PAZAR VE PAZAR YERİ
İSMAİL GÜR

PAZAR VE PAZAR YERİ

 

Pazarlar tarihin ilk dönemlerinden beri üreticiler ile tüketicilerin buluştuğu yerler olmuştur. Pazarlar ekonomik hayatımızdaki çok önemli işlevini günümüzde de sürdürmektedir. Bu pazarlarda genellikle de yerli mallar satılır ve alınırdı. Pazarlar haftada bir gün kurulur ve Salı Pazarı, Perşembe Pazarı gibi o günün adı ile anılır. Daha büyük yerleşim yerleri olan büyük şehirlerde ise yine belli günlerde semt pazarları kurulur ve o semtin adını alır. Geleneksel alışverişin gerçekleştiği semt pazarları, hemen tüm dünyada çeşitli alışveriş süreçlerinde önemini korumuş ve günümüze kadar gelmiştir. 


Genellikle ailelerin sebze, meyve, peynir, zeytin, giyim-kuşam, ayakkabı, zücaciye, oyuncak gibi ve kısaca bir ailenin tüm ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla alabildikleri yerlerdir semt pazarları. 


Üreticiler, satıcılar ve tüketiciler ile Pazar alanlarının çevresindeki diğer işyerleri, çevrede yaşayan halk ve yerel yönetimler açısından çok önemlidir. 


Yerel yönetim hizmetleri, ekonomik, sosyal ve kültürel bir mekân olan pazar yerine ve buradan faydalanan insanlara bilinçli bir biçimde götürülmelidir
Pazarlar halkın buluşma sohbet etme alanlarıdır. Aynı köyde veya aynı apartmanda oturan komşular bile evlere gitmemekte ve pazarda buluşup sohbet etmektedirler.
Halkın nirengi noktası olan pazar genellikle ucuzluğu anlatır ama şimdilerde pek de ucuzluk yoktur pazarlarda.


Cadde ve sokaklara gelişigüzel kurulan pazarlar tam bir karmaşa içindedir. Hem araç hem de yaya trafiği altüst olmaktadır. Zemin bozuk, tezgâhların yerleştirilmesinde düzgünlük yoktur. Özellikle sebze ve meyve tezgâhlarında alıcılar aldatılmaktadır. Denetleme görevlileri tezgâhtaki ürünün standardını, çürük ve bozukluğunu kontrol etmiyor, sadece yer ücreti tahsil ediyor.


İlçemizdeki Kapalı Pazar yeri, kullanıma hazır olduğu halde neden açılmadığını merak edenlerin ve konu üzerinde konuşanların sayısı hayli artmış vaziyettedir. Bazıları pazarın oraya taşınması için anket yapılacakmış diyor. Bir yöneticinin bir işi yapmak için halka danışması, görüş alması ve o konu ile ilgili anket yaptırması normaldir ve gereklidir.

 

Bunlar işe başlamadan önce yapılacak şeylerdir. Kapalı Pazar yeri kredi bulunup yapılmış ve hazır hale getirilmiş iken ne anketi yapılacaktır? Pazarı oraya taşıyalım mı taşımayalım mı? Diye anket olmaz. O güzelim Kapalı Pazar yeri daha fazla atıl bırakılmamalıdır. Bir an önce şimdiki bakımsız, düzensiz yerden kurtulunmalıdır.


Semt ve üretici pazarlarını modern bir yapıya kavuşturmak birinci görev olmalıdır. İlçemizde böyle bir yapı kurulmuş iken daha ne bekleniyor ki? 


Bu yerlerde sebze ve meyveler ile belediyece müsaade edilen diğer gıda ve ihtiyaç maddelerinin ticaretinin kaliteli, standartlara ve gıda güvenilirliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılması temin edilmelidir. Tüketicilerin hak ve menfaatleri korunmalıdır. Üreticiler ile pazarcıların faaliyetleri gözetlenmeli ve denetlenmelidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu