Bu Yıl Kış Sert Geçecek Çünkü...

Uzmanlar La Nina akımının etkisiyle bu kışın sert ve bol kar yağışlı geçeceğini ifade ederken, dedelerimizin geleneksel yöntemlerle ulaştığı engin deneyimler de kış için “soğuk ve uzun” uyarısı yapıyor

Bu Yıl Kış Sert Geçecek Çünkü...

Uzmanlar La Nina akımının etkisiyle bu kışın sert ve bol kar yağışlı geçeceğini ifade ederken, dedelerimizin geleneksel yöntemlerle ulaştığı engin deneyimler de kış için “soğuk ve uzun” uyarısı yapıyor. 

 

 

NEVŞEHİR'DE KIŞIN SERT GEÇMESİ BEKLENİYOR

Anadolu’nun çoğu bölgelerinde atalarımız kitle iletişim araçları olmadığı zaman doğada yaşanan değişimlerden ve gelişmelerden hava durumu tahmininde bulunur, önlerindeki sene için önlemlerini buna göre alırlardı. Çoğu tahminin doğru çıktığı o günlerde ekim dikim işleri ona göre yapılır, günlük yaşam ona göre şekil alırdı. Bu tahminler gökyüzüne ve kavak ağaçlarına bakılarak yapılırdı. Ancak meteoroloji biriminin ortaya çıkmasıyla birlikte bu tahminler artık unutulmaya yüz tuttu. Hala bu tahminleri sürdüren yaşlılar doğadaki değişimlerden yola çıkarak bu seneki hava durumunu tahmin etti.

 

 

 

HALKIN HAVA TAHMİNİ

Halk nazarına mevsim Yaz (Hızır), Kış (Kasım) olarak ikiye ayrılır. Yaz ayları 6 Mayıs, kış ayları ise 6 Kasım’da başlar. Kış mevsiminin habercisi kasımda göç eden kuşlar olurmuş. Zemheride kırk günün çok soğuk olduğunu, zemheri ayrıca bir kırk gün daha soğuk etkisinin süreceğini ifade edermiş. 28 Şubat “Leylek Soğukları”nın habercisidir. Leyleğin karı ise mart ayının ilk haftasında yağar ve son kar olarak adlandırılan bu yağış aslında soğukların kırıldığının habercisidir.

 

 

El Nino ya da La Nina gibi atmosfer olayların bize etkisi bazı ülkelere kıyasla çok olmasa da ne kadar etkili olduğunu bu yaz gördük. Yani La  Nina'nın başlamasıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de yağışlı ve düşük sıcaklıkların yaşanacağı bir döneme giriyoruz

 

hava durumu bu kış soğuk geçecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu