KADINA UZANAN ELLER KIRILSIN
İSMAİL GÜR

KADINA UZANAN ELLER KIRILSIN

“Kadına uzanan eller kırılsın!”

 

 

Türkiye ayakta… Yurdun her yanında acı ve üzüntü… Yürüyüşler, protestolar…


Tarsus’ta kadın cinayetlerinin son kurbanı üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için yurdun her yerinde insanlar bir araya gelip, ayaklandı.
Kadın korumalar tarafından korunan Sayın Başbakanımız, kürsüden: “… Kadına uzanan eller kırılsın, kim uzatırsa uzatsın kadına uzanan eller kırılsın! Kadına uzanan elleri kıracağız…”diye haklı olarak haykırdı.

 


Biz, bu haykırıştan sadece kadın vücuduna uzanan elleri değil, kadının bütün yaşantısına ve sosyal, kültürel ve ekonomik haklarına uzanan ellerin de kastedildiğini anlıyoruz.

 


O eller bazen öyle bir uzanır ki; kadınların bedenine bir zarar vermez, onları yaralamaz ve öldürmez belki, ama süründürür. Kadının sosyal ve ekonomik hayatın içinde, hür, güçlü, örgütlü ve saygın bir aktör olmasını engeller.

 


Kadınların, her türlü istismara, tacize, baskıya, şiddete, zulme, ezilip- kakılmaya ve hatta öldürülmeye karşı kendini korumak ve sosyal ve ekonomik hayatın içinde saygın bir yer edinmek için çalışmak ve üretmek istemesi ve mücadele etmesi, bazı uzanan eller tarafından engellenmek istenirse, o ellerin de kırılması gerekmez mi? 

 


Kadın çiftçilerin sosyal ve ekonomik faaliyetlere aktif olarak katılmasını sağlamak ve yörede yaşayan insanların ekonomik ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla kadınlar tarafından kurulan bir kooperatifin ayakta kalmasını, yaşamasını önlemek ve kadınların önünü kesmek için uzanan ellerin de kırılması gerekmez mi?

 


Mesela 50 kadının çalışmak, üretmek ve ekonomik hayatta artı değer yaratmak için bir araya gelerek kurduğu bir kooperatifin, güzel bir organizasyonla3 yıldır bölgesinde yaptığı orman işlerini, isteklerine rağmen onlara vermeyip müteahhide veren ellerin sahibine, “Kadın ve kadın emeğinden mi yanasın, yoksa bir müteahhitten mi?” diye sorulmaz mı?

 


Sayın Milletvekilimiz Murat Göktürk’ün, “Kadınlara bir şey verilmemeli. Kadınlar kendi gayretleriyle bunu elde etmeliler. Kadın hak etmeli. Erkek nasıl hak ediyorsa, mücadele ediyorsa siyaseten bir yere gelmeye çalışıyorsa kadının da hak etmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklindeki konuşması basında yer aldı.

 


Sayın Milletvekilimiz, kadınlar erkeklerden de fazla gayret gösteriyor, mücadele ediyor… Hak ediyor! Ama mesela Orman Kanunun emredici 40. Maddesine rağmen bu hakları Kayseri Orman Bölge Müdürü tarafından teslim edilmiyor.

 


Ve ne gariptir ki; kimse o el sahibine; Bölge Müdürüne “NEDEN?” diye soramıyor. Çok yazık! 


Oysa erkekten fazla kadın seçmeni olan ve o kadınlara: “erkelerin giremediği yerlere sizler girersiniz. Ha gayret!” diyen Sayın Milletvekilimiz Ebubekir Gizligider’ in Kadın Kolları Kongresinde yaptığı konuşmalarını dinlerken tüyleri diken diken olan o kadınlar, mücadele için öyle gayrete gelmişlerdi ki… 


Sayın Milletvekilimiz “Kadınlara bir şey verilmemeli…” derse, Bölge müdürü niye versin ki?..


Nevşehirli kadınların hakkını öncelikle herhalde Sayın Başbakanımız korumayacaktır.


Her ne ise; belediyelerin nasıl kaybedildiği şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu