İLK SES HÜSEYİN ÖDEMİŞ
İSMAİL GÜR

İLK SES HÜSEYİN ÖDEMİŞ

İlk ses Hüseyin Ödemiş’ten geldi.

 

 

Önceki yazımızda “Nevşehirli artık gerçekten kendisini temsil edebilecek vekiller istiyor. Kendisi ile birlikte Nevşehir havasını solumuş, kendisi ile hem hal olmuş vekil istiyor. Oyunu alıp gittikten sonra unutulan seçmen olmak istemiyor.

 


Devleti ve Devlet bürokrasisini iyi bilen, bir atanmış karşısında eğilip bükülmeden, ona sözünü geçiren vekiller istiyor.” Demiş ve “Ey aday adayları böyle vekil olabilecek misiniz?” diye seslenmiştim.

 


Bu sesimizi ilk duyan ve cevap veren Hüseyin Ödemiş oldu.


Yıl 2004. Yolumuz bir gün Nevşehir Üniversite’sine düştü. Üniversitenin yapılmasında emeği geçenler listesini yazmışlar girişe. Baktım ki, Hüseyin Ödemiş ismi de var ilk sıralarda.
Ankara’da öğretmenlik yaparken içindeki girişimcilik ruhu daha ağır basar ve öğretmenlikten ayrılarak iş makinaları alım satımına başlar. Atılganlığı, ticari cesareti, dürüstlüğü sayesinde hatırı sayılır ve adından söz ettirir bir iş adamı olur.

 


Hani memleket sevdalısı ya Hüseyin Ödemiş, Çevirir yönünü doğup büyüdüğü Nevşehir’e. Unutmamıştır Nevşehirliyi. Ekonomik yönden katkı sağlamak ister memleketinin insanlarına. Kızılırmak kenarında onlarca insanın istihdam edildiği bir kum-çakıl ocağı işletmesi kurar.

 

Nevşehir Üniversitesinin kurulması için ilk adımların atıldığı günlerdi. Hüseyin Ödemiş o zamanın Valisi Sayın Şinasi Kuş’u ziyaret eder. Sayın Vali biraz düşünceli ve üzgündür.

 

 

Hüseyin Bey der: Biraz önce toplantı yaptık. Üniversitenin yapımı için elimizde hiçbir şey olmadığından ümitsizce gitti arkadaşlar. İyi ki, geldiniz. İnşaat için ne kadar kum- çakıl verebilirsiniz? Diye sorunca: Hüseyin Ödemiş, “Hepsini” der. Sayın Vali hemen giden arkadaşları geri çağırtır ve bu iş tamam derler. Bu sırada Hüseyin Ödemiş’e biraz da nakit yardım yap derler. Heyecanlanan Ödemiş, çıkartır çek defterini başlar yazmaya. İki çek yazacağı yerde her biri iki yüz bin lira olan tam yedi çek yazar. Ve Üniversitenin temelleri atılır. 


Şu anda binlerce gencimizin eğitim gördüğü biri ana olmak üzere toplam 6 farklı yerleşkede bilimsel faaliyetlerini 7 fakülte, 7 meslek yüksekokulu, 3 yüksekokul, 3 enstitü ve 8 araştırma ve uygulama merkezi ile sürdürmekte olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Rektörlük Binası, Kapalı Spor Salonu ve tesisleri, Merkezi Derslik, Merkezi Laboratuvar, Kongre Merkezi ve Eğitim Fakültesinin ek blokları ile 120 bin metre karenin üzerinde kapalı alanıyla fiziki yapılanmasının temelinde ilk harç Hüseyin Ödemiş’e aittir.

 


Yine bir gün sanayi bölgesine giderken İmam-hatip Lisesi önündeki trafikten etkilenen Hüseyin Ödemiş, hemen oraya bir üst geçit yaptırır. Bunlar devlet kaynakları ile değil, Hüseyin Ödemiş’in kendi cebinden harcayarak memleketine yaptığı hizmetlerden bir ikisidir.
İnsanımızın bürokrasiden çektiği sıkıntıların, mağduriyetlerin çoğuna muhatap olan Hüseyin Ödemiş’in bir özelliği de yılmadan, çekinmeden yanlış yapan bürokratla doğruyu buluncaya, mağduriyet giderilinceye kadar mücadele etmesidir.

 


Böyle bir Hüseyin Ödemiş, açtı telefonu bana: 
“Hangi aday adayı benim gibi cebinden harcayarak Nevşehir’e hizmet etmiştir? 
Hangisi benim kadar Nevşehirliye iş vermiş ekonomik katkıda bulunmuştur? 
Nevşehir’de başka, Mecliste başka olmayacağım. Nevşehir’in ve hemşerilerimizin ihtiyaçlarını sıkıntılarını ve çözüm yollarını en iyi ve yakından bilmekteyim. Masaya yumruğumu vurarak tek başıma da olsa çözüm bulmaya çalışacağım. Ve Nevşehirli hemşerilerimizin aradığı vasıfları taşıyorum ve onların istedikleri gibi bir vekil olacağım.” Dedi.

 


Madem bize ses verdi, biz de o sese kulak verelim istedik. Bütün aday adaylarına olduğu gibi Hüseyin Ödemiş’e de başarılar diliyoruz.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu