2016 yılı Oruç Fidyesi Miktarı Açıklandı

Nevşehir’de oruç tutamayan vatandaşlarımız tutamadıkları her gün için bir kişiyi doyuracak miktarda para ödemelidir buna fidye denmektedir.

2016 yılı Oruç Fidyesi Miktarı Açıklandı

Nevşehir’de oruç tutamayan vatandaşlarımız tutamadıkları her gün için bir kişiyi doyuracak miktarda para ödemelidir buna fidye denmektedir. Bu miktar her yıl diyanet tarafından belirlenmektedir. 2016 yılı için oruç tutmayan kişilerin ödeyeceği para kaç lira olarak belirlenmiştir?

2016 YILI FİDYE MİKTARI:

 

Fitre, Ramazan bayramının birinci günü sabahı, fecrin doğuşundan itibaren vâcib olur. Fitreyi vermenin müstehab olan şekli ise, fecrin doğuşundan itibaren namazdan çıkmadan önce fakirlere verilmesidir. Fakat fitrenin bayramdan birkaç gün, hatta birkaç ay önceden verilmesinde de bir beis yoktur. Böylece fakirlerin bayram ihtiyaçlarını önceden karşılamaları, noksanlarını telâfi etmeleri sağlanmış olur. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir.


 

Bu görüş İmam Ebû Hanife'nindir. Diğer üç İmama göre, fitre, Ramazanın son akşamı güneşin batmasından itibaren vâcib hâle gelir. Ödemenin bayram namazından sonraya te'hiri de câiz değildir.


 

Ramazan bayramının 1. günü fecrin doğuşundan evvel vefat eden veya fakir düşen kimseye fitre vermek vâcib olmaktan çıkar. Fecrin doğuşundan sonra vefat eden zengine ise, fitre vâcibdir. Mirasından ödenir.


 

Nisab miktarını bulan mal, fitrenin vâcib olmasından sonra, ödenmeden telef olsa fitre sâkıt olmaz.

 Diyenet işleri bakanı 2016 yılı fitre miktarını 15 tl olarak belirlemiştir. 

oruç fidyesi 2016 YILI FİDYE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu