Ne Oldu Bu Gülşehir Boğazı Projesi ? 3 yıl Oldu

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak geçtiği heryere hayat verirken, Nevşehir'de üzerinden geçtiği Gülşehir ilçesi için ise durum hiçte böyle değil. Bu yüzden uzun yıllar 'Kızılırmak akar, Gülşehirli bakar' sözü yörede adeta halk deyimi haline gelmiştir.

Ne Oldu Bu Gülşehir Boğazı Projesi ?  3 yıl Oldu

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak geçtiği heryere hayat verirken, Nevşehir'de üzerinden geçtiği Gülşehir ilçesi için ise durum hiçte böyle değil. Bu yüzden uzun yıllar 'Kızılırmak akar, Gülşehirli bakar' sözü yörede adeta halk deyimi haline gelmiştir. 

 

Özellikle iki dönem Avanos'ta Belediye Başkanlığı ile tartışmasız Bölgenin en başarılı Belediye Başkanı olarak büyük takdir toplayan, Dr.Mustafa Körükcü döneminde yapılan bir çok çalışmaların içinde ilk sırada yer alanı herhalde "Kızılırmak kıyı kenarı düzenleme ve ıslah projesi"  olsa gerek.  

 

 

Bu muhteşem çalışmasıyla Kapadokya'nın liderliğini de Avanos ilk kez ele geçirmişti.   Şimdi görev yapan Avanos Belediye Başkanı İsmet İnce'de Körükcü'nün bir anlamda bu mirasına oturmuş gibi gözüksede hiçbir siyasi polimik yada kaygıya girmeden bıraktığı yerden çalışmalarını sürdürüyor. 

 

Kızılırmak ve yaşam verdiği kentler ...

 

Uzunluğu 1355 km olan Kızılırmak'ın tamamı Türkiye sınırları içinde bulunuyor. Kızılırmak nehri Anadolu`nun nazlı kızıdır. Nazlı olduğu kadar da adından da anlaşıldığı üzere kızıl gözüdür. Yıllar boyunca Anadolu`yu sulamış ve bereket sunmuştur. Zara dağlarından doğar Sivas`ı aşar sonra Nevşehir ve Anadolu`yu bir gerdanlık misali sararak geçer. Bafra`da Karadeniz`e kavuşur. Kızılırmak Anadolu`yu sararken içerisinden geçtiği şehir , ilçe ve beldeler bereketinden faydalanır güzel yönlerini kullanır ve değerlendirir. Bereketi ve güzelliğini değerlendiren değerlendirir de değerlendiremeyenlerde; Kızılırmak akar... Gülşehirli bakar.  Sözüm misali boşa akar boşa bakar.    

 

 

Gülşehir ilçemiz Kızılırmak Kıyı Kenarı Düzenleme ve Islah Projesi her dönemde gündeme gelmesine rağmen bir türlü gerçekleşmemiştir. Oysa ilçemiz için bu projenin gerçekleşmesi, ilçemize yeni bir bakış, yeni bir vizyon, yeni bir yapı ve canlılık kazandıracağı tartışılmaz. Proje kapsamında tıkı Avanos ilçesinde olduğu gibi Gülşehir Kızılırmak nehri üzerinde;  -Olta balıkçılığı -Kayık -Jet motoru -Gondol  Ve benzeri araçlar ile sportif faaliyetlerinin ve gezi turlarının yapıldığını. Proje kapsamsında Kızılırmak nehri kenarlarında;  -Restoranların -Kafeteryaların. -Yürüyüş yolarının -Piknik alanlarının  Ve benzeri ticaret ve sosyal tesislerin olduğunu bir düşünün.  Ve Gülşehir Kızılırmak çevresinin tertemiz yeşillikler içerisinde olduğunu bir düşünün.    

 

 

Aslında düşünmek hayal etmek değil bir an önce yapmamız gerekir. Kızılırmak kıyı kenarı düzenleme ve ıslah projesi yerel iktidarların merkezi hükümetle iş birliği içerisinde gerçekleştirebileceği bir projedir. Tıpkı Avanos örneğinde olduğu gibi.   Bu projeyi hayata geçirenler Avanos eski Belediye Başkanı Mustafa Körükcü gibi yıllar sonrada anılacak ve her zaman yâd edilecektir. Bu zamana kadar bizim bildiğimiz bu konuda ciddi girişim ve adımlar atılmadı. Herşey lafta sözde kaldı o kadar. Oysa Şu ana kadar bu proje çoktan başlamalı ve bitmeliydi.   

 

Kızılırmak Gülşehirli ile buluşmaya hasret. Gülşehir insanıda kızıl ırmağın bereketi nimetlerine kavuşmaya hasret.    

 

Kızılırmak üzerindeki köprünün de elden geçirilerek yepyeni bir görsellik kazandırıldığı ışıl ışıl yemyeşil bir Gül Şehir umut ediyoruz.  Günümüzde maalesef Nevşehir'de şehrimizin hemen yan tarafından akan kızıl ırmaktan yeterince faydalanamadığımız gibi bölgemizdeki tarihi ve doğal değerlere de hak ettiği değeri veremedik.    

 

 

Yanına yapılan gelişi güzel mimarisi, estetiği hiç olan köprüler ihtişamını söndürürken üzerinden gecen kalın sutaşıma borusu adeta köprüye eziyet etmektedir. Gülşehir'de Köprünün ve Kızıl ırmağın etrafı pislik içerisinde sarhoşların, esrarcıların, tinercilerin mekânı olmuş, belli saatlerden sonra buralarda dolaşmanın can güvenliği acısından tehlike arz ettiği açık ve net bir şekilde gözükmektedir.  Velhasıl bütün bu olumsuzluklara rağmen Kızılırmak ve üzerindeki köprüsü bütün ihtişamı ile gelen ve gidenleri selamlıyor.  

 

Velhasıl Kızılırmak ve üzerindeki Köprüsü kendisine sahip çıkacak “Kızılırmak Kıyı Kenarı Düzenleme ve Islah Projesini “ gerçekleştirecek babayiğit yetkililerin harekete geçmesini bekliyor. Özellikle Yerel yönetim Bürokrat ve siyasilerimizi bu konuda önemli görevler düşüyor.
 

kızılırmak gülşehir kızılırmak kızılırmak boğazı projesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu