NEVŞEHİR NASIL BİR VEKİL İSTİYOR ?
İSMAİL GÜR

NEVŞEHİR NASIL BİR VEKİL İSTİYOR ?

Nevşehirli nasıl bir vekil istiyor?


Kazanmak ile kaybetmek, yenmek ile yenilmek kardeştir. Bütün şartların eşit ve kuralların da doğru ve hakkaniyetle uygulandığı bütün yarışmalarda yenmek de yenilmek de şereflidir.

 


Önümüzde yine bir yarışma vardır: Bu yarış 25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin belirlenmesi için yapılacaktır. 
Siyasi partilerin aday tespitleri başlamış ve hatta bazıları aday adayı olmak isteyenlerin müracaatlarını sonlandırmıştır. Aday adayı olmak isteyenlerin büyük çoğunluğu, değişmez kurala uyarak, tercihini iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi yönünde kullanmıştır.

 


Tespit edilecek üç aday için tam elli beş aday adayının müracaat ettiğini öğrendik. Bu başvuranlar arasında, eğer bir ön seçim yapılsaydı üç adayın tespit edilmesi rahatlıkla yapılabilirdi. Şimdi ise bu tespit üst makamlarca yapılacağı için aday adayları yönlerini halka değil, üst makamlara çevirmiştir. Halkın tercihlerine değil, üst makamların icazetine göz dikmişler ve üst makamların gözüne girme yarışına girmişlerdir.

 


Bir önceki seçimde halk tarafından tanınan ve yapılan temayül yoklamalarında da ilk sıralara yerleşen aday adaylarının hiç birinin aday gösterilmeyişi seçmenlerde şok etkisi yapmıştı. Bu örneği unutmayan aday adayları bu sefer işi sıkı tutup üst makamlardan işi bağlama yarışına girmişlerdir.
Gerçi bu başvuru yapan kişilerin büyük çoğunluğu ön seçim yapılsa da, temayül yoklaması gibi bir yol izlense de veya üst makamlar tarafından belirlense de aday olamayacaklarını kesin olarak bilmektedirler. 


Peki, sonucun böyle olacağını bildikleri halde neden belli bir miktardaki parayı gözden çıkarıp asla olamayacakları adaylık için başvuru yapıyorlar? Bu sorunun cevabı çok basit: Başvurdukları parti iktidardadır ya… Gerisini zaten herkes biliyor.

 


Gözlem ve tespitlerimize göre Nevşehirli artık gerçekten kendisini temsil edebilecek vekiller istiyor. Kendisi ile birlikte Nevşehir havasını solumuş, kendisi ile hem hal olmuş vekil istiyor. Oyunu alıp gittikten sonra unutulan seçmen olmak istemiyor.

 


Sıkıntısını anlatabileceği ve has bel kader ele geçirip anlattığı zaman da kendisini “Benimle tartışma!” diye azarlamayacak vekiller istiyor. 
Devleti ve Devlet bürokrasisini iyi bilen, bir atanmış karşısında eğilip bükülmeden, ona sözünü geçiren vekiller istiyor.

 


Geçmişte biz, semtine bile uğrayamadığı bir bürokrat için “Akşam yemekte birlikteydik. Sık sık görüşüyoruz.” diye seçmenini aldatan vekiller gördük.
Nevşehirli, Ankara’da tek sığındığı Ragıp Üner; Nevşehir’i arslanlar gibi temsil eden Ali Baran Numanoğlu; sürekli gündem dışı söz alarak Nevşehir’in problemlerini, sıkıntılarını dile getiren Hüsamettin Başer gibi vekil istiyor. 


Ve nihayetinde Nevşehir halkı, seçmeninin derdini, sıkıntısını dinledikten sonra hemen; anında: “ Bağla kızım şu müsteşarı, şu genel müdürü!” diyen Esat Kıratlıoğlu gibi vatandaş için masaya yumruğunu vuracak, atanmışlardan çekinen değil, vatandaşın probleminin çözülmesi için atanmışlara talimat verme cesareti gösterecek vekiller istiyor.

 


Ey aday adayları böyle vekil olabilecek misiniz?

 


İsmail GÜR 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu