Gülşehir'de Varan 2 - Hangi Eski Belediye Başkanına Dava Açılıyor

Siz okuyucularımıza söz verdiğimiz gibi Mantarkayapost Haber Merkezi olarak Gülşehir ilçesinde bilinmeyenleri açıklamaya devam edeceğiz.

Gülşehir'de Varan 2  - Hangi Eski Belediye Başkanına Dava Açılıyor

Siz okuyucularımıza söz verdiğimiz gibi Mantarkayapost Haber Merkezi olarak Gülşehir ilçesinde bilinmeyenleri açıklamaya devam edeceğiz.

 

Tarih, 2013’ün Mayıs ayı.

 

 

Kaçımız hatırlıyor bilmiyorum ama bir hatırlatma yapayım. 1 Mayıs günü, Kayseri’de meydana gelen trafik kazasında 8 öğretmenimiz hayatını kaybetmişti. Hatırlamadınız mı? o kazada ölenlere başsağlığı ailelerine sabırları diliyoruz. 

 

Biraz daha detay vereyim.

Nevşehir’in, Karacaşar beldesindeki ilkokul öğretmenleri, aileleri ile birlikte 1 Mayıs tatilinde; Kayseri’deki Kapuzbaşı Şelaleleri’ne geziye giderken, içinde bulundukları minibüs kontrolden çıkarak, baraj gölüne uçmuştu. Kazada, 8 öğretmen hayatını kaybetmiş, 24 kişi de yaralanmıştı.

 

 

O kazadan sonra sigortacılar, hayatını kaybeden 8 öğretmenin yakınlarına trafik sigortasının dışında, toplam 1 milyon 50 bin lira tazminat ödedi.

 

Peki bu sigorta cezası nereden çıktı. Diyenleri duyar gibiyim.Kaza yapan aracın tabi sigortası olmadığından, ortada da ölümlü bir kaza olduğundan devreye Güvence Hesabı giriyor. Hani şu, trafikte sigortasız araçların kazalarda, üçüncü kişilere verecekleri bedeni zararları karşılamak amacıyla kurulan, Güvence Hesabı

 

 

Güvence Hesabı, kazada ölen öğretmenlerin yakınlarına toplam 1 milyon 50 bin lira vefat tazminatı ödüyor. İşte, asıl trajikomik hikaye de bundan sonra başlıyor.

Güvence Hesabı, sigortasız araçların verdiği bedeni zararları karşılıyor ama kanunen zorunlu olan sigortayı yaptırmamak suç olduğundan; Güvence Hesabı, ödediği tüm tazminatı sigortayı yaptırmakla sorumlu olandan, hukuk yoluyla talep ediyor. Ödenmezse, haciz işlemi bile uygulanıyor.

 

 

Kazanın meydana geldiği bu tarihte Karacaşar Belediye Başkanı Muammer Akcan dı. Daha sonra Karacaşar kasabası Gülşehir ilçesine bağlanarak mahalle oldu. Hal böyle olunca Karacaşar Belediyesinin borç ve alacakları ile gayri menkül ve taşıtları Gülşehir Belediyesine devir edildi. Sigorta şirketlerince Karacaşar Belediyesine yüklenen ve istenen bu tazminatı ödemek istemedi hacizler başladı. Mecbur kalan Gülşehir Belediyesi ödemeyi taksitlendirerek ödemeye başladı halende devam ediyor.

 

 

Gülşehir Belediye Başkanı ve belediye encümeni , Üç kuruş gelir olsun diye aldığı minibüse, yıllık 300-400 lira sigorta primi ödemekten kaçan belediye başkanına encümen kararı alarak dava açmaya hazırlanıyor.

 

Geçen haftalarda yapılan Karacaşar Eski Belediye Başkanı Muammer Akcan  Sigortasız ve yola çıkmaması gereken aracı göreve gönderen Karacaşar Eski Belediye Başkanı Muammer Akcana rucü davası açmak için encümenden karar aldı. Görevi kötüye kullanan Akcan'dan sigortacılara verilecek olan cezanın isteneceği öğrenildi. Encümen oylama sonucu ise 9-2 oy ile dava açılsın denildi. Şimdilerde Karacaşar Kütüphanesinde memur olarak çalışan eski Karacaşar Belediye Başkanına dava açılacak mı ? Bu para tahsil edilirmi bilinmez. Bunu zaman gösterecek.

 

 

 

 

gülşehir dava açılıyor rücu davası muammer akcan karacaşar trafik kazası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu