Geleceğe yön verir(miş) Ahiler (?)
İSMAİL GÜR

Geleceğe yön verir(miş) Ahiler (?)

Kalkınma Ajansları, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, ulusal kalkınma plânı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla kurulmuştur.

 

 

 

Bundan dolayı da bölge plân ve programlarına uygun olarak bölgenin kırsal ve yerel kalkınma ile ilgili kapasitesinin geliştirilmesine katkıda bulunur ve bu kapsamdaki projelere destek verir.

 

 


İlimizin de içinde bulunduğu TR71 Bölgesinde bu görevi, merkezi İlimizde bulunan  “Ahiler Kalkınma Ajansı” yerine getirmektedir.

 

 


Ahiler kalkınma Ajansı;
1- bölgemizde engelliler, yoksullar ve yoksulluk riski altında bulunan dezavantajlı grupların sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verilemediğini,


2-Bölge ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayabilecek kadın iş gücünün çalışma hayatına katılımının - ne yazık ki-oldukça düşük olduğunu, tespit etmiştir.

 


Bu sebeple Ajans, 2015 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programında;


1-Kadın ve dezavantajlı grupların sosyal ve ekonomik hayata katılımları için politikalar geliştirileceğini,


2-Kır ve kentte fiziki ve sosyal altyapı projelerinin geliştirilmesinin sağlanacağını,


3-Girişimcilik ortamının ve kültürünün geliştirilmesi, üretimin çeşitlendirilerek istihdam olanaklarının artırılması ve bu sayede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanacağını, öngörmüştür.

 


Şimdi bakalım, Ajans bu amaca uygun hareket ediyor mu?

 


Tamamı kadınlardan oluşan elli ortaklı “S.S. Yeniyaylacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” Yönetim kurulu Başkanı Melek Özdemir, Ahiler Kalkınma Ajansının bu amaçlarının gerçekleştirilebilmesi için en uygun kendilerinin ve kendilerinin yapacağı işin olduğuna inanarak kooperatif adına “Yeniyaylacıklı Kadınlar Üretiyor” isimli bir proje hazırlayarak Ajansa teslim etmiştir.

 


Ajans bu projenin, değerlendirmede 53,5 puan aldığını ve yeterli 65 puana ulaşamadığı için hibe almaya hak kazanamamıştır diye Kooperatife bildirmiştir.

 


Bu projeyi hazırlayan ve uygulayacak olan kadınlar, bölgede tarımsal üretimi yapılan yöresel ürünlerin türevlerini hijyenik bir ortamda hazırlamak, paketlemek ve pazarlamak için “ Yöresel Ürün üretim ve paketleme Tesisi” kurmayı amaçlamışlardır.

 


Bu tesiste bölgede en çok üretilen ve fakat para etmediği için üretilemez duruma gelmiş üzümden pekmez üretimi, pekmezden lokum(Köfter) ve cevizli sucuk yapımı; asma yaprağı salamurası, turşu ve salça yapımı sağlıklı ve doğal şartlarda gerçekleştirilecekti.

 


Eğer destek verilip bu tesis faaliyete geçirilmiş olsaydı, Kooperatif ortağı 44 kadın,  2 genç işsiz kadın, yöresel gıda ürünleri üreten 30 ev kadını, ürünlerin pazarlanmasında görevlendirilecek 3 genç girişimci adayı kadın, köyde bulunan 3 engelli kadın,  6 yaşlı kadın, 8 bekâr kadın direkt olarak faaliyete katılacak ve fayda sağlayacaktı.

 


Şimdi soralım:


Ey Ajans yetkilileri!
1-Bu kadınlar sizce dezavantajlı kırılgan grup değil midir?

 


2-Bu kadınlar, çalışma hayatına katılımının çok düşük olduğunu söylediğiniz kadın iş gücü değil midir?

 


3-Bu proje kırdaki fiziki ve sosyal alt yapı projesi değil midir?

Bu sorulara alacağımız muhtemel cevap şudur: Biz ne yapalım. Değerlendirmeyi ve puanlamayı, bağımsız değerlendiriciler yapıyor.

 


Bu bağımsız denilenlerin ne kadar bağımsız olduğunun tartışılması ayrıca yapılabilir. Biz şimdilik bu konuda bir şey söylemeye ehil değiliz.

 


Anlaşılıyor ki, bir projenin amaca ulaşmaya ne kadar uygun olduğu, ne kadar gerçekçi ve niyetlerin ne kadar açık ve iyi olduğu yeterli puanı almaya yetmiyor. Yeterli puanı alabilmek için, detaylı maliyet ve diğer teknik analizlerin yapılması ve bunların güzel ve süslü bir dil ile anlatılması gerekiyormuş.

 


Yeniyaylacıklı kadınların içinde mühendis yok, maliyeci-ekonomist yok, edebiyatçı yok. Kime hazırlatacak bu projeyi? Proje hazırlayan profesyonel firmalara.  Bir proje kaç liraya hazırlanır? En azı on bin liradan başlar. Bu parayı verebilecek kadın veya kadınlar var mıdır Kooperatif ortakları arasında? Yok! O halde sana hibe ve destek de yok!

 


Ajans demek istiyor ki; Senin niyetin, amacın ve yapmak istediğin faaliyet ne kadar Ajans olarak benim amacıma uygun olsa da sana destek ve hibe yoktur! Çünkü siz cahilsiniz. Çünkü siz projenizi güzel bir dille anlatamamışsınız. Çünkü siz projenizi yüksek para vererek bir proje firmasına hazırlatmak yerine kendi çabanız ve imkânlarınızla hazırlamışsınız! Siz kulis yapamamışsınız. Arkanıza kamu kurumu desteği almamışsınız. Kalkınma Kurulunda üye olmadığınız gibi sizi temsil edecek bir üyeye de yakın değilsiniz. Siz sadece güvenmişsiniz: Devlete, Ajansa, dilden düşürülmeyen pozitif ayrımcılığa ve en önemlisi kendi gücünüze, azminize güvenmişsiniz.

 


Bu sebeplerle size hibe ve destek yoktur. Kadınlığınızı bilin ve evinizde oturun. Üretmek, üretime katılmak, üretimde aktif yer almak, artı değer yaratmak, para kazanmak, ayaklarının üzerinde durmak, aile bütçesine katkı sağlamak, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmak sizin neyinize?

 


Siz üretim yapacaksınız, katma değer yaratacaksınız, üreteceğiniz ürünler için ihtiyacınız olan üzümlerin yetiştirilmesi için ölmek üzere olan bağcılığın canlanmasını sağlayacaksınız kimin umurunda?

 


Birleşmiş Milletler’ in “Aile Çiftçiliği” projesinin uygulanmasına örnek olmanız, yine Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü’nün “Gıda Güvenliği” projesine uygun gıda üretim ve pazarlaması yapmak istemeniz, Kooperatifinizin Alman Kooperatifler Konfederasyonu (DGRV) tarafından pilot kooperatif seçilerek ortaklarınıza “Girişimcilik” “Lider Kooperatifçilik” “üretim ve pazarlama” gibi çeşitli konularda eğitim vermesi bizi hiç mi hiç ilgilendirmez.

 


Biz desteğimizi ve hibemizi, valilikler, kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları, ticaret odaları, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, üniversiteler gibi paraya çok ihtiyacı olanlara(!) veririz. Çünkü onların büyük çoğunluğu bizim Kalkınma Kurulu üyemizdir.
Evet! Denilenler bunlardır. Biz de destek ve hibe almaya hak kazandığı (!) açıklanan proje sahiplerine bir baktık ki ne görelim beğenirsiniz?

 


Nevşehir’den 2, Kırıkkale ve Kırşehir’den 4 er, Aksaray’dan 8 ve Niğde’den 9 proje destek ve hibe almaya hak kazanmış.  Proje sahiplerinin hepsi projelerindeki faaliyetin yapılabilmesi için gerekli harcamayı yapabilecek bütçeye sahiptir. Çünkü hepsi kamu kurumudur ve projeleri ile yapacakları faaliyetler zaten onların görevleridir ve bu görevleri yerine getirmek için kamu bütçesinden pay alırlar.

 

 


Neymiş? Kalkınma ajansıymış! Geleceğe yön verirmiş. Bu kafayla; bu uygulamayla daha çook yön verirsiniz geleceğe(!)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu