Yerel Basıl Bildirgesi
CAN TAŞKIN

Yerel Basıl Bildirgesi

Yerel Basın Bildirgesi Bir Gazeteci tarafndan yazılmış ve hoşuma gitti sizler için derleyip tekrar paylaşıyorum.....

 

 YEREL BASIN BİLDİRGESİ

 


Bu bildirge Türkiye yerel basının ihtiyaçlarını, sorunlarını, beklentilerini topluma duyurmak amacıya yayınlanmıştır. Aziz milletimize, iktidara, muhalefete, devlet yöneticilerimize, basınla ilgili kurum ve kuruluşlara, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine önemle duyurulur:
Basın halkın haber alma hürriyetine hizmet eder. Halkın doğru haber alma hürriyetine hizmet eden basının önü açılmalıdır. 

 

 

 

 


Düşman bir ülkeyi işgal ettiği zaman ilkin o ülkenin basınını susturur. Bu nedenle yerel basının önemi çok iyi bilinmelidir. Toplumsal olaylara en yakın olması sebebiyle gerçek basın yerel basındır. Bu nedenle yerel basının önemi çok iyi bilinmelidir. 

 

 

 

 


Halk adına doğrunun peşinde olan basın en zor işi yapmaktadır. Bu nedenle basının işi zorlaştırılmamalı, kolaylaştırılabildiği kadar kolaylaştırılmalıdır.

 

 


Ülkemizde yerel basın sorunların içinde yüzmektedir. Sorunların içinde yüzen yerel basın görevini yapamaz. Bu nedenle yerel basının maddi manevi tüm sorunları çözülerek görevini rahat ve en iyi şekilde yerine getirmesi amaçlanmalıdır.

 

 


Çok güçlü olması gereken yerel basın ülkemizde maalesef çok zayıftır. Basını zayıflatmak, etkisiz hale getirmek için her şey yapılmaktadır. Bu nedenle yerel basın zayıflatmak yerine güçlendirilmelidir. Çok ağır bir sorumluluk üstlenen basın üç beş kuruşluk özel ilanlarla ayakta duramaz. Bu nedenle yerel basına devlet desteği şarttır. Devlet desteğiyle yerel basın güçlendirilmelidir. Devlet ilan, reklam, teşvik, duyuru gibi şeylerle yerel basını destekleyerek güçlendirmelidir. 

 

 


Basın hürdür, sansür edilemez. Yasalarla, mevzuatla, kurallarla, yasaklarla basın hürriyeti sınırlanamaz kısıtlanamaz, engellenemez. Basın hürriyetinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. 

 


Siyasi partiler, ideolojik gruplar, çıkar grupları kendi yayın organlarını kurabilirler, ancak basın tarafsız olmak zorundadır. Tarafsız basına herkesin ihtiyacı vardır. Bu nedenle basın güçsüz bırakılarak yandaş olmaya zorlanmamalı, basına yandaş medya damgası vurulmamalıdır. Basının tarafsızlığı sağlanmalıdır. 

 

 


İşi yokuşa sürme anlayışına son verilmelidir. Ayakta duramayan devlet desteğine ihtiyaç duyan basına üç beş sigortalı çalıştıracaksın demek akıl almaz bir çelişkidir. Devletin resmi ilan vermek için yerel basına böyle bir şart koşması çok haksız, çelişkili ve abes bir durumdur. Devletin yerel basına resmi ilan verirken şu kadar sigortalı çalıştıracaksın gibi bir şart koşmaya hakkı yoktur. Sigortalı çalıştırmak devletin değil yerel basın kuruluşunun bileceği bir iştir. Devletin böyle bir şartı koşması işi büsbütün yokuşa sürmek, gazetecilik yapma, yaparsan da en zor işi yamana rağmen devletten ilan alamazsın demektir. Gerçek basını yok etmek, hırsızlığa, harama, sahteciliğe teşvik etmektir bu. Ayakta duramayan yerel basın bir holding, imalathane, büyük bir sanayi kuruluşu değildir. 20-30 bin nüfuslu şehirlerde 5 sigortalı çalıştıran işletme zor çıkar. Milletvekili 15 bin lira maaş alıyor, niye bir tane sigortalı çalıştırmıyor? Yerel basının işi daha mı kolay, daha mı hafif ve sorumluluğu fazladır.
Çağın ve geleceğin iletişim aracı internettir. Bu yüzden yazılı basın yerine artık internet medyasına ağırlık verilmelidir. On binlerce ziyaretçisi olan bir haber-medya sitesi devletten beş kuruş almazken, hiç satamayan yazılı basın yalan, yanlış, sahte beyanlarla prosedürleri yerine getirerek devletten resmi ilan almaktadır. Bu çok büyük bir haksızlıktır, vebali de o kadar büyüktür. Bu yüzden resmi ilanlar ağırlıklı olarak internet medyasına hakça verilmelidir. 

 

 

 


Yerel basında başarı ve kalite özendirilmelidir. İçerik zenginliği, içeriklerin izlenme oranı, ziyaretçi trafiği, sıralama gibi ölçütler dikkate alınarak kaliteli ve başarılı yayın yapan haber-medya sitelerine popülerliğine göre sıralama yapılarak resmi ilanın dışında devlet teşviki verilmelidir. Teşvik hem emeğe hakkını verecek hem de kaliteyi özendirecektir. 

 

 


Sarı basın kartı denen kart kişinin basın mensubu olduğunu belirten basit bir görev kartıdır. Oysa ülkemizde sarı basın kartlı almak neredeyse imkansızdır. Almak için akla karayı seçmek gerekir. Sarı basın kartı gerçek gazeteciye değil devletin ağır şartlarını zar zor yerine getiren, gazeteci gibi görünen fakat gazetecilik yapmayan kişilere verilmektedir. Bu kart bu işi yapan işin ehline gerçek gazeteciye verileceği yerde devletin ağır şartlarını yerine getirenlere verilmekte, iş paraya, gösterişe, kodaman işine çevrilmektedir. Basın kartı yerel basın mensuplarına verilmeli ve kartın alınması kolaylaştırılmalıdır. 

 

 

 


Basınla ilgisi olmayan, cahil, ehliyetsiz, liyakatsiz, sorumsuz, bilinçsiz, kişisel menfaati ve belli gruplar adına çalışan, basını sadece kardan, kazanç kapısından ibaret gören, siyasette bir yerlere gelmek için basını bir araç olarak kullanmaya çalışan kişilerin basının itibarına zarar vermeleri engellenmeli, basının itibarı korunmalıdır. 

 

 


Basın Kanunu ve basınla ilgili resmi mevzuatlar yerel basının elini kolunu bağlayarak etkisiz hale getirmek için değil yerel basının ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda yerel basını güçlendirmek için çıkarılmalıdır.

 

 

 

Bu doğrultuda Basın Kanunu ve yerel basınla ilgili diğer tüm yasal mevzuat değiştirilerek yerel basının ihtiyaçlarına, beklentilerine ve günün koşullarına uygun olarak yeniden düzenlenmelidir. 

 

 

 


Yerel basının bir güç olduğu bilinmelidir.

 

 

Devlet benim istediğim ağır şartları yerine getirebilirsen getir, göstermelik bir gazeteci gibi dur, fakat gazetecilik yapma demektedir.

 

 

Halkın sesi olan gazeteyi böylece etkisiz hale getirmekte, gazetenin haklarını gazetecilik yapmayan sorumsuz kişilere peşkeş çekmekte, büyük bir toplumsal vebal altına girmektedir. Devletin bunu yapmaya hakkı yoktur. Basın halkın dördüncü kuvvetidir. Diğer güçler etkisiz olması durumunda birinci güç olur.

 

 

Bu yüzden yerel basını önemsiz gibi gören, göstermeye çalışan, etkisiz hale getiren, zayıflatmaya çalışanların basının halkın dördüncü gücü olduğunu her zaman bilmeleri gerekir. 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu