Gülşehir'de Gençler Ülküsünün Peşinde,Şühedanın İzinde

Gülşehir’de “Gençler Ülküsünün Peşinde, Şühedanın İzinde” Programı Gerçekleştirildi.

Gülşehir'de Gençler Ülküsünün Peşinde,Şühedanın İzinde

Gülşehir’de “Gençler Ülküsünün Peşinde, Şühedanın İzinde” Programı Gerçekleştirildi.

 

Nevşehir Ülkü Ocakları İl Başkanı Cihat Burak Korkmaz ve İlçe Ocak Başkanlarının katılımıyla Gülşehir Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Sarıkamış Harekâtının 102.yılı anısına “Gençler ülküsünün peşinde, Şühedanın izinde” adlı programda “Sarıkamış harekâtı ve dünden bugüne Şehitlik” Tarih Öğretmeni Tayfur Urgenç tarafından anlatıldı.  Şehitlerimizin ruhlarına dualar edildi.

 

 

Nevşehir İl Ocak Başkanı Cihat Burak Korkmaz; Bu güzel ve nezih ortamda bulunmaktan çok mutluyum. İlçe Ocak başkanlarım, teşkilat yöneticilerim siz değerli gençler, ülküdaşlarıma teşekkür ediyorum. Enver Paşanın ideali ve ülküsü her Türk gencinin ülküsüdür. Toprağa düşen her şehit ülküyü gerçekleştirmek için yeşeren yeni bir filizdir. Dedi.

 

 

Gülşehir Ülkü Ocakları Başkanı Yaşar Çevirme; Açış konuşmasında gençlere ithafen; Dün Sarıkamış’ta, Çanakkale’de bugün Kayseri’de Beşiktaş’ta, El Bab’ta  vatan için, bayrak için, namus için şehitlerimiz kara toprağın bağrına girmektedir. Dirliğimize, birliğimize, hürriyetimize, vatanımıza yönelik girişimlere dur diyen vatan evlatlarımız şehit olmaktadır. Bugün El Bab ne ise dün Sarıkamış odur.  Sarıkamış şehitleri milletimizin kahraman evlatlarıdır. Bunlar bize masal gibi geliyor ama 1914 kışında yaşanan gerçekler. Hepsi bu topraklar için topraktan önce kar’a girerek şehit oldular. Sarıkamış’tan günümüze tüm vatan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. dedi.

 

 

 

Tarih Öğretmeni Tayfur URGENÇ ise özetle; 22 Aralık 1914’te başlayıp 19 Ocak 1915’te sona eren Sarıkamış Harekâtında binlerce vatan evladı düşmana tek bir kurşun atamadan şehit oldular. 102 yıl önce idi, tek bir ülküleri vardı; Türk Vatansız ve Ezansız kalmasın. Türk esir olmasın. Türk toprakları düşman postalları altında ezilmesin. Osmanlı İmparatorluğu’nun çökmekte olduğunu anlayan Enver Paşa, Türklüğü ayağa kaldırıp, eski muhteşem günlerine döndürmenin yegâne yolunun ‘Türk Birliğini’ kurmaktan geçtiğini biliyordu. Bu idealini gerçekleştirmek için, o dönem ‘zengin ekonomisi’ ve ‘güçlü ordusu’ ile dünyanın süper gücü olan Alman İmparatorluğu ile işbirliği yapmak zorunda kaldı. Zira İngiltere ve Rusya, Osmanlı İmparatorluğunun topraklarını paylaşmak için kendi aralarında anlaşmışlardı. Doğu Anadolu’da ayrılıkçı Ermenilerle işbirliği yapan Ruslar, doğudaki lojistik kaynaklarımızı tahrip etmişler, yollarımıza ve köprülerimize zarar vermişler, köyleri yakıp yıkayarak tahrip etmişlerdi. Bunun yanında Almanya’nın gönderdiği yardım malzemelerini taşıyan gemilerde Ruslar tarafından vurularak Karadeniz’de batmıştı.  Ruslar 93 harbinden itibaren doğuya Kafkaslara çöreklenmiş, Kars, Ardahan, Batum ve Erzurum’u işgal etmişlerdi. Enver Paşa Osmanlı’nın serhat şehirlerini kurtarmanın yanında, Büyük Turan İmparatorluğunu da kurmak istiyor. Tüm Türkistan’ı esaretten kurtarmayı planlıyordu.  Damarlarında ‘Türk kanını’ hisseden hangi kumandan, işgal altındaki topraklarını kurtarıp ‘Türk birliğine’ ulaşmak için böyle bir harekâtı başlatmaktan kaçınabilirdi? Ne yazık ki, ağır tabiat şartları ve imkânsızlıklar, Paşa’nın elini kolunu bağladı. Yüzyıllık Türk Ülküsünü gerçekleştirmek için Sarıkamış’a hücum eden ordu Ruslara, düşmana esir olmadılar, kendilerini Allah’a teslim ettiler. Asker -30 derecede ayaz gecelerde, soğuk havaya, kara yenik düştü. Ordu sessizce şehit düştü. Sarıkamış Harekâtı;  bu vatanı karşılıksız seven Türk evlatlarının hiçbir karşılık beklemeden yalnızca kalplerindeki ulvi vatan sevgisi, Türklük şuuru,  İslam düşüncesi ile işgal altındaki kutsal vatan topraklarını, düşman çizmesi altından kurtarmak, esir Türkleri bağımsızlığa kavuşturmak için yapılan sessiz ölümün adıdır. Bu ölüm Sarıkamış’ta Türk için çırpınan gönlün adıdır.

Yeter ki; “Sen Hayaller kurmaya devam et; Enver

                 Biz yine ölürüz Sarıkamış dağlarında.”

102 yıl önce bugün; yürekleri bu vatan toprakları çarpan yiğit vatan evlatlarını karlara gömdük hiç olmazsa bugün dualarımızda Sarıkamış Şehitlerimizi unutmayalım. Allah Rahmet eylesin. Ruhları Şad olsun. dedi.

 

 

 

gülşehir ülkü ocakları yaşar çevirme cihat burak korkmaz Nevşehir Ülkü Ocakları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu