Nevşehirliler Dikkat ! OHAL Suçu İşlemeyin

Dikkat! OHAL suçu işlemeyin FETÖ mensuplarının 15 Temmuz’daki darbe girişiminin olduğu gece sosyal medya kullanımı 3 kat arttı.

Nevşehirliler Dikkat ! OHAL Suçu İşlemeyin

Dikkat! OHAL suçu işlemeyin FETÖ mensuplarının 15 Temmuz’daki darbe girişiminin olduğu gece sosyal medya kullanımı 3 kat arttı.

 

 

Darbe girişimine karşı mücadele veren halkın organize olmasını sağlayan sosyal medya, OHAL’le birlikte riskli hale gelebilir Olağanüstü Hal (OHAL) ile alınan önlemler çerçevesinde sosyal medyada da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

 

 

Darbe girişimi gecesi yani 15 Temmuz’da Türkiye’de en sık kullanılan Twitter, Facebook gibi sosyal medyanın kullanım oranı normal günlerdekinin 3 katına çıktı. Darbe girişimine karşı mücadele verenler için önemli haberleşme kanalı olarak kullanılan sosyal medyanın, 3 aylık OHAl ilanının ardından daha dikkatli kullanılması konusunda uzmanların bazı önerileri var.

 

 

‘KAMU DÜZENİ AÇISINDAN TEHLİKELİ’

 

 

Hukuk Adamlarına göre, sosyal medyada farkında olmadan suç işlenilebilir. OHAL kapsamında yayımlanan ilk kanun hükmünde kararnamede (KHK), sosyal medya ortamında işlenen suçlara ilişkin doğrudan bir düzenleme yapılmadığına dikkat çeken hukukçular, “Ancak sosyal medya üzerinden özellikle terör örgütü propagandasının yapılması, gerçek dışı haberler paylaşarak halkı kin ve düşmanlığa sevk edebilecek söylemlerde bulunulması, yine darbe teşebbüsünü övmek, gerçek dışı görseller paylaşmak suretiyle kamu düzeni açısından tehlikeli ortam oluşması hallerinde, bu içerikleri paylaşanlar hakkında soruşturma açılacak” dediler.

 

 

‘KÖTÜ NİYETLİ KULLANILABİLİR’

 

İletişim ve Sosyal Medya Uzmanlarıda “Sosyal medya kullanımında, farklı görüşlerin var olma çabası içerisindeki yorumların kutuplaşmalara ve daha da ileri giderek bölünmeye ortam hazırlamakta” olduğunu savunurken, “Sosyal medyanın etkisinin ne kadar güçlü olduğunun farkında olup, paylaşımlarımızın nelere sebebiyet vereceğini öngörmemiz gerekiyor” dediler.

 

Siber güvenlik uzmanları, “Sosyal medya üzerinden yapılabilecek algı operasyonları, özellikle devlet kurumlarına yapılacak siber saldırılar sonucunda elde edilmiş bilgiler kötü niyetle kullanılabilir. Bu konuda hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de özel sektördeki firmaların siber güvenliklerine daha fazla önem göstermesi gerekiyor” diye konuştular.

 

 

NEFRET DİLİ KULLANMAYIN

Sosyal medyada her okuduğunuz bilgiye güvenmeyin.

 

Haberin doğruluğunu sorgulayın, araştırın. ­

 

Gördüğünüz fotoğraflar yanıltıcı olabilir.

 

Arama motorlarında doğruluğunu araştırın. ­Paylaştığınız bilgilerden sorumlu olduğunuzu unutmayın.

 

Emin olmadığınız bilgileri paylaşmaktan kaçının. ­Şehit haberlerine ve toplumda infial yaratan olaylara karşı kayıtsız kalmayın.

 

İnsani ve etik değerlere uygun davranışlar sergileyin. Ölüm ve şehitler üzerinden siyaset yaparken dikkatli olun. ­

 

Hiç tanımadığınız insanlar hakkında kişiyi hedef gösterecek paylaşımlar yapmayın.

 

Nefret dili kullanmayın, aynı fikirde ve siyasi görüşte olmadığınız insanları aşağılamayın, devlet büyüklerine hakaret etmeyin. ­

 

Sosyal medyadan organize edilen eylemlere katılırken dikkatli olun

fetö 15 temmuz sosyal medya ohal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
23 Nisan Gülşehir'de Kutlandı
23 Nisan Gülşehir'de Kutlandı
Gülşehir Bocce Kız Takımı İl Birincisi Oldu
Gülşehir Bocce Kız Takımı İl Birincisi Oldu