Gülşehir'de Varan 1 - Etnografya Müzesi

Siz okuyucularımıza söz verdiğimiz gibi Mantarkayapost Haber Merkezi olarak Gülşehir ilçesinde bilinmeyenleri açıklamaya devam edeceğiz.

Gülşehir'de Varan 1 - Etnografya Müzesi

Siz okuyucularımıza söz verdiğimiz gibi Mantarkayapost Haber Merkezi olarak Gülşehir ilçesinde bilinmeyenleri açıklamaya devam edeceğiz.

 

 

 

Gülşehir’in Ovaören Köyü sınırları içerisindeki Yassıhöyük’de, 2007 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile arkeolojik kazı çalışmaları yapılıyor.

 

 

Ovaören arkeolojik potansiyeli açısından Yassıhöyük, Topakhöyük ve eteği ile birlikte yaklaşık 35 hektara yayılan ülkemizin en büyük kazı alanlarından birisi konumunda bulunuyor.

 

 

Demir Çağı’na tarihlenen mimari tabakalar ve bu tabakaların altındaki Hitit yerleşimini belgelendi. Yapılan  kazılarda Yassıhöyük’deki, yerleşim tarihinin M.Ö. 1700’lere kadar indiğini gösteren veriler elde edildi.

 

Kentsel bir yerleşim modeli sunan Yassıhöyük’ün etrafının Hitit döneminde de Orta Demir Çağı’nda da savunma sistemleri ile çevrelendiğini ortaya koyan kazı çalışmalarında, Nevşehir turizmi için de çok büyük katkılar sağlayacak kalıntılar tespit edildi.

 

 

Yüksekliği 7 metreyi geçen kent surları, Anıtsal boyutlu Kent Kapısı, Hitit Dönemi sandık duvarlı surları ile Ovaören-Yassıhöyük yakın zamanda önemli bir turizm rotası olacak.

 

Ancak Gülşehir ilçemizde çıkarılan bu tarihsel belgeleri bir müzemiz olmadığı için başka ilçelerde sergilenecek.

 

Gülşehir ilçesinde siyasi ve bürokratlar bu ilçeye sahip çıkmıyor. Ne atananlardan ne seçilenlerden bir fayda görmüyor bu ilçe küçük menfaat ve çatışmalar ile adeta başka ilçelere çalışıyor.

 

Soruyoruz Hacıbektaş ilçesinde Hacıbektaşı Veli emanetlerini başka bir ilçede veya Nevşehir’de sergilenebiliyormu ?

 

Avanosda yapılan bir vazoyu yada tarihi bir eseri Gülşehir, Ürgüp , Derinkuyu damı sergileniyor. Avanos ilçesinde  şuan bir müze çalışması var bitirme aşamasına gelindi.

 

Gülşehir Ovaörende veya başka bir yere çıkan tarihi eserler burada mı sergilenecek ?

 

 

Gülşehir ilçesine bir etnografya müzesi yapımı söz konusu iken başka bir ilçeye verildiği iddia ediliyor. Bu olay doğrumu ?

 

Gülşehir ilçesine yatırım getirmeye çalışan iktidar partisinin iddia ettiği Gülşehir Belediyesi bize arsa vermiyor. Yatırımlara izin vermiyor sözleri gerçeği yansıtıyor mu ? 

 

Türkiye İktidar Partisi ile Gülşehir İktidar Partisi arasındaki bu kısır çekişmeler kime kimler zarar veriyor ? 

 

Tüm bu husular için Gülşehir Belediye Başkan Sayın Vahdi Arısoy'u, Gülşehir Ak Parti İlçe Yönetimini ve  Gülşehirde yaşayan vatandaşlarında vekilleri olan Nevşehir Milletvekillerine açıkca soruyoruz sorularımıza cevap verecekmisiniz ?

 

 

 

 

gülşehir varan1 gülşehir belediyesi vahdi arısoy nevşehir ak parti milletvekilleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu