Bu Gece Ay Tutulmasını İzlemeyi Kaçırmayın

Bu gece dünya, ay ve güneş bir noktada buluşacak. Her yerden izlenebilecek.

Bu Gece Ay Tutulmasını İzlemeyi Kaçırmayın

Bu gece dünya, ay ve güneş bir noktada buluşacak. Her yerden izlenebilecek.  Bu gece Ay'ın bakır renginde görüneceği ''Parçalı ay tutulması'' yaşanacak. Türkiye'den de çıplak gözle izlenebilecek tutulma, 21.00 civarında başladı ve gecenin ilerleyen saatlerinde gerçekleşecek.

 

 

 

NAMAZ KILIN 

Bu gece ay tutulması yaşanıyor. Etkileri çok güçlü bir tutulma olduğu için tutulma anını mutlaka  namaz ve dua ile değerlendirmek gerek. O vakti, namaz ve dua ile geçirmek gerekir çünkü Rasülullah efendimiz öyle yapmıştır. Ay tutulması namazı iki rek'attır ve bu niyetle kılınır. Sabah namazının sünneti gibi kılınır. Özel bir okuması yok ama ruku ve secdede ama özellikle secdede uzun kalmak çok faydalıdır. Tam tutulma anı 21.54, bitişi 23.56. Namazı özellikle 21.50/22.10 arasına denk getirelim. "Estağfirullah el azim, el Kerim, ellezi la ilahe illa hüvel hayyul kayyumü ve etübü İleyh" "La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin." "Hasbünallah ve nimel vekil. Nimel Mevla ve nimen nasir. Gufraneke Rabbena ve ileykel mesır." dualarını ve salatı Tüncinayı bol bol okuyalım. Dua ederken özellikle "Rabbim düşmanlarımızı, birbirine düşür. Birbiriyle uğraşsınlar, bizimle uğraşmaya fırsat bulamasınlar. Planlarını başlarına çevir." diye dua edelim mutlaka. Dua ederken çocuklarınıza da dua ettirin veya duanıza amin desinler. Rabbim bu anın hayrından istifademizi bol kılsın, şerrinden de bizi ve tüm İslam alemini muhafaza etsin. Amin.

 

 

 

 

 

Parçalı ay tutulması nedir, nasıl izlenir?

Parçalı ay tutulması bu akşam gerçekleşiyor. Dünya, ay ve güneşin bir noktada buluşacağı bu önemli tutulma çıplak gözle de izlenebilecek. 16 Eylül 2016 tarihli parçalı ay tutulması Türkiye’nin her tarafından gözlemlenebilecek.

 

Bu gece Ay'ın bakır renginde görüneceği ''Parçalı ay tutulması'' yaşanacak. Türkiye'den de çıplak gözle izlenebilecek tutulma, 21.00 civarında başlayacak ve gecenin ilerleyen saatlerinde gerçekleşecek.

 

 

 

Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 42.000.000.000 km uzanan gölge konisi Ay'ın uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay, saatte 3456 km hareket ettiği için ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Bunun sonucunda Ay tutulması olur.

Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.

Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

Ay’ın bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisinden geçer. Çıplak gözle tutulma rahatlıkla gözlenebilir.

ay tutulması bu gece ay tutulacak kaçırmayın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu