GÜLŞEHİRLİYE RAMAZANDAKİ BU İŞKENCE NEDİR BE....
CAN TAŞKIN

GÜLŞEHİRLİYE RAMAZANDAKİ BU İŞKENCE NEDİR BE....

Bu iktidar döneminde 15.000 kilometre duble yol yapılmış. İktidar mensupları bunu bir başarı olarak gösterip övünmektedirler. Ancak bana kalırsa yapılan bir “duble fiyasko”dan başka bir şey değil.

Neden?

Çünkü, bizzat yaşayarak, görerek bu sonuca ulaştım:

Neden mi o kadar yol yaptım diye övünen iktidar partililer boşa övünmesinler Gülşehir – Nevşehir yolunu yapamadılar. Daha yaklaşık 7-8 ay önce mıcır dökerek yaptıkları yolu tekrar süpürerek temizledikten sonra tekrar mıcırlamaya ve bol bol cam kırmaya kazalara sebep vermeye devam ediyorlar ŞİMDİ GENE MICIRLIYORLAR.. GÜLŞEHİRLİYE BU RAMAZAN AYINDA İŞKENCE NEDİR....

 

Gördüm ki: Nevşehir - Gülşehir arası duble yollar trafikte seyahat eden insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye atan mıcırla dolu. Bu mıcırlı yollarda sıçrayan çakıl taşları arabaların camlarını kırmakta, kaportalarına zarar vermekte ve dahası açık olan camdan girip araç içindeki insanların yaralanma ve ölümlerine neden olabilmektedir.

-Mıcır, kuvvetli fren yaptığınızda aracı buzdaki gibi kaydırmakta, direksiyon hakimiyetini kaybettirmekte ve ölümle sonuçlanan kazalara neden olmaktadır. Nitekim geçen gün seyahatim sırasında Nevşehir’in ilçesi Avanos ile Nevşehir arasındaki duble yolda böyle bir kazaya bizzat tanık oldum. Özel araba ters dönmüştü, içi kan doluydu, orta yaşlarda bir adamcağız çömelmiş ağlıyordu ve cankurtaran sirenleri duyuluyordu. Tabi çok sayıda da izleyici vardı.

-Karayollarındaki mıcırları temizlemek çok mu zor? Makinelerle veya elle kullanılan süpürgelerle bu yollar temizlenemez mi? Karayolları bir yönetmelik değişikliği yaparak mıcırdan temizlenmemiş yollarda trafiği engelleyemez mi? Bana kalırsa mıcırla dolu yollarda araç trafiğine izin veren yetkililerin adam öldürmeye teşebbüs suçundan yargılanmaları bile gerekir…


PEKİ OTOBANDA DURUM NASIL?

-Önce şunu söyleyelim: Otobanı para ödeyerek kullanıyorsunuz. O nedenle hizmetin daha kaliteli olmasını beklemek de hakkınız.

-Otobanı tercih edişimizin nedeni daha güvenli olması ve zamandan tasarruf sağlaması değil mi? Peki öyle mi? Hayır.

-Otobanın da birçok yerinde yol yapım çalışmaları var. Yol şeritleri sık sık azaltılıyor. Çünkü karşı şeritten gelen araçlara yol veriliyor. Kısacası bu yollara otoban değil de galiba duble yol desek daha doğru olurdu.

-Ankara-İstanbul otobanını kullanan bir sürücü 10 TL’ye yakın bir ücret ödüyor. Bu ücretin karşılığı olan hizmeti ise alamıyor. Yol tamiratı ve ağır vasıtaların rampalarda en sol şeritten gitmeleri nedeniyle bazen trafik duruyor, bazen de şehir içi trafiği hızında gitmek zorunda kalıyorsunuz.

-O nedenle bu ödediğimiz paraları geri alabilmek için mahkemeye başvursak, acaba olumlu bir sonuç alabilir miyiz, diye hukukçularımıza sormak istiyorum.

Son söz: 15 bin kilometrelik duble yol için harcanan 38-40 milyar (Eski para birimi ile düşünmek isterseniz 38-40 katrilyon) para ile belki daha az ama daha kaliteli yollar yapılamaz mıydı? Bu kadar çok parayı kimler cebe indirdi ve bu kadar parayı cebe indirenler gerçekten bunu hak etti mi?

Gülşehir – Nevşehir yolundaki rant hiçbir yerde yok sanırım. Bu arada bizim millet koyun zaten Hacıbektaş şenlikleri de olmasa yolun yenilenmesi bile mümkün değil…….

 

 

* Zaten Gülşehir deki siyasi yetkililer hangi partili olursa olsun memleket için değil keseleri için çalışıyorlar sanırım baksanıza hiç bu konularda sesleri çıkmıyor….. Anca birbirleri hakkında atıp tutsalar BİR KERE GÜLŞEHİRLİ İÇİN NE YAPTINIZ…….. ALLAH İÇİN NE YAPTINIZ SÖYLEYİNDE BİZDE BİLELİM……

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu