Gülşehir'de Vatandaşın Tarlasında Tarihi Eser Çıktı Bakın O Ne Yaptı !

Gülşehirli adının açıklanmasını istemeyen L.Ö. isimli vatandaş Gülşehir'de tarlasında bulduğu 25 parça bronz tarihi eseri Nevşehir Müzesine teslim etti.

Gülşehir'de Vatandaşın Tarlasında Tarihi Eser Çıktı Bakın O Ne Yaptı !

Gülşehirli adının açıklanmasını istemeyen L.Ö. isimli vatandaş Gülşehir'de tarlasında bulduğu 25 parça bronz tarihi eseri Nevşehir Müzesine teslim etti. Herkes tarihi esrleri satar ancak o teslim etti. 

 

 

 

Büyükkale mevkiinde Belediye tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan mağara temizleme çalışmaları sırasında ortaya çıkan atık toprağın tarlasına bırakıldığını söyleyen L.Ö., geçen süre zarfında atık topraktan bulduğu tarihi eserleri biriktirip müzeye teslim ettiğini bildirdi. L.Ö. bu hafta başında tarihi eserleri teslim ederken, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa uygun hareket ettiğini belirterek, kanunlara saygılı bir davranış sergilediğini dile getirdi. 25 parça tarihi eseri Nevşehir Müzesine teslim ettikten sonra görevlilerin kendisine teşekkür ettiğini ve bu arada müzeyi de gezdiğini söyleyerek örnek bir davranışta bulunan L.Ö., herkesin kendisi gibi düşündüğü takdirde memleketimizin tarihi eserlerinin yurt dışına kaçırılamayacağını ve müzelerimizin de zengin bir koleksiyona sahip olacağını vurguladı.

 

 

Nevşehir Müzesinde görevli uzman Mustafa Şen, tamamı Bizans dönemine ait 25 parça tarihi eserden 16 adedinin bronz sikke, 2 adedinin bronz yüzük, 2 adedinin bronz haç, 1 adedinin bronz ok ucu ve 4 adedinin de çeşitli bronz obje olduğunu tespit etti.

 

 

 

 

Kaynak : Hak Gazetesi 

gülşehir tarihi eser herkes satar o teslim etti tarladan tarih çıktı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu