KÖPEKLER
CAN TAŞKIN

KÖPEKLER

2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı hayvanları koruma yasasına göre bütün hayvanlar eşit doğar ve bu kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına ve insanlar tarafından işkence, eziyet ve kötü muamele görmeme hakkına sahiptir. 

 

 

Ancak hayvanların bu hakkı var diye onları özgür ortamlarından kent ortamına soktuğunuzda toplu yaşam kurallarına uyacak bir şekilde davranış yapmasını ne köpekten, nede sahibinden bekleyemezsiniz.

 

 

Tasmalı köpek cinsleri çeşit çeşittir.

 

 

Bu köpeklerin bazı sevimli olanları vardır, örneğin kaniş cinsi.

 

Bunlarla gezinti yaparken, parkta bahçede dolaşırken yanınızda olmasından hoşnut olur insan. Bu cinsleri genelde bayanlar sahiplenir.

 

Birde çoban köpekleri vardır.

 

Çoban köpekleri sadıktır sahiplerine, sürüyü kurttan, sahibini düşmandan korur. Bazıları için “gönülsüz köpek, koyuna kurt getirir” denir.

 

Köpek cinslerini, köpeklerin huy ve karakterlerini çoğaltabiliriz. Evcil süs köpekleri, çoban köpeği, bekçi köpeği gibi.

 

 

Birde sokak köpekleri vardır, her cinsten, her ırktan sokak köpeği mevcuttur.

 

 

Genelde zararsız olurlar ama bazılarının ağzından salyalar akıyorsa korkun onlardan, “belli ki kudurmuşlar”

 

Normalde korkmanıza gerek yok, aldırmayın hırlamalarına pabuç tapırtısına iki sokak değiştirirler. Bazılarına sevgi gösterisi yaparsanız, sırt üstü yatarak size dört ayaklarını da açarak sizin sevginize karşılık vermeye çalışırlar.

 

 

Sokak köpeklerini toplamak, onları ıslah etmek belediyenin asli işlerindendir.

 

Son günlerde Kula sokaklarında başıboş köpeklere rastlamak mümkündür.

 

Sahipli olduğu halde sokaklara bırakılan köpek sahipleri, umarım köpeklerinize sahip çıkarsınız.

 

Tasmalarını takın onların lütfen, sağa sola hırladıklarına şahit oldum, ağızlarından salyalarını akıtarak. Büyükler pek aldırmıyor ama çocuklar korkabilir. Aşılarını yaptırmayı da unutmayın lütfen.

Haaaa bir de, köpeklerin bazıları amuda kalkmış iki ayaküstünde yürüyor. Karşıdan gördüğünüz de insana benzetebilirsiniz. Aldanmayın bu gibi durumlara, iki ayaküstü yürüseler de aslında onlar özünde birer sokak köpeğidir.

 

 

Kimisi evden kaçmış, kimisi belediyenin barınağından, bazıları ise şehir dışından getirilerek Gülşehir sokaklarına salınmış.

 

 

 

Geldiği yer, kaçtığı yer her neresi olursa olsun, belediye bunları toplayıp uygun bir barınağa tıkacaktır umarım. Yoksa bir gün belediyenin başına da sorun açar bu başıboş sokak köpekleri.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu