Tuzköy Mahallesine Mezar Yetişmiyor Kansere Hala Çare Aranıyor

Türkiye Genelinde kanserli köy olarak bilinen ve daha sonra Gülşehir ilçemize bağlanan Tuzköy Mahallesi'nde yaşanan ölümler nedeniyle nüfus bin 200'e kadar düştü

Tuzköy Mahallesine Mezar Yetişmiyor Kansere Hala Çare Aranıyor

Türkiye Genelinde kanserli köy olarak bilinen ve daha sonra Gülşehir ilçemize bağlanan Tuzköy Mahallesi'nde yaşanan ölümler nedeniyle nüfus bin 200'e kadar düştü. Tuzköy mahallesinde yaşayan insanların yaş ortalaması ise 52'ye düştü.

 

 

Tuzköy mahallesinde yaşayan vatandaşlar buradaki kanser yapıcı taşın yaklaşık 40 yıl öncesinden ortaya çıktığını, bazı kişilerin devletin yaptığı yeni konutlara taşındığını ancak, sorunun bir türlü tam anlamıyla çözümlenemediğini söyledi.

 

Tuzköy’de yaşayan vatandaşlardan Osman Gülen yaptığı , Köydeki eski yerleşim bölgelerindeki sıkıntı A planın uygulandığı bölgelerdeki evlerin kaldırılması. Üzerinin 2 metre toprakla kapatılması yeşil alan olması. Buna da Gülşehir Belediyesinin gücü yetmiyor. Gücü yetmeyince de işte aynı Suriye gibi bomba yemiş gibi dökük saçık. Burada öğrenciler, çocuklar geziyor. Hani bir A, B plandaki yerleşim bölgesinin üzerine toprak dökülecekti yapmadılar. Tuzköy’de bin 220 vatandaşımız yaşıyor. 40 yıldır burada bir mücadele var. Hacettepe Üniversitemizin yaptığı bir araştırmada burada halk tabiri ile anladığımız akciğer zarı hastalığı var. Ve yaş ortalaması da 52. Köyümüzün bu bölgenin Gülşehir’in en büyük yerleşim yerlerinden biri olurken şuanda dördüncü, beşinci duruma düşmüş. Yani göçten ziyade ölüm oranları var. Burada öyle günler var ki bir günde üç cenazenin defnedildiğine şahit oluyoruz. Bu yerleşim alanı önlem alınmazsa ortadan kalkmış olacak” dediler.

 

Tuzköy’de yaşayan İsmet Erol ise yakınlarının hepsinin kanserden öldüğünü söyledi. Erol, “Tuzköy’ün son durumu belli. Herkes görüyor. Bizim istediğimiz bu A planının devreye sokulmasıdır. Benim ailemden mesela kimse kalmadı benden başka. Hepsi kanserden öldü. Ben de rahatsızım şimdi. Bunu söylemenin bir anlamı yok. Kimse buraya el atmıyor” diye konuştu.

 

 

 

Gülşehir Belediye Başkan Vahdi Arısoy, "Biz belediye olarak burada bu A bölgesinin üzerinin kapanmasına maddi imkanımız el vermez. Yani burada iki metre gibi bir yükseklikte aşağı yukarı 500-600 dekarlık bir alanın üzerinin tamamen kapatılıp yeşillendirilmesi lazım ki halkımızı o şekilde hastalıktan koruyalım. Yalnız Tuzköy halkı risk altında değil aynı zamanda buradan Gülşehir ilçemize bağlı 15 köy yolu geçiyor. Onun içerisinde yolculuk yapan çocuklarımız da bu risk altındalar. Devletimizin acilen buraya el atması lazım. Başında da söylediğim gibi biz belediye olarak bu işleri yapmaya gücümüz el vermiyor. Tuzköy’de ortalama yaş oranı 52 civarlarında seyrediyor. Buranın 3 bin nüfusu varken şu anda bin 220 civarına düştü. İşte bu göçten daha ziyade ölüm oranlarının yüksekliğidir. Biz sürekli Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nde bu işi takip ediyoruz. Ama bir netice alamıyoruz" dedi.

 

 

Tuzköy mahallesinde yeni yerleşim yeri olarak yapılan binaların hala borcunun akıbeti belli değil. Vatandaşlarda bu konuda mağdur olduklarını belirtti. 

 

 

kanserli köy nevşehir kanserli köy kansere çözüm bulunamadı ne olacak bu halkın hali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
yalancı     2016-07-12 vahdi efendi çıkıp vatandaş önünde demogoji yapmana gerek yok kimi kandırıyorsun bütün işlem tamamlandı 144 konutun ihalesi yapıldı toki tarafından konutlara başlanıp bittikten sonra halk sahipleri dagıtılıp ondan sonra üstü kapanma ve yeşillendirme işlemine başlanacaktı seçimi kazandın ilk işin iptal ettirmek oldu ondan sonra belediye imkanları yok diyorsun tuzköy halkına ihanet ettin buratta başkarı bu işi yapsın vahdi efendi,,,,,,,,,,,,,,*
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu