ATEŞ
İSMAİL GÜR

ATEŞ

“Ateş” bazen ısıtır bazen de yakabilir.

 

Bütün bir Nevşehir halkının, iki-üç yüz bin fidanı dikebilecek bir kapasiteye, ehliyete, beceri ve yeteneğe sahip olmadığı gibi bir faraziye ile 200 bin fidanın dikimini Nevşehir halkına layık görmeyip kanuna, hakka ve vicdana aykırı hareket eden Sayın Orman Bölge Müdürümüz!

 


Kooperatife iş vermeyip ihale yolunu seçmenizin gerekçesi olarak , “ kooperatif güneydoğudan işçi getirdi” diye ileri sürdüğünüz mazeretin inandırıcı olmadığını siz de biliyorsunuz. Güneydoğulu işçi bizim vatandaşımız ve kardeşimiz değil midir?

 


İhale ile bölgenizde yaptırdığınız bütün işlerin yüklenicileri Güneydoğulu değil midir? O yüklenicilerin çalıştırdığı tüm işçiler Güneydoğudan getirilmiyor mu? “fazla dikim yerine kaliteli dikim” için her gün o işçilerin başında duran, onları kontrolü altında tutan Kooperatif başkanının bu denetiminden sıkılan ve “Bu işçilere az fidan diktiriyorsunuz; biz zarar ediyoruz” diye işi bırakıp giden yüklenici, ihale ile iş yaptırdığınız kişiler değil midir? 

 


Kooperatifin, ihtiyacı olan bazı nitelikli işçileri bölgemizde ikamet eden Güneydoğululardan temin etmesi suç mudur? Yasalara ve işin gerektirdiği uygulamalara aykırı olmayan bu durum, sizin düşüncenize göre suç ise ihale ile iş verdiğiniz yüklenicinin güneydoğudan işçi getirmesi halinde ne yapacaksınız?

 

Güneydoğudan işçi getirdi diye sözleşmesini iptal mi edeceksiniz? Unutulmamalıdır ki; ısıtmak için el uzatılan “ATEŞ” bazen o eli yakabilir.
Önemli olan işçinin kimliği değil, o işçiye fidanı diktirenin kimliğidir; amacı ve tutumudur. Müteahhidin amacı fidan dikim kalitesi ve işçinin kazancı olmayıp, normalin üzerinde kendisinin kar etmesidir. 

 


Kooperatifin amacı ise kar olmayıp toprakla buluşan fidanın yeşerip bölgede orman olmasını sağlamak ve o fidanın dikiminde emeğini esirgemeyen emekçiyi, kimliğine bakmadan hakkını vererek kazandırmaktır. 

 


Sayın Bölge Müdürü!

 


Açıkça belirtin: Siz, güçlerini birleştiren çiftçi-köylü kadınların kurduğu Kooperatiften mi, yoksa sadece kendi karını düşünen müteahhitten mi yanasınız? 

 


Kooperatif Başkanı Melek Özdemir,2012-2013 ve 1014 yıllarında, Nevşehir bölgesinde dağ, dere-tepe demeden teras yapılan, tel çekilen, fidan dikilen her bölgede 5-6 yaşlarındaki ikiz çocuğu ile işçilerin başında durmuştur.

 

Melek hanım soğuğa, sıcağa, yağışa çamura aldırmadan özenli ve kaliteli iş yaptırırken, İşletme Müdürü, mühendisi ve orman muhafaza memurları her gün, Bölge Müdürü, Bölge Müdür yardımcıları ve şube müdürleri haftanın en az beş günü sahada idiler. Ama aynı tarihlerde aynı sahaların diğer bölümünde ihale ile iş yapanların başında ne yüklenici vardı ne de Bölge Müdürlüğünden birileri.

 


Sayın Bölge Müdürü!

 


Temennimiz; makineli işler dışındaki kooperatifin yapabileceği bütün işleri ihale kapsamına alıp kooperatif in önünü kesmek fikrinizden dönerek makineli işler dışındaki bütün işleri kooperatif eliyle yaptırmanızdır.

 


Ha bir de Siz, Güneydoğulu işçi derken, bölücülük yapmıyor musunuz? Yoksa Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin en hassas olduğu çözüm sürecini baltalamak mı istiyorsunuz?

NOT: Gelecek yazılarımızda daha ayrıntılı ve somut açıklamalara devam edeceğiz. 
İsmailGÜR

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu