Gülşehir Kanalizasyon Artıma Tesisi Parasını Kim Hiç Etti ?

​Daha önce faaliyete geçtiği bildirilen, ancak yaptığımız bir haber üzerine hiç kullanılmadığı ortaya çıkan Kanalizasyon Arıtma Tesisinin projesi hatalıymış!

Gülşehir Kanalizasyon Artıma Tesisi Parasını Kim Hiç Etti ?

Daha önce faaliyete geçtiği bildirilen, ancak yaptığımız bir haber üzerine hiç kullanılmadığı ortaya çıkan Kanalizasyon Arıtma Tesisinin projesi hatalıymış!

 

İller Bankası Kayseri Bölge Müdürü Sönmez Ata, Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy ve diğer yetkililerle birlikte çalışmayan pis su arıtma tesisinde incelemelerde bulundu.

Gülşehir'in Araplı mevkindeki Belediyeye ait pis su arıtma tesisinde incelemelerde bulunan yetkililer, 2 yıl önce yapılan ve çalıştırılmayan kanalizasyon arıtma tesisinin hatalı proje olduğunu söylediler.

 

Gülşehir Belediyesi internet sitesinde yayınlanan bir haberde, İller Bankası Kayseri Bölge Müdürü Sönmez Ata, pis su arıtma tesisi projesinin hatalı olduğunu açıkladı.

 

Habere göre, İller Bankası Kayseri Bölge Müdürü Sönmez Ata, projenin hatalı olduğunu, kamu kaynağının daha rasyonel kullanımı açısından bu projenin teknik ekiplere incelettirilerek ıslahı yoluna gidileceğini belirtti.

 

Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy da, projenin hatalı olduğunu bildiğini, Bölge Müdürünün düşündüğü gibi, kamu kaynağının israf edilmemesi için projenin ıslahının yerinde olacağını söyledi ve konuya duyarlılıklarından dolayı Bölge Müdürü ile ekibine teşekkür etti.

 

Peki, olay burada bitiyor mu?

 

Bu proje hatalıysa, daha önce neden kabul edilip uygulamaya sokuldu?

 

Bunların hesabını kim veya kimler verecek?

 

Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy, Kasım Ayı başında yapılan Belediye Meclis Toplantısında, Gülşehir Kanalizasyon Arıtma Tesisi için 412 bin liranın alındığını ve bu paranın nereye harcandığını da bilmediğini söylemişti. 

 

Kamu yöneticileri, yetkili oldukları kamu kaynaklarının yerinde kullanılmasından ve yerinde kullanılmayan kaynakların hesabının sorulmasından sorumlu değil midir?

 

Başkan Arısoy, o Meclis Toplantısında sorulan bir soruya şöyle cevap vermişti: 

"Geçen yıldan beri arıtma tesisi ile ilgili çalışma içindeyiz. Orada yeniden düzenlemeler yapıldı. Çevre Bakanlığından bir heyet geldi. Proje ile başvurduk. Cevap gelmeyince gidip bakanlıktan araştırdık. 

Bize şunu söylediler: Önceki dönem belediyemiz tarafından 945 bin liralık proje sunulmuş. Bunun yüzde kırkbeşlik 412 bin lirası alınmış. Orada beton ve diğer malzeme alımı yapılmış. Bundan dolayı, 'Size Çevre bakanlığı olarak 1 kuruş para veremeyiz. Zaten yaptığımız yardım yüzde 45 idi, siz de bunu alıp kullanmışsınız' dediler. 

 

Ancak geçenlerde Kayseri'den tesisi incelemek için geldiler. Onların raporlarını bekliyoruz. Çevre Bakanlığından ümidimizi kestik. Belediye olarak çözmeye çalışıyoruz. Avanos ve Ürgüp örneğini araştırdık. Kayseri Bölge Müdürlüğü Su Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri (SUKAP) projesine girdirmek istedik. Arıtma tesisi ihale ile yapılmadığından bu da olmadı. Daha önce alınan para malzeme alımına kullanıldığından dolayı tasfiye yapamadık. Şimdi kredi kullanarak tesisi tamamlayacağız. 

 

Tesisteki havuzları Baten Enerji yapmış. Eğer havuzları Baten Enerji yaptıysa o 412 bin lira nerede kullanıldı, bilmiyorum. Biz geldiğimizde, daha önceki ihaleyi iptal edip motorları yeni bir ihale ile biz aldık. 

 

Ancak geçmişi fazla kurcalamak ve birileri ile uğraşmak benim hoşuma gitmiyor. 

Orman Bakanlığı Kızılırmak havzasının temiz olması için girişimde bulunuyor. Bununla bağlantılı bir toplantıda ben söz aldım ve şöyle konuştum. 'Biz damıtıp kanalizasyonu ırmağa veriyoruz, bu içme suyu oluyor. Bizim pis suyu temizlemek için imkanımız yok. Bu durum beni vicdanen rahatsız ediyor' diye. İl genel meclisi de çevre kirliliği ile ilgili bir çalışma yapıyor. Raporları bekliyoruz. Bir çözüme kavuşturacağız." diye konuştu

 

gülşehir kanalizasyon tesisi artıma tesisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu