Halk hesabı kime sormalı, tokatı kime vurulmalıdır?
İSMAİL GÜR

Halk hesabı kime sormalı, tokatı kime vurulmalıdır?

Halk hesabı kime sormalı, tokatı kime vurulmalıdır?

 

 

Biliyoruz ki Devletimiz; hükümetlerimiz, halkın refah ve huzurunu sağlamak ve bu konuda üzerine düşen görevleri yerine getirmek için vardır. Halkın yerel düzeyde kalkınmasını, üretimde bulunmasını ve üretimini artırarak refah düzeyinin yükselmesine katkı sağlamak amacıyla Ülkemizde bölge kalkınma ajansları kurulmuştur.

 

 


İlimizin içinde bulunduğu bölge kalkınma ajansının adı: “Ahiler Kalkınma Ajansı. Dır. Çalışma bölgesinde Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kırşehir ve Kırıkkale illeri bulunan Ahiler Kalkınma Ajansı’nın merkezi de Nevşehir’dir.

 

 


Ajans’ın görevi, bölge plân ve programlarına uygun olarak bölgemizin kalkınması ile ilgili çalışmaları teşvik etmek ve kapasitenin geliştirilmesine katkıda bulunmak için bu kapsamdaki projelere destek vermektir.

 


Ajans, bölgemizdeki engellilerin, yoksulların ve yoksulluk riski altında bulunan dezavantajlı grupların sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verecek; bölge ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayabilecek kadın iş gücünün çalışma hayatına katılımını sağlayacak projelere destek vermesi gerekirken uygulamanın hiç de böyle olmadığı görülmektedir.

 

 


Ajans, destekleyeceği projelerin;
1-Kadın ve dezavantajlı grupların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanıp sağlanamadığına,

 

2-Kırsal alandaki fiziki ve sosyal altyapının geliştirilmesine katkı sağlayıp sağlamadığına, 


3-Girişimcilik ortamının ve kültürünün geliştirilmesi, üretimin çeşitlendirilerek istihdam olanaklarının artırılmasına katkı sağlayıp sağlamadığına bakmıyor. Yükü ve sorumluluğu, yüksek miktarlarda para ödediği güya bağımsız değerlendiricilere yüklemektedir. Ajansın görevi yukarıda belirttiğimiz amacı gerçekleştirmek değil de sanki proje yarışması jüriliğidir. Destek verilen projelere baktığımızda kırsalda yaşayan ve üretmek, kalkınmak ve aile bütçesine katkıda bulunmak için can atan kadınlarımıza hiç uygun olmadığını, proje adlarını bile telaffuz edemeyeceklerini görürüz.


Ajans’ın, destek verdiği projelerin amacın gerçekleşmesine ne kadar katkı sağladığı yönünde bir takip ve değerlendirme de yapmadığı izlenimi doğuyor halkın gözünde.

 


Mesela bize en yakın olan ve her gün gördüğümüz ve iyi bildiğimiz bir projeden bahsedelim. 
Ajans birkaç yıl önce Gülşehir Belediyesinin kapalı Pazar yeri projesini desteklemiş ve hatırı sayılır bir parayı vermiştir. Gecikmeli de olsa yeni Belediye Başkanı projeyi tamamlamış ve kapalı Pazar yeri yapılmıştır. Ancak aradan çok zaman geçmesine ve halkın istemesine rağmen bir türlü açılmamıştır. Şimdiki Pazar yeri darma- dağınık bakımsız ve curcuna içerisindedir.

 


Pazar yeri ihtiyaç ise neden açılmıyor?


İhtiyaç değilse neden proje yapılıp halkın parası çar-çur ediliyor?


Ajans verdiği halkın parasının çar-çur edilmesine neden seyirci kalıyor?


Ajans, buna benzer desteklediği kaç projenin akim ve atıl kalması dolayısı ile halkın parasının çar-çur edilmesine sebep olmuştur?


Ayrıca Kapalı Pazar yeri binasının kaderi de “Turist Motel” in kaderine mi benzeyecek?

 

Yoksa bu topyekûn Gülşehir ve Gülşehirli’nin mi kaderi(?)


Baştan dedik ya; halk kime hesap saracak ve tokatı kime atacak diye.
Siz söyleyin: Ajansa mı, belediyeye mi?

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu