Gülşehir'de Kiralık Ev Bolluğu

Gülşehir’de geçen yıllara göre kiralık konut ve daire sayısında bolluk yaşanıyor.

Gülşehir'de Kiralık Ev Bolluğu

Gülşehir’de geçen yıllara göre kiralık konut ve daire sayısında bolluk yaşanıyor.

 

 

Her sokakta bir kaç kiralık ev bulunurken mahallelerde bu sayı çok daha artıyor. Bazı apartmanlarda 3, 4 daire aynı anda kiralık yazıları ile süslenmiş durumda. Bu durumun çeşitli nedenleri olduğu konusunda fikirler mevcut.

 

Satılamayan evlerin kiralığa döndüğü, turizmdeki daralmanın etkisiyle köylerden gelen ve turizm sektöründe çalışanların tekrar işsiz kalarak köylerine döndüğü gibi senaryolar dile getirilirken tam nedeni bilinemiyor.

 

 

Başlıca olasılıklara gelince, öncelikle geçen yıllarda kira fiyatları çok yüksekti. Bu nedenle yatırım amaçlı çok fazla yeni inşaat yapılıyor. Bu inşaatlar piyasa standartlarından kısmen (300 -500 TL fiyattan) kiralığa dönmeye başladı. Kiracılarda aynı parayı ödedikten sonra yeni, ısı yalıtımlı ve konforlu evlerde oturmayı daha cazip buluyor.

 

 

Yatırım için ev alan kişilerde evlerini kiraya vermeye çalışınca kiralık mesken bolluğu yaşanmaya başladı. Üstüne üstlük turizmdeki daralmanın etkisi ise gün geçtikçe artmaya başlıyor. Buna rağmen ücretli çalışan kesimde herhangi sayısal bir artış bulunmuyor. Bir kaç kişi bir araba ile Nevşehir’e gidip geldiklerini ve çok daha az kira ödeyerek daha rahat ettiklerini söylüyor. İnşaat sektörünü ayakta tutmak içinde düşük faizli destek kredileri sağlanması talep fazlası konut sayısını artırmaktan başka bir işe yaramıyor fikrini savunan uzmanlarda bulunuyor.

 

Gülşehir TOKİ binalarında yapılması ile de evlerdeki boş kalma oranı Gülşehirde daha arttı.

 

Önümüzdeki birkaç yıl ihtiyaç fazlası meskenlerin bu türübülansın etkisinden çıkması zor görünürken ülke genelinde Suriyelilerin bir evde topluca kaldığı yerlerin haricinde her yerde kiralık mesken bolluğu yaşanıyor. Turizm bölgelerinde ise sıkıntı çok daha fazla hissediliyor.

 

kiralık ev gülşehir kiralık ev kiralık ev bolluğu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu