Aşure Günü Ne Zaman O Gün Neler Yapılır ?

Hicri yılın (hicri takvimin) ilk ayı olan Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır. Muharrem ayının onuncu gününe “aşura” günü denilir.

Aşure Günü Ne Zaman O Gün Neler Yapılır ?

Hicri yılın (hicri takvimin) ilk ayı olan Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır. Muharrem ayının onuncu gününe “aşura” günü denilir.

 

 

2 Ekim 2016 Pazar günü Muaharrem ayının ilk günüdür. Hicri 1438. yılının başlangıcıdır. Muharrem Ayı 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Muharrem ayının onuncu günü (10 Muharrem) AŞURE günüdür. Yani 2016 Aşure Günü 11 Ekim Salı günü'ne denk geliyor. Muharrem ayı mübarek bir ay olduğundan dolayı Hazreti Peygamber (sav) Ramazan ayından sonra en çok oruc tuttuğu Muharrem Ayı olmuştur. Muharrem kelime olarak ta hürmete layık anlamına gelmektedir.
 

Peki Aşure Günü Neler Yapılmalı ?


1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: “Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.” (Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani)

“Allah-u Teala Aşure gününü oruçlu geçirene 1000 Hac, 1000 Umre ve 1000 Şehid sevabı yazar ve kendisine doğu ile batı arasındakilerin ecri verir. Bu kişi Hz. İsmail’in (a.s.) çocuklarından 1000 köle azad etmiş gibi olur. Kendisi adına cennette 70.000 köşk kaydedilir ve Allah (c.c.) O’nun canını cehenneme haram kılar.”

Rivayete göre “Aşura gününü oruçlu geçirene 10.000 melek sevabı verilir. O gün, İhlâs Sûresini 1000 kere okuyana Allah-u Teala (c.c.) Rahmet nazarı ile bakar ve o kişi sıddıklardan yazılır”

“Her kim aşure gecesini (ibadetle) ihya ederse, Allah (c.c.) onu dilediği kadar ihya edecek”

“Her kim aşure gecesini ibadetle geçirir ve ertesi günü de (yani aşure gününü) oruçla geçirirse o kişi ölürken nasıl öldüğünü bilmeden ölecektir”

 

 

2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte; “Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur” buyuruluyor.

 

 

3- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte; “Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud Dağı kadar sevaba kavuşur” buyurulmuştur.

 

 

4- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte; “Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur” buyurulmuştur.

 

 

5- Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte; “Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur” buyurulmuştur.

 

6- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte; “Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allah-u Teala’yı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer” buyurulmuştur. Ayrıca Kur’an-ı Kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı.

 

 

7- O gün, eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur.

 

 

8- O gün gusledenler, bir sene ufak tefek hastalık görmezler.

 

 

9- 10 defa şu dua okunur : “Sübhanallahi mil el-mizan ve müntehel-ılmi ve mebleğarrıza ve zinetel arş.”

 


Aşure Malzemeleri 
3-4 su bardağı
aşurelik buğday
2 su bardağı haşlanmış nohut
2 su bardağı haşlanmış kuru fasulye
20 adet kuru kayısı ½ su bardağı kuru üzüm ( sultaniye )
1 adet portakal kabuğu rendesi
10-15 adet kuru incir
1 paket vanilya
1 tutam tuz
4-5 su bardağı toz şeker
½ su bardağı kuş üzümü

Üzeri için Malzemeler 
Fındık
Ceviz
Kuş üzümü
Nar
Dolmalık fıstık
Tarçın

Akşamdan buğdayı suyu berrak oluncaya kadar iyice yıkayın. Üzerini geçecek kadar su koyup 5 dakika kaynatın, kapağını kapatıp bir gece bekletin.

Ertesi gün buğdaylara su ilave edip yumuşayana kadar orta ateşte kaynatın suyu azaldıkça sıcak su ilave edin.

Sırasıyla içine haşlanmış nohutları kuru fasulyeyi koyup kaynatın.

Suda beklettiğiniz kuru üzümleri süzüp ilave edin. Portakal kabuğu rendesi, kuş üzümünü ilave edip karıştırın. Şekerini ilave edin ve 5 dakika daha kaynatın.

Kuru kayısıları, tuzu ve vanilyayı ekleyin.

Aynı zamanda incirleri küçük küpler halinde doğrayın ayrı bir kapta suda haşlayın süzün ve tencereye ilave edin. Sıcak olarak kaplara paylaştırın.

Soğuduktan sonra üzerlerini dilediğiniz malzemelerle süsleyip soğuk servis edin.

Aşure günü meydana gelen olaylar

* Hazreti Adem'in tevbesinin kabul edilmesi

* Hazreti Musa'nın Firavunun elinden kızıldenizin ikiye yarılarak kurtulması , firavunun ve askerlerinin denizde boğulması.

* Hazreti Yusuf'un kuyudan kurtulması.

* Hazreti Yakub'un Hazreti Yusufa kavuşması (GÖZLERİNİN AÇILMASI).

* Hazreti Nuh'un tufandan kurtulması ve gemisinin Cudi dağına oturması.

* Hazreti Yunusun balığın karnından kurtulması.

* Hazreti İdrisin tevbesinin kabul edilmesi.

* Hazreti Eyyubun hastalıktan kurtulup şifa bulması.

* Hazreti İbrahimin ateşten kurtulması.

* Hazreti Süleymana Mülkün verildiği.

* Hazreti Hüseyinin şehid edilmesi.

 

aşure günü aşure günü neler yapılır o gün neler yapılır 2017 aşure günü 2016 aşure
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu