Öğretmenim Süleyman Şahin.
İSMAİL GÜR

Öğretmenim Süleyman Şahin.

Öğretmenim Süleyman Şahin.


Karayağız delikanlı içeri girdiğinde ayağa fırlamıştık hepimiz birden. Yıl 1959. Sekiz yaşımda, ilkokul ikinci sınıfta bulunuyordum. Yer, Yeniyaylacık Köyü İlkokulu. Şaşkınlıkla birlikte tatlı bir heyecan içerisindeydik.

 


Köyümüze bir öğretmen gelmiş ve sınıfımıza girmişti. Eğitmenimiz, sınıfımıza giren o Karayağız gencin adının Süleyman Şahin olduğunu ve yeni öğretmenimiz olduğunu, bundan sonra Köyümüzde üç yıl değil beş yıl okuyacağımızı açıkladığında, olayı tam kavrayamamıştık. Şaşkınlığımız ve tatlı heyecanımız her halde bundandı.

 


Köyümüzün çocuklarının eğitimini ve öğretimini fedakârca yapan Köyümüz halkından Eğitmen Hacı Osman Çevirici ilk öğretmenimizdi. Köyümüzde eğitim üçer yıllık dönemler halinde yapılıyordu. Bu dönemler, birinci yıl, ikinci yıl ve üçüncü yıl olarak üç yıl devam ederdi ve üçüncü yılın sonunda eğitim öğretim biterdi. 

 


Benim de birinci yılda, okulla ve okuma-yazma ile tanışmamı sağlayan, eğitim ve öğretimde ilk göz ağrım saygı ve rahmetle andığım merhum Eğitmen Hacı Osman Çevirici’dir.
Gözümü açan Eğitmen Hacı Osman Çevirici ise yönümü bulduran da Süleyman Şahin’dir. 
Hep Yüksel Şahin olarak tanıdığımız ve bildiğimiz Süleyman Şahin öğretmenimizi, 17 Ağustos 2015 günü Gülşehir Kurşunlu Camiinde kılınan öğle namazından sonra doğup büyüdüğü, ilgi ve ilişiğini hiç kesmediği Hacıhalilli köyünde son yolculuğuna uğurladık.
Doğruluk, dürüstlük, iyilik, yardımlaşmak, çalışkanlık, ilke ve prensip sahibi olmak gibi erdemleri; Vatan, Millet, Bayrak ve Allah sevgisi gibi ülküleri bana aşılayan ilk kişi rahmetli öğretmenim Süleyman Şahindir. Bu hasletlerin tamamını O’nda görerek kendime rehber edinmiştim. 

 


Bu durumun farkındaydı kendisi. Öğrenci- öğretmen ilişkilerimiz, daha sonra meslektaş olarak da devam etti. Çünkü ben öğretmen olup Terlemez Köyüne tayin edildiğimde O da kendi köyü Hacıhalilli’ de öğretmendi. 

 


Ben nasıl O’nu kendime rehber edinerek hiçbir zaman ilişkiyi kesmemiş isem, biliyordum ki, O da devamlı beni takip ederdi. Gerektiğinde uyarıp ikaz ettiği gibi takdir ettiğini ve benimle gurur duyduğunu da devamlı söylerdi. Ben de kendisine layık olabildiğim için içten içten sevinirdim.

 


Sevgili öğretmenim!

 


Gidişin bizleri derinden üzdü. Ama tek tesellim nedir biliyor musunuz?

 

Hani hayatınız boyunca yanınızdan hiç ayırmadığınız; elini hiç bırakmadığınız sevgili babanız; Hacı İbrahim Amcama kavuşmanızdır.

Şair Öğretmenimden bir şiir.


Gönlümden çıkan bir ses dedi ki bana,
Niye geldin dünyaya, düşündün mü hiç?
Behey adem! Mabud’un ne diyor sana?
O Mukaddes Kitab’ı okudun mu hiç?


Her, ama herşey alemde O’nu arar.
Gönüller kalpler hep O’nun için yanar,
Bazıları ahreti oyuncak sanar,
Bir mezarı açıp da, bakmadın mı hiç?

Bak, gökyüzü aleme, var mı direği?
Ne tutacak dalı var, ne de küreği.
Sakın ha sakın, taşlaştırma yüreği,
Mühürlü kalpleri görmedin mi hiç?

Aşık kalbimiz, yanıyor buram buram.
Yolumuz İslam’dır, rehberimiz Kur’an.
Ölürken dileğimiz, sağlam bir iman.
Gönlümdeki sesleri duymadın mı hiç?

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu