GÜLŞEHİR'DE ESNAFIN KAÇ ORTAĞI OLUR ? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ? - MUTLAKA OKUYUN
CAN TAŞKIN

GÜLŞEHİR'DE ESNAFIN KAÇ ORTAĞI OLUR ? HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ? - MUTLAKA OKUYUN

Günümüzde ticaret öyle tek başına olmaz, ortakların olmalı. Kapitalist sistemde ortaklar öyle senin gibi de çalışmaz, sen çalışırsın onlar karından payına düşeni alır. Yanlış oldu, kar etmesen de kendi payına düşeni alır. Senin kar etmen önemli değil.

 

Evet evet, zoraki ortaklardan bahsediyorum. Ticaret yapacaksan güler yüzle el sıkıştığın zoraki ortaklardan. Kim mi bu zoraki ortaklar? En başta kiracısı olduğun işyeri sahibi, bankalar ve maliye gibi ortaklar.

 

Eskiden mülk sahibi için ortağı derlerdi esnafın. Son yıllarda durum değişti, sistemin bir parçası olan mülk sahipleri diğer ortaklar gibi pastadaki paylarını artırma peşine düştü. Artık esnafın ortağı değil de patronu oldu. Artık esnaf mülk sahibine çalışır deniyor.

 

İşyeri kiralarından bahsediyorum, bir kaç örnek veriyim ve tabloyu kendiniz oluşturun. En işlek caddelerden biri Kızılırmak Caddesinde ve Nevşehir Caddesinde normal bir iş yerinin kirası en düşük aylık kira 400 tl normal bir iş yeri ise aylık ortalama 600-650 TL   kira ödeyen yerel bir firma var. Yine Nevşehir Caddesinde 10 bin TL hava parası ödeyip 200 TL kiraya duran işyeri var. Belediyeye ait işyerinde oturan ve iş yerleri boşta olsun iş yapamaz olsun fark etmiyor hava parası almadan başkasına teslim edilmiyor.

 

Tabi ne AK Parti Belediyesi ne MHP Belediyesi belediye dükkanlarına çözüm bulmuş değil, herkes kendinde olmayan esnafın üstüne basarak ilerlemeye devam ediyor. Kimilerinide kendinden olmasını sağlıyor.... BURDAN AÇIKLAYAYIM GEÇEN 5 YIL HANGİ ESNAF ÇOK KAZANÇ YAPIYORSA BU YIL O ESNAFIN KAZANCI DÜŞER VE İŞYERİNİ BİLE KAPATABİLİR.... Bir de bu hava paraları moda oldu son zamanlarda. Kızılırmak caddesinde bir tanıdığım kapatmak istediği işyerini hava parası alabilmek için yeni kiracı bulana kadar açık tutuyor. Çok değil 10 bin lira istiyor, kendi ödediği o kadardı. Aslında orasının ederi 20 bin TL. Bakın kiralardan bahsetmiyorum hava paralarından bahsediyorum. Esnaflık yapacaksanız ve işlek bir yerde boş bir işyeri bulamıyorsanız bir de hava parası ödeyerek yer açıyorsunuz.

 

Gülşehir çarşısında eskisi kadar hareket yok diyebilirsiniz, o caddenin hareketliliği Nevşehirdeki AVM’lere kaydı diyebilirsiniz ama kiraların yüksekliği daha gerçekçi bir neden bence. Başka bir tanıdığım yine Nevşehir caddesinde aylarca kiracı bulamadığı işyerine boş durmasından iyidir deyip kendisi mağaza açtı. Bir örnek daha vereyim yine Nevşehir caddesinde, işyeri sahibi bankadan aldığı işyerini bir zamanlar seçim bürosu bir zaman kermes yeri yaptı. (ücret aldı almadı bilmiyorum siz benden daha iyi biliyorsunuz ) Şimdi o işyeri iki senedir boş duruyor, belki de eski sahibinin ahını almıştır. Yada ilerleyen günlerde orasını farklı bir şeyde görebilirsiniz ( benden söylemesi :D )

 

Akla hayale gelmeyen ücret kesintilerinin dışında asıl payı yaptığı satıştan komisyonla alan diğer bir ortak bankalar. Kart sahiplerine hediye ettikleri puanları bile esnaftan kesiyorlar. Sanırsınız ki çok bonkörler. İşlerin iyi olmuş olmamış onlar için önemli değil nasılsa yaptığın alışverişin ödemesi önce onlara gidiyor, sana payını daha sonra veriyor.

 

Payını almada acele etmeyen ama KDV’nin dışında gelir vergisi, stopaj, SKG primleri, damga vergisi, tabela vergisi gibi birçok kalemde alacaklı olan Devlet’in payı da var esnafın işinde. Devlet kar etsen de etmesen de demez, iş yapıyorsan kar ediyorsundur der, payını ister.

 

İşte böyle bir ortaklık yapısı içinde esnaf iş yapmaya çalışır. Küçüktür falan ama tarihte de etkili olmuştur esnaf. Fransız ihtilalı ve İran devriminin ana aktörlerindendir. Bunalmaya da fazla gelmez. 2001 krizini atlatmış olabilir ama yeni gelecek bir krizi kaldıramaz. 2001’de halkta esnafta çoğunluk itibari ile bankalara borçlu değildi. Şimdi herkesin borcu bankalarda. İpin ucunu kaçırdı mı bir daha tutmak zor. Gülşehirde seçimi belirleyende esnaf değilmiydin...Esnafla fazla oynamaya gelmez benden söylemesi...........

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu