Sağlık Uzmanları Bayram İçin Uyardı

Nevşehir Halk Sağlığı Yetkilileri Ramazan ayı boyunca oruç tutan vatandaşların beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişikliklerin bayramla birlikte yaşanabilecek olumsuz etkilerini azaltmak için tavsiyelerde bulundu.

Sağlık Uzmanları Bayram İçin Uyardı

Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlığında doğal olarak değişiklik olduğunu ve günlük öğün sayısının iftar ve sahur olmak üzere ikiye düştüğünü hatırlatan Nevşehir Halk Sağlığı Yetkilileri , “Bayramla birlikte gerek öğün sayısının artması gerekse yeme isteğinin artması üzerine bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarının da meydana gelmesine neden olmaktadır. Geleneksel olarak bayramlarda toplumsal yapımız gereği ikramı seven bir milletiz. Özellikle çikolata, hamur işleri gibi, baklava, börek gibi gıdaların bol bol ikram edilmesi ile enerji içeriği yüksek olan bu gıdaların sık ve fazla tüketilmesi nedeniyle kan şekerinin hızlı artışına, aşırı kilo almaya, obeziteye neden olabilmektedir. Bu sorunlara yol açmamak için vatandaşlarımızın bu ikramlarda ‘Hayır’ demesini bilmesini, gerekiyorsa bir sınırlama getirmesini öneriyoruz.” dedi.

 BAYRAM BOYUNCA BESLENMEYE DİKKAT

 


Bayram boyunca güne sabah hafif bir kahvaltı ile başlamanın önemli olduğunu kaydeden sağlık uzmanı, “Daha çok sebze meyve türü gıda tüketmek, yine kahvaltıda özellikle kızartmalardan, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Besinlerin iyi çiğnenmesini ve hızlı yenmemesini öneriyoruz. Özellikle tatlıların, çikolataların aşırı alınmasında mide bağırsak rahatsızlıklarının artacağını bu nedenle özellikle şekerli tatlılardan kaçınılmasını tavsiye ediyoruz. İlla tatlı alınacaksa sütlü tatlıları öneriyoruz. Şekerli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, az şekerli limonata yada ayran içilmesini öneriyoruz.” şeklinde konuştu.

 DİYETE BAYRAM ARASI YOK


Diyabet, kalp, yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlığı olan vatandaşların bayram süresince de daha önce sürdürdükleri diyetlerini aynen sürdürmelerinin önemli olduğunu vurgulayan uzman doktor, kronik rahatsızlığı olan vatandaşların diyete bayram arası vermemelerini önerdi.

 SIVI TÜKETİMİ


Ramazan boyunca su tüketiminde bir azalma olduğuna dikkat çeken sağlık uzmanı, “Biliyorsunuz Ramazan boyunca su tüketiminde de bir azalma oluyor, bir sıvı kaybı oluyor. Bu açığın kapatılması adına bayramdan sonra günde en az 2 buçuk litre su tüketilmeli. Sıvı gıdaların daha fazla bolca alınmasına gayret edilmelidir. Özellikle tansiyon hastalarının, yaşlıların kahve gibi çay gibi kafein içeriği yüksek gıdaları fazla miktarda tüketmemeli. Bu içecekler bayramda her gidilen yerde ikram edilmekte.” diye konuştu.FİZİKSEL AKTİVİTELERE BAŞLANMALI


Ramazan boyunca yapılan sahurla birlikte elde edilen gece yeme alışkanlığının bayramla birlikte terk edilmesi gerektiğini kaydeden uzman doktor açıklamasını şöyle tamamladı:
“Ramazan boyunca sahura kalkıldığı için bu bazı kişilerde alışkanlık haline geliyor. Bayram sonrası da bu alışkanlığın devam etmemesi ve gece yemeklerinin yenmemesini öneriyoruz. Ramazan nedeniyle insanlar fiziksel aktivitelerini azaltıyorlar, enerji tasarrufu sağlamak adına. Bayram sonrası beslenmede bir artış olmasıyla birlikte aşırı kilo alımını engellemek için fiziksel aktiviteyi de hemen başlatmak gerekiyor. Haftada en az 4-5 gün 30 dakikadan az olmamak üzere yürüyüş yapmalarını öneriyoruz. Böylece bayramda ani kilo almalarını önlemelerini tavsiye ediyoruz.”

yemek bayram tatlısı fazla yemek oruç sonrası aşırı yemek bayramda aşırı yemek bayram beyü olmak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu