Gülşehir'de Koyun Kırkma Zamanı Başladı

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Eğrikuyu köyünde, koyunlar kırkılmaya başladı.

Gülşehir'de Koyun Kırkma Zamanı Başladı

Nevşehir’in Gülşehir ilçesine bağlı Eğrikuyu köyünde, koyunlar kırkılmaya başladı.

 

Küçükbaş hayvanın bulunduğu köyde, vatandaşlar 10 gün boyunca hayvanları yünlerinden ayıracak. Yünlerin bir kısmını sattıklarını belirten köylüler, kalan kısmını da akraba ve dostlarına yastık, yorgan yapmaları için hediye ettiklerini söyledi. 

Gülşehir’de yeniden vatandaşlarca tercih edilen gelir kaynağını oluşturan büyükbaş hayvancılığın yanında koyunculuk ise başta Gülşehir’in Eğrikuyu köyü olmak üzere bir çok  köylerde halen etkinliğini sürdürüyor.

 

Bu da hem bölgede koyun eti ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor hem de kırsal alandaki yaşam standartlarına ekonomik katkı sunuyor.

 

Gülşehir’de besiciler her yıl olduğu gibi bu yılda koyunları kırkma telaşı yaşamaya başladı. Koyun kırkma dönemi renkli görüntülere sahne oluyor. Çocuklar koyun kırkımını yakından izleyip öğrenirken, kadınlar kırkılan koyunlara boya sürerek nişan vuruyor. Koyun kırkmaktan yorulanlar ise yorgunluklarını yünlerin üzerine uzanarak atıyor. 

Koyun kırkımının hem hayvanın sağlığı açısından önemli olduğunu hem de yünlerin satılmasıyla az da olsa gelir elde ettiklerini belirten köylüler, yünün ucuzluğundan dert yandılar. Koyunların kırkılmasıyla elde edilen yünlerin satılmasının yanında eş, dost ve akrabalara da yastık ve yorgan yapımında kullanılmak üzere hediye ediliyor. Köy halkı, sağlıklı olması nedeniyle tercih edilen yünlü yastık ve yorganları gurbetteki akrabalarına da gönderiyor.
 

 

 

kırkma zamanı koyun kırkma koyunları kırkıyorlar eğrikuyu köyü gülşehir köyleri nevşehirde kayvancılık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu