Gülşehir'in Tek Fabrikası Nevşehir'in Patateste Devi

Merkezi Nevşehir Gülşehir’de olan Doğa Tohumculuk Gıda San. ve Tic. A.Ş Türkiye Patates sektörünün öncü firması konumunda yer alıyor.

Gülşehir'in Tek Fabrikası Nevşehir'in Patateste Devi

Merkezi Nevşehir Gülşehir’de olan Doğa Tohumculuk Gıda San. ve Tic. A.Ş Türkiye Patates sektörünün öncü firması konumunda yer alıyor.

 

Nevşehir’de büyük firmalar arasında yer alan Doğa Tohumculuk A.Ş. Genel Müdürü Mazhar Taşkın firma hakkında bilgiler aktardı.

 

Doğa Tohumculuk Gıda San. ve Tic. A.Ş. 1996 yılında kurulduğunu belirten Mazhar Taşkın, “Sanayilik patates üretimi ile faaliyetlerine başladı. İhtiyaçlar doğrultusunda modern yer altı depoları yapılmıştır. 2001 yılında başladığı ıslah çalışması ve doku kültürü çalışması kapsamında, 2009 yılında modern doku kültürü laboratuvarlarını kuruldu.” dedi.

 

Bu laboratuvarlarda bir bitkiden binlerce tohum üretiminin yolu açıldığını ifade eden mazhar Taşkın, Aynı zamanda ıslah laboratuvarları kurarak yeni Türk tohum çeşidi geliştirme çalışmalarına başlanıldığını vurguladı.

 

Doğa Tohumculuk A.Ş. Genel Müdürü Mazhar Taşkın açıklamasının devamında; “2016 yılında hem modern doku, hem de modern ıslah laboratuvarlarını Arge Merkezine dönüştürmüştür. 2011 yılında sanayiye geçiş yaparak dondurulmuş parmak patates ürünleri üreten fabrikayı Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde kurmuştur. Aynı fabrika sahası içerisinde 2015 yılında kapasite artırımına gidilmiştir.

 

Fabrika bünyesinde Nevşehir’den yaklaşık 400’ün üzerinde kişi istihdam ediliyor. Buda Nevşehir’de birçok firmalara bakıldığında büyük rakamlara tekâmül ediyor.

 

Aynı saha içerisinde kapalı alan 15.000 metrekare ye çıkartılmıştır. 2016 yılı sonu itibari ile donuk patates satışları yüzde 40’ı ihraç edilmiştir. Aynı zamanda tohumdan çatala giden entegrasyonu da tamamlamıştır.” şeklinde konuştu.

 

doğa tohumculuk Mazhar Taşkın Doğa Tohumculuk Gıda San. ve Tic. A.Ş Türkiye Patates
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu