Gülşehirde Okul Öncesi Eğitim Nasıl ?
CAN TAŞKIN

Gülşehirde Okul Öncesi Eğitim Nasıl ?

Okul öncesi dönem çocuğunuzun bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimi açısından yaşamında çok büyük bir yer tuttuğunu biliyor muydunuz? 

 

Bu dönemde çocuğunuzun  kişiliğinin %80 i oluşmaktadır. Bu nedenle anaokulu döneminde ilk sosyalleşme sürecini yaşayan çocuğunuzun bu dönemi sağlıklı geçirmesi çok önemlidir.

Anaokuluna alışma dönemi bazı çocuklar için çok sancılı geçmektedir. çocuğun ilk güven duyduğu obje annedir, sonrasında baba ve bakımı ile ilgilenen anneanne, dede, hala vb kişilerdir. Alıştığı kişilerden sonra başka insanlara güvenmek, dış dünyaya açılmak çocuk için zor bir süreç olacaktır. Bu sürecin zor geçtiğini en çok gözlemlediğimiz aile yapıları aşırı koruyucu- kollayıcı tutum sergileyen anne  ve babalardır. Bu tip ailelerde çocuk bireyselleşmeyi sağlayamaz çünkü çevresindeki kişiler yoğun endişelerinden dolayı ya da o henüz küçük diye  buna bir türlü  izin  vermemektedir.

 

Büyüyen her çocuk bireyselleşmek için çaba gösterir, çevresini merak eder, dokunur, yürümek için çaba gösterir ve yürür, yürüyerek ulaşabildiklerinin sayısı artar ve daha çok merakı artar, istediklerini yapmak için sizinle inatlaşır ve kendini ortaya koyar, tüm bunlar çocuk için bir bireyselleşme çabasıdır.

 

 

Yukarda belirttiğim üzerine bir Çocuk ve ailesi için anaokulu yani okul öncesi eğitim çok önemlidir. Peki Gülşehirde okul öncesi eğitim için güzel yerler var mı ? Eğitim oralarda nasıl hiç merak etmediniz mi ?

 

Peki bu konuda birazda yaşadığım bazı tecrübeler de bahsetmek isterim.

 

Öncelikle her anne baba dürüst düzgün doğrucu yalan söylemeyen insanların haklarına müdahale etmeyen paylaşmayı seven bir vatan evladı yetiştirmek ister hiçbir anne oğlum kızım kötü huylar kazansın diye düşünmez ancak maalesef daha okul yıllarının başı olan ana okulunda oğlunun veya kızının öğretmeni kendi belirlemek ister, hatta kaymakam, vali, milli eğitim müdürü gibi unsurları devreye sokarak onun için veya halk nazarında en iyi veya tanıdığı öğretmen kimse ona gitmesi için torpil müdür üzerinde baskı yapıyorsa iyi huylar edinmesini istediği çocuğuna daha ilk eğitim yılında kötü bir örnek olmuyor mu ?

 

Gelelim diğer meseleye Gülşehir ilçesine gerçekten çok güzel okul kazandırılmış. Tomurcuk anaokulu ilçenin belki ilk tek ve en güzel okul öncesi okulu içerde çalışan Müdüründen , öğretmenine ve personeline kadar hepsi tüm güzel kalpleri ile belki de bizlerin 5 dakika tahammül edemediğimiz çocuklarımıza ellerinden geldiğince yardımcı olup biran önce fert olması için çalışıyorlar. Gerek okulun yapımında katkısı olan gerekse okul çalışanlarına gerçekten teşekkür ederim. Ancak okulun bazı eksiklikleri var Bunlardan bazıları sıralamak isterim.

 

1-      Okulda 6 yaş altı çocukların eğitim göreceği düşünülerek okul binası yapılamasına 

rağmen o yaş çocukların yapacağı hareketler davranışlar düşünülmeden okul dizayn edilmiş Allah esirgesin merdivenlerde bir koruma yok okulun camlarında demir parmaklık yok bina yapılırken güvenlik kurallarına yapılırken bazı unsurlara riayet edilmediğini gözlemledim.

2-      Bir ikincisi hep velilerde televizyonda devlet para istemeyecek diyorlar. Servis , demir

parmaklık yok şu eksiklik yok bu eksiklik gibi paralar yada yardımlar isteniyor. Hal böyle oluncada sitem etmeyen yok okulda okuyan ve arkadaşım olan bir veli şunu diyor. Abi ben okula başladım Dergi parasını istemekten para toplamaktan bıkardık işte toplantıdayım gene para para valla abi sağlık para olmaz yok eğitim para olmazsa yok ondan sonra çıkıp tvlerde para isteyen öğretmenleri bizlere bildirin diyorlar. Okulu yaparken demir parmak takmayan yetkililer parayı velilerden alırız diye yapmamış sanırım diyor.

 

Gelelim benim tespitlere veli toplantısına katıldım bu gün gerçekten veliler bende dahil olmak üzere çocuklardan hevesli hal böyle olunca toplantı okul yönetimi ve çalışanlar kimse gelmez derken tüm veliler hazır hatta anne ve babası aynı anda gelen olunca malum her okulda bir veli toplantı salonu olmayınca yemekhanede bizi ağırlamaya çalışan okul yönetimi tüm velilerin gözünde sınıfta kaldı. İlginç olan bu kadar kişi geleceğini düşünmedik sözü idi.

 

Dediğim gibi okul öncesi gerek okul , gerek veli , gerekse öğretmen ve okul yönetimi olarak hazırmıyız. Eğer biz tam manasıyla hazırsak zaten çocuğumuz öğrenmeye hazır.

 

 

Gülşehir de gerek Milli Eğitim gerekse Kaymakama her kimse yetkililere seslenmek isterim. Tomurcuk Anasınıfının camlarında korkuluk yok bu korkuluk olmaması sizce tehlike değil mi? Peki eğer tehlike ise neden buna çözüm bulmadınız ? Çözüm Bulacak mısınız ?  Yoksa ilerde Allah esirgesin bir sıkıntı olduğunda halk kimleri suçlu ilan edecek. ?  Bakalım kulaklarına kum kaçanlar öğretmen için müdüre baskı yapanlar yazdıklarımız konular hakkında bundan sonra neler yapacak takipçisi olduğumun bilinmesini isterim İyi haftalar dilerim. Bir sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu