Gülşehir'de Herikli Türkmenleri Kimler ?

Nevşehir Merkez, Gülşehir ve Kozaklı ilçelerine uzun yıllar öncesinde göç ederek yerleşen Herikli Türkmen aşiretinin geçmişini vatandaşlar merak ediyor.

Gülşehir'de Herikli Türkmenleri Kimler ?

Nevşehir Merkez, Gülşehir ve Kozaklı ilçelerine uzun yıllar öncesinde göç ederek yerleşen Herikli Türkmen aşiretinin geçmişini vatandaşlar merak ediyor.

 

 

Osmanlı kaynaklarında hem yerleşik hem de konar-göçer bir topluluk olarak kaydedilen Herikliler hakkındaki ilk bilgilere Başbakanlık Osmanlı Devlet Arşivi'ndeki 450 numaralı 1524 tarihine ait Tahrir Defteri'nde rastlanıyor.

 

 

Defter de Herikliler, Adana Sis (Kozan) sancağındaki Altunini mevkiinde ekincilikle uğrasan Oğuzların Afşar boyuna mensup Doyranlı' ya bağlı 51 hane 12 mücerret (bekar) ve 3350 akçe geliri bulunan bir cemaat olarak kaydedilmişler.

 

 

Herikli Türkmen Aşireti ile ilgili merak edilenler Osmanlı Devlet Arşivi'nde şu şekilde veriliyor; “1525 yılındaki defterde ise Herikliler'in 76 hane, 18 mücerred ve 3350 akça gelire sahip bir cemaat olarak tespit edildiklerini görüyoruz. Daha sonra Herikliler, 1564 tarihli Tapu Kadastro Arşivi Tahrir Defteri'nde Maraş Yörükleri içinde Afşar boyuna mensup 11 hane, 3 mücerret eşkinciyan (sefere giden tımarlı sipahi) olarak yazılmışlardır. Yine aynı defterin 454. sayfasında Heriklilerin kışlakta ziraat yeri olarak Maraş sancağının, Zamantu kazasının Pınarbaşı nahiyesindeki Gökçeköy ve Küsin mevki gösterilmiş.

Adı geçen Kalaycık, Karayağlak, Cağşak, Kayaaltı, Gerce, Abdi, Kızılağıl, ve Köşektaş köy halkı ; kendilerini Herikli aşiretine mensup olarak benimserler. Ancak bu köyleri oluşturan aile guruplarının (sülale) hepsinin kökenleri Herikli değildir. Heriklilik bir üst kimliktir diyebiliriz. İlk yerleşen kurucu sülalelerden ya da köylerin kuruluşuna izin veren aynı zamanda çevredeki iskanı düzenlemekle görevli Kalaycık ve çevre köyleri ser muhtarı Çopuroğlu Memiş Ağa'nın Herikli olmasından dolayı "Herikli Köyleri” diye anılmıştır.

 

 

Sonradan gelen aile guruplarının kökenlerini unutmaları ya da öncekilere uymaları sonucunda Heriklilik ortak bir köken olarak benimsenmiştir. Ancak, çevreye yerleşen aşiret , cemaat ya da oymakların çoğu Herikli ile akrabadır. Bu akrabalık bu köylerin kuruluşlarında , yerleşmelerde ve aynı sülaleden geldiğine inanmada etkili olmuştur.

 

 

 

Herikliler, Anadolu'ya Batı Türkmenistan, Horasan ve Azerbaycan yoluyla gelen ve Anadolu'da yüzlerce yıldan beri kışlaktan yaylağa , yaylaktan kışlağa konup göçmüş ve günümüzde tamamına yakını yerleşik hayata geçmiş 41 bini aşkın Türkmen Aşiretinden biridir. Bozulus ve Dulkadirli siyasi birliklerinde de adına rastlanılan Herikliler,18.yüzyılda yerleşik hayata geçmeye başlamışlardır.1720 tarihinden itibaren sekiz yüz hanesi Nevşehir'e ve çevreye iskan edilmişlerdir. Nevşehir merkez ile Gülşehir, Hacıbektaş ve Kozaklı ilçelerinde yerleşen Herikliler den pek çok kimse günümüzde artık büyük şehirlerde ve yurt dışında yaşamaktadır.”

 

 

Kaynak: Nevşehir Kent Haber

gülşehir herikli türkmenleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu