ADAY ADAYLARI VE TABAN OYUNU
İSMAİL GÜR

ADAY ADAYLARI VE TABAN OYUNU

Siyasal partiler, halkın desteğini alarak devlet organlarının kontrolünü ele geçirmeye ve ele geçirdikten sonra da sürdürmeye çalışan devamlı ve istikrarlı bir teşkilata sahip olan siyasi topluluktur.

 


Özü bakımından siyasal partiler halkın siyasete katılımını sağlayan bir araçtır. Ancak şu andaki siyasi partilerin hiç biri halkın siyasete katılımını değil, sadece seçimden seçime oy vermesini istiyor. Aksi doğru olsaydı siyasi partiler milletvekili adaylarını halkın vereceği oylarla belirleme; yani ön seçim yolunu seçerlerdi. Görüyoruz ki siyasi partiler adaylarını bizzat üst yönetimleri aracılığıyla belirliyor.

 

 


Halka da “siz aday belirleme işini yapamıyorsunuz; bu konuda ehil değilsiniz. Sizin yerinize biz belirleriz. Siz sadece bizim tayin ettiğimiz kişiye oylarınızı veriniz.” diyor.

 


İlimizde yalnız Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) adayını ön seçimle belirleme yolunu seçmiş ve çok da iyi yapmış. Delegelerin oyunu alarak aday olan bir kişi, seçilip milletvekili olduğu zaman daha rahat, bağımsız ve hür iradesi ile hareket edecektir. Çünkü oy aldığı bir tabanı vardır.

 

 


Taban oyları olmayan adaylar, seçildiklerinde, seçildikleri bölge halkına karşı ilgisiz ve sorumsuz olmaktadır. Halk da zaten kendi oyları ile belirlemediği adayları benimsememekte ve herhangi bir şey de beklememektedir.

 


Bu durum ise siyasi partileri, halkın siyasete katılımını sağlayan bir araç olmaktan çıkartıyor. Bu taban oy meselesi çok önemlidir. Taban oyu olan bir aday adayı, üst yönetim tarafından aday gösterilmediği takdirde halk üst yönetime karşı çeşitli şekillerde tavırlarını koyuyorlar.

 

 

Mesela Milliyetçi Hareket Partisi aday adaylarından Mehmet Varol, farz edelim ki, üst yönetim tarafından liste başı aday gösterilmedi. Ne yapar Mehmet Varol? Büyük ihtimal “Ben siyaseti bırakıyorum” diyerek tavrını koyar. Neden bunu yapar? Çünkü birincisi Mehmet Varol’un hatırı sayılır bir taban oyu vardır. Bu durum geçtiğimiz belediye başkanlığı seçimlerinde açıkça görülmüştür. İkincisi Mehmet Varol’a belediye başkanlığı adaylığı sırasında üst yönetim tarafından söz verilmiştir. Bunu Nevşehir halkı ve Milliyetçi Hareket Partililer bilmektedir.

 

 


Böylesi bir durumda Mehmet Varol birinci sıradan aday gösterilmez ise üst yönetimin yaptığı hatanın bedeli çok ağır bir şekilde Milliyetçi Hareket Partisi’ne ödetilir. Kim tarafından ödetilir denilir ise, bizzat partililer tarafından diye cevap verebiliriz.
Geçmişte üst yönetimin yaptığı aday gösterme yanlışlıklarından dolayı haklarının kaybolduğunu çok iyi bilen partililer bu sefer “yeter artık” diyeceklerdir. “Kol kırılır yen içinde kalır” demeyeceklerdir.

 


Nevşehir ile ilgisi olmayan, tepeden gelen adaylara bu sefer partililer, top yekûn tavırlarını koyacaklar; üst yönetime hesap soracaklar ve seçimden önce onları cezalandıracaklarını açıklayacaklardır. 

 


Gerçekten de Milliyetçi Hareket Partisi seçmeni, bu seçimde arkasında iyi bir rüzgâr olan Mehmet Varol’un aday gösterilmemesi halinde yön değiştirme konusunda çok kararlıdır.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu