CHP, 93. Kuruluş yıldönümünü kutladıuyor

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurulan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 93. Kuruluş yıl dönümünü Nevşehir’de kutladı.

CHP, 93. Kuruluş yıldönümünü kutladıuyor

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurulan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 93. Kuruluş yıl dönümünü Nevşehir’de kutadı.

 

Nevşehir’de 93. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında CHP İl Başkanlığı tarafından yapılan organizasyonla Hükümet Konağı önünde tören düzenlendi. Törende CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez tarafından, Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu. Ardından törene katılanlar Saygı Duruşunda bulundu, akabinde İstiklal Marşı okundu.

 

Törende konuşan CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, kuruluşundan günümüze kadar Cumhuriyet’in ve demokrasinin koruyucusu ve savunucusu olan CHP’nin 93. Kuruluş yıldönümünü kutladıklarını söyledi.

 

CHP’nin öncüsü olan Halk Fırkası’nın, Mustafa Kemal Atatürk’ün yönlendirmesiyle 9 Eylül 1923’te kurulduğunu belirten Gülmez, bizzat Atatürk’ün kaleme aldığı 9 Eylül 1923 tarihli Halk Fırkası’nın görevi ve amacının ise “Ulusal Egemenliğin halk tarafından halk için gerçekleştirilmesine öncülük etmek, Türkiye’yi çağdaş bir devlet durumuna yükseltmek ve bütün kuvvetlerin üzerine hukukun egemenliğini kurmak olarak belirlendiğini ifade etti.

 

CHP olarak Ulusal Egemenlik, çağdaşlaşma ve hukuk devletinin başlıca amaçları olarak tanımlandığını ve zaman içinde bunu gerçekleştirdiklerini kaydeden Gülmez “ 20 Kasım 1924 tarihinde ise Cumhuriyet Halk Fırkası, Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti örgütünü üstlenmiştir. Böylece CHP, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran parti niteliğini kazanmıştır. Büyük Atatürk’ün en büyük iki eserinden biri olarak saydığı Cumhuriyet Halk Partisi, 1923 yılında yine bir 19 Eylül günü kurulmuş, ülkemizin imarı, özgürlük ve bağımsızlığımızın geliştirilmesi mücadelesine başlamıştır” dedi.

 

15 Temmuz tarihinde anayasal rejimi gasp etmeye; laik, demokratik, sosyal hukuk devletini yıkmaya yönelen terör eyleminin halkımızın Cumhuriyet’e aşık, vatansever ruhu ile ezildiğini söyleyen Gülmez “ Demokrasi ve hukuk devletine yönelen her eylemde bu şekilde ezilmeye mahkumdur. Tek taraflı OHAL uygulaması ile demokratik haklarını kullanan vatansever insanlarımıza, gazetecilere, aydınlara, yazarlara ve bürokrasinin her kolunda yıllarca ülkemize hizmet eden memurlarımıza karşı uygulamalar yapan Hükümet’te bu bilinçte olmalıdır. Demokrasi hareketinin öncüsü olan CHP, tüm iradesiyle ülkemizi boğan bu baskı ortamını dağıtmaya kararlıdır. Büyük Atatürk’ten miras aldığımız halkçı ve devrimci ruh ile CHP, geleceğin mimarı olacaktır. Başta ebedi yol göstericimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’i kuran ve koruyan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşu münasebetiyle tüm CHP’lileri ve vatandaşlarımızı kutluyoruz” diye konuştu.

chp 93 yıl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu