bizlere yardım ediniz.”

Tayland Hapishanelerinde Tutuklu 70 Müslüman Uygur

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

 

uygur türkleri tutukluluk doğu türkistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu