Gülşehiri Güzelleştiren Bilinmeyen İnsanlar
CAN TAŞKIN

Gülşehiri Güzelleştiren Bilinmeyen İnsanlar

Dünyada bir çok iş kolu vardır, kimi işler vardır hiç adı bile duyulmamıştır, kimi işler vardır nazarla bakılır. Allah razı olsun iyi ki var denilen işlerdir, genelde bu durumu o işin yapıldığı yere işimiz düştüğünde önemini daha bir fark ederek ehemmiyet  göstererek çok önemli ilan  ederiz.

 

Örneğin; polisler, askerler, itfaiyeciler, sağlık personeli ve doktor bunların başında gelir, insanların zor anında yanlarındadır. Dertlere  çare, sorunlara  çözüm olur  işte o zaman Allah razı olsun iyiki var denilir ve işi yapanlar vazifelerinin yanı sıra dûa alırlar.

 

Yaptıkları işten dolayı dûa alan insan ve meslek sayısı çok azdır.  Mesela bir diğer iş dalı daha vardır ama ona pek iş gözüyle bakılmaz, hâlbuki günümüz yaşam koşullarında iş adı ile yaptırılırsa, halka eksiksiz ve her an yanında olarak hizmet etmesi sağlanabilir.

 

Kim mi Bu kişiler! İmamlardan bahsediyorum;  hem bu dünyada hem ahret de biz insanların dinlerini anlayıp yaşamaları ve tatbik etmekleri için camilerimizde maaşla çalışan imamlardır, kimileri imamlık meslek olmamalı bir yaşam olmalı dese de  imamlar için bir yaşamdır zaten, onlar için bir ömür boyu hiç tereddüt etmeden hep doğrudan, inanç dan, haktan yana insanlara inançlarını yaşarken de hizmet ederler, günümüzde eğer imamlık meslekten sayılmasa ve iş koluna dahil edilmeseydi, her an dini konularda başvurabileceğimiz önemli şahsiyeti bulmak zor olurdu.

 

İnsanlar tarafından çok fazla fark edilemedikleri ama onlarında dûa ile iyiki varlar denilmesi gerek bir mesleği icra ediyorlar, tüm iş kolları ayrı bir önem arz ediyor. Burada öne çıkan insanların daha sık karşılaştığı ve ihtiyaç duyduğu işler ön plana  gelir, ama imamlık mesleği çoğu kimselerin  aklına bir iş olarak pek  gelmez. Bu meslekler iş olarak yapılırken bir yandan da kendini adayarak yaşanır çevresine dünyasına fayda ve güzellikler sağlar.

 

Öyle bir iş daha var ki bunun da pek farkına varmayız ama her birey her an bu hizmetin içinde yaşamaktadır,  bazen şehrimizin insanları takdir ile söz eder, bazen bir turist gıpta ile bakarak metheder yapılanları, bazen hafta sonları aileler ve çocuklar en iyi şekilde faydalanır bu güzelliklerden.

 

 

İşte bu insanlar da yaptıkları iş ile hayata güzellik, ferahlık kazandırıp, renk katarlar yaşadıkları şehre. Tarihe sahne olmuş Arapsuna hayat verme çabası içindedirler. Arapsunun adı gibi, tarihi gibi, dünyadaki konumu gibi belediyesinin tüm hizmet birimleri de bu geçmişe yakışır önemde hizmet vermekte, Gülşehir’i yaşanılır şehir yapan, ağaçlarıyla, çiçekleriyle, parklarıyla yeşil alanları ile  en gözde birimi olan,  güzelliğin mimarı olan, tarihine geri döndürüp yeniden Gül şehri yapan Park ve Bahçeler bir başka aşk ile çalışmakta. Gülşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde çalışan işçi kardeşlerim büyük bir köy olan bu şehri gece gündüz demeden çiçeklendirip, yeşillendirip aralıksız bakımını yapmaktadır, bir çok kişi bu ciddi ve önemli işin farkında bile değil, öylesine bir hizmet ki duvarlar bile adeta hayat bulmuştur, direkler çiçek açmıştır.

 

Güzel şehrimin güzel insanları bu renkliliği çok fazla görmemekte bunun sebeplerinden bir tanesi alışmışlık, artık doğal gelmekte bir diğeri de insanların yoğun çalışma tempoları, stres v.s algıyı zayıflatmaktadır oysaki Gülşehir bir çiçek bahçesi haline gelmiştir gayretli çalışan insanlar sayesinde. bir çok park ailelerin gençlerin sosyal yaşamına devam etmesi için inşa edildi, insanlara tabiat havası sunmakta park  ve bahçeler müdürlüğü ve o insanlar karınca misali şehirlerini güzelleştirmekte ve güzel tutmakta, yapılan iş insanlığa hizmet olduğu gibi, çalışanlarında kendilerini inanç ve dini bakımından mutlu hissetmelerini sağlıyor, Çünkü İslam dini insanlık kadar doğaya tabiata da değer veriyor. İnsanlığa hizmet eden her birey ve şehirlerini güzelleştiren herkes büyük bir iş başarmaktadır.

 

 

 

Sevgili Peygamberimiz, “Kim bir fidan diker veya ekin eker de bundan insanlar kuşlar faydalanırsa bunlar onun için hayır ve bereketti” buyururlar. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu