GÜLŞEHİR BENİ HÜZÜNLENDİRİYOR
CAN TAŞKIN

GÜLŞEHİR BENİ HÜZÜNLENDİRİYOR

 Bu sene bir çok yurt içindeki il ve ilçelere gitme fırsatı oldu. Önceki yıllardaki yurtdışı gezilerimde de tecrübelerimde düşündüğümde gittiğimiz şehirleri inceleme fırsatı bulduk. Her Gülşehir’e dönüşüm beraberinde beni hüzünlendirdi.

         Doğu ve Güney Doğu’daki şehirlerimiz de dahil olmak üzere şehircilik açısından kendi ölçeğinde bir sonraki yıla göre büyük gelişmeler gösterirken Gülşehir’in de büyük bir kasabaya dönüşmesi oldukça üzücü bir hali ortaya koyuyor.

         Gülşehir’imizin, hala ne olacağına karar verememiş olması, Gülşehir’in ileri gelenlerinin çok basit keşmekeşlerle uğraşıyor olması, şehir görüntüsünden uzak bir durum sergilemesi, giriş-çıkışlar başta olmak üzere cadde ve sokakların modern bir görüntüye kavuşamaması çevresindeki ilçe ve şehirlerle her geçen gün mesafenin açılmasına sebep olmaktadır.    

         Gülşehir, bir an önce toparlanmalı ve geçmişinden getirdiği çizgiyi geleceğe taşıma adına ciddi girişimler gerçekleştirilmelidir.

         Daha önce de ifade ettiğimi bazı hususları yeniden gündeme taşımak istiyorum:

         Artık ortak akıl harekete geçirip kalıcı projeler üretme zamanı diyebiliriz. Projelerin sağlam temelli olması ve toplumda karşılık bulması için siyasi kaygıların bir tarafa bırakılıp sosyal esasları ihtiva eden bir yapıya bürünmesi gerekir.

Öncelikle şu gerekçeler üzerine değerlendirmelerde bulunulabilir:

1.   Değişen ve gelişen ülkemizde kentlerin ve ilçelerin yaşadığı problemler de artmaktadır.

2.   Yaşanabilir bir Gülşehir için problemler çoğalmadan önlemler ortaya konulmalıdır.

3.   Çevre, mimari, sanat, eğitim, barınma, sosyal alan, trafik, turizm, ziraat, sanayi, kültürel değerler gibi meseleleri ortaya konulmalı ve çözüm yolları akademik olarak ele alınmalıdır.

 

İleriki yıllarda Üniversite ve diğer eğitim kurumlarının ihtiyaca cevap verebilecek niteliğe ulaşması sağlanmalıdır.

Bir çalışmanın toplumda kabul görmesi ve ivme kazanması ancak toplumun katmanlarınca hazırlanması ve gerçeklerle çelişmemesi ile mümkündür.

Bu düşünceden hareketle Gülşehir için ilk yapılması gereken ilçemizde Sivil Toplum Kuruluşunu oluşmasıdır. İlçemizde sivil toplu kuruluşu yoktur.

Bu sivil toplum kuruluşu olan siz dernek diyin vakıf deyin fark etmez o kurum kurulduktan sonra acilen çalışmalara başlayarak öncelikle şu aradaki kırgınlıkları, çekememezliği, hasetliği ortadan kaldırması gerekmektedir. Gülşehir de yaşanan bu olayların tüm sebebi iletişimsizliktir. Kapalı kapılar içinde bir senaryo yazılıyor. Bizde bu senaryolarda oynayan figüran oyuncular olarak oynuyoruz. Ancak dikkatinizi çekmek isteriz ki ilçemizde iktidarda değişse başrol oyuncuları asla değişmiyor. Nemalananlar  hep onlar figuranlar ise ya ilçede tutunamayıp taşınıyor yada ölüp yitiriliyor. Hayatın kısa olduğunu düşünmeden menfaatlerimizi göze alarak ilçemizin elimizden gittiğin farkında bile değiliz.

ŞİMDİ BU YAZIYI OKUYANLARA ŞUNU GÖZLEMLEMELERİNİ İSTİYORUZ…. CUMARTESİ – PAZAR GÜNÜ ilçe Merkezinde gezme fırsatı oldu mu yada aynı günlerin akşamı facebook twiter gibi sosyal paylaşım sitelerdeki Gülşehirde yaşayan insanlarımızın hangi fotoları paylaştığını bir bakın ilçede yaşıyoruz ama başka yerlerde geziyor başka şeylerle uğraşıyoruz sonra oturup haftaiçi 5 gün ilçede hayat yok ne olacak bu ilçenin hali bu başkanda başaramayacak gibi dedikoduları dinliyoruz……

Dediğim gibi Gülşehir’in yerlisi Gülşehirde fazla yaşamıyor….. Birçok tanıdığım ya yurtdışında yada yurdun başka köşelerinde ekmeklerini kazanıp memleketlerine ziyarete gelince çok özlediklerini fark ediyorlar…. Gelmek istiyorlar ama gelemiyorlar…… Hayat o kadar şeylere gebe ki hiç birimiz ne zaman ne yaşayacağımızı bilemiyoruz. Onun için Gülşehir’in yerlisi, Gülşehir’in köylüsü, Ankaralı , Yozgatlı, Karslı, Sivaslı veya Kırşehirli olsun hayatını Gülşehirde geçiriyorsa bu kişiler bence Gülşehirlidir. Onun için bura için çalışmalı ellerinden geleni yapmalıdır. Ben ve arkadaşlarım ağabeylerim bir çalışma içine girdik bir dernek b,r vakıf bir platform adının ne koyarsanız koyun bu olması gereken bir şeydir. Dertleşmenin iletişimin olması için bu lazımdır. Yurtdışındaki , yurt genelindeki kendini Gülşehirli hisseden herkesin bu konulara destek vermesi gerekmektedir. Yakında Gülşehirde kimse kalmadığında yada ilçemiz kasaba olduğunda pişman olmayalım….

       Ancak amaç Yaşatma İdeali için Millete Vefa olduğundan hareket ile şimdi gönülleri Gülşehir için birleştirme zamanıdır, diyor ve herkesin mevzu ile ilgili sözü olduğunu düşünerek konuyu, şimdilik kamu oyunun taktirlerine bırakıyorum.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu