Artık Bu Rezaleti Ortadan Kaldıralım !

Cenaze Evlerinde Kıymalı Pide Rezaleti “Her nefis ölümü tadacaktır.”

Artık Bu Rezaleti Ortadan Kaldıralım !

Cenaze Evlerinde Kıymalı Pide Rezaleti “Her nefis ölümü tadacaktır.”

 

 

Yani her evden cenaze çıkacak ve bu ateş her evi yakacaktır. Önemli olan bu sınavı verebilmek ve Allah’ın rızasına, cennetine ve cemaline layık olabilmektir. Ancak bu cenaze evlerindeki kıymalı pide rezaletine de bir son verilmelidir. Adeta ticari bir rant oluşturulmuş gibi bir durum da söz konusudur.

 

 

Çünkü yemek de üç unsur vardır. İhtiyaç, maddi külfet ve zevk unsuru.

 

 

1.Yemek bir ihtiyaçtır, acıkınca yemeli. Ancak ramazanda on altı saat oruç tutuyoruz, cenaze evinde iki saat yemesek ne olur? Sanki cenaze evine kıymalı pide yemek için gidiliyormuş gibi bir izlenim doğuyor. Bir cenaze sahibi “ne yemeği kardeşim biz canımızla uğraşıyoruz” dese sanki kınanacak duruma geldik. Yani bir nevi gelenek olmuş. Oysa geleneklerimiz ya İslam kültüründen ya da Türk kültüründen oluşur ve böyle bir kültür tarihimizde yok. Sonradan hurafeleştirilen, üstelik dinimize göre cenaze evinde yemek pişmesi, ikram yapılması harama yakın mekruhtur. Birileri bir şey yapıyor, ”ben yaptım siz de yapın, bu gelenektir” diyor. Geleneğimizi senden mi öğreneceğiz. Bu bir rezalettir.

 

 

 

2.Yemek de maddi külfet unsuru vardır. Bir ev zaten beklenmedik bir anda cenaze evi oluverir. Cenaze evinin parası var mı yok mu bilinmez. Cenaze, defin masrafları, alacaklılarla helalleşme gibi birçok maddi külfet bir anda çıkıverir. Bu yetmez bir de katılımcılara ikram. Gelsin kıymalı pideler, ayranlar. Maddi yönden de bu bir rezalettir.

 

 

 

 

3.Yemek de bir de zevk unsuru vardır. İnsan yemeği zevkle yer. Peki cenaze sahipleri de o yemeği zevkle yiyebilir mi? Yani cenaze sahipleri yemek yaptıracak, külfetine katlanacak sonra birileri zevkle yerken o da acısıyla kıvranacak ve bir lokma yemeyecek. İşte bu tam bir rezalettir. ALLAH razı olur mu?

 

 

Biz Mantarkayapost Haber Ailesi Olarak; "İkramlar sadece sevinçli günlerde yapılır. Böyle üzüntülü zamanlarda çirkin bir bidattir. Ölen kişinin komşularına ve uzakta da olsa akrabalarına düşen o gün ve gece yemek tertip edip cenaze sahibine götürüp beraberce yemeleridir.

 

Taziye günlerinden 3-5 gün sonra yada kırkı çıkınca cenaze sahibinin ölen kişinin ruhuna bağışlamak üzere özellikle fakirleri çağırıp davet yapması, Kur’an­ı Kerim okuyup, okutup dua etmesi ve ettirmesi daha güzel ve yerinde olur." diyor ve cenaze evlerindeki kıymalı pide vs. yemek rezaletine son verilmesini istiyor! Duyarlı herkesin bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.

 

Bir tarafta gözyaşı, bir tarafta da cenaze yemeği telaşı, el insaf bu acılı günde yemek ziyafeti olur mu? Nedir bu çaba, gelsin gitsin hazır yemekler…

 

 

Bu taziye evlerinde ki yemek furyasının acilen kalkması gerekir diye düşünüyor, Vatandaşlarımız ve özellikle Gülşehir Müftülüğümüzden bu konunun üstünde durmalarını gerek Cuma namazları öncesi vaizlerde , hutbede, hatta cami imamlarının cenaze namazı öncesi veya sonrası konuşmalarında bu konunun işlenerek kaldırılmasına katkı sağlanacağını düşünüyoruz.

cenaze yemeği rezaleti ortadan kaldıralım böyle adet olmaz cenaze yemek harammı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ozgen ulusoy     0000-00-00 Dogru soyluyorsun.adi üstünde cenaze evi.
BY TÜ®KO     2016-07-04 NORMALDE CENAZE EVİNDE YEMEK KOMŞULAR TARAFINDAN VERİLİRKİ CENAZE SAHİBİ O ACINI İÇİNDE BİRDE YEMEK İŞİ İLE UĞRAŞMASIN DİYE. AMA MALESEFKİ GÜNÜMÜZDE İYİCE BU BİR MECBURİYET MİŞ GİBİ DURUM ALDI... GÜZLE BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM. İNSANLIK ADINA...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu