CENAZE EVİNİN YEMEK VERMESİ ADETİ
CAN TAŞKIN

CENAZE EVİNİN YEMEK VERMESİ ADETİ

Bismillahirrahmanirrahim

Cenaze cemaatine bu şekilde bir ikram yapılması dinin bir gereği, bir tavsiyesi değildir. Hatta bu konuda yanlış uygulama ve adetler bulunmaktadır.

Ölünün ardından helva pişirilmesinin, yemek yapılıp gelenlere ikram edilmesinin dini bir hükmü yoktur. Bunu özel bir güne getirip yapmak bidat olur. Fakat böyle bir niyet olmadan ölünün sevabına bağışlanmak üzere helva pişirilip, yemek yapılıp ikram edilebilir.

Cenaze evinde üç gün yemek pişirilmesi de dini hükümlerin aksine uygulanan yanlış bir adet olmuştur. Çünkü dinimize göre konu komşunun cenaze evine yemek götürmesi gerekir. Acılı durumda olan o insanlar yemek pişirmek istemezler, hatta yemek yeme isteklerini dahi kaybederler. İşte onlara yardım için yemek götürülmekle, hiç değilse yemek yapma telaşından kurtulurlar.

Nitekim Abdullah b. Câfer (R.A.)den rivayete göre, Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz, Mute savaşında şehid olan Cafer-i Tayyar (R.A.)nun ölüm haberi geldiği zaman, ev halkı için yemek hazırlanmasını emretmiş ve şöyle buyurmuştur:

“Ca’fer ailesi için Cafer’in evine yemek hazırlayıp götürün. Çünkü onların başına yemek yapmalarına engel olan büyük bir üzüntü geldi.”1

Anlaşılıyor ki, musibetli, meşguliyetli anlarda akraba ve komşuların yemek meselesinde ortaklaşması gerekir. Bunun müddeti, bir gündüz bir gecedir. Çünkü hüzün, umumiyetle yemekten alıkoyacak derecede insanı bir gün meşgul eder. Ayrıca yapılan yemekten yemeleri için ısrar edilir. Yakın komşu ve uzak akrabaların yemek hazırlaması müstehabtır. Cenaze evinin, gelenlere ziyafet vermesi mekruhtur. Çünkü ziyafet sürur yani sevinçli haller için meşru kılınmıştır. Şürur yani musibetler için değil. Bu çok çirkin bir bid\’attır.

Fakat ne yazık ki ülkemizin birçok belde ve köylerinde hatta Gülşehir ilçemizde bile bu sünnetin yerine çirkin bir bid\’at konularak aksi bir yol tutulmuştur. Ölenin ev halkı, taziyeye gelenlere yemek hazırlar ve adeta bir düğün veya sünnet cemiyeti havası estirilir. Günümüzde, cenaze evi halkının taziyeye gelenlere yemek hazırlaması bir düğün havası estirilmesi, hem bir cahiliyye âdeti, hem de zamansız bir külfet olduğundan mekruh sayılmıştır. Bu hususa dikkat etmek, cenaze ehline yardımcı olmak ve Müslümanları uyarmak lazımdır.

Unutmayalım ki bir evden cenaze çıkması, o evin hem fiilen, hem de fikren meşgul olması demektir. O ev halkının artık ne yemek yapmaya, ne de başka ikramla meşgul olmaya takat ve istekleri vardır.

 

O halde yanlış adet ve örflerin peşine gitmeyelim. Dinimizi doğru yaşamaya gayret edelim. Cenaze sahibi kederli aileye yük üstüne yük yükleme yerine, onların yüklerini üzerlerinden almayı gaye edinelim. Düşünün 35 yaşındaki bir gencin vefat etmesi sonucu onun kazancı ile verilen yemek yetim hakkı olmazmı adet haline gelen bu durumdan bir an önce uzaklaşalım.DOĞRUYA YÖNELELİM

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu