Yerel Marketlere Sahip Çıkmalıyız
CAN TAŞKIN

Yerel Marketlere Sahip Çıkmalıyız

Perakende sektörü Gülşehir’de de en önemli sektörlerden biri haline gelmiştir. Bu sektör öyle bir sektör ki, ilgiyi kestiğin an geriye gittiğin andır. 

Profesyoneller her ne iş yaparsa yapsın öğrenene ve bıkana kadar eğitimi benimsiyor, kişi aileden veya dışarıdan olsun, ehliyet ve emniyet kurallarını haiz değilse kesinlikle göreve getirilmiyor. Yerellerin genelinde aile şirketi olmasına rağmen kurumsallaşmada mutlaka profesyonellerle çalışılması gerektiği bilinmelidir. Günü kurtarmaya yönelik faaliyet yerine, yeni açılacak bir mağazanın planı, projesi yapılmalı ve diğer kaynaklar araştırılmalıdır. Daha sonra materyaller nedir, nereden alınmalıdır, insan kaynağı var mı, eğitimler neler olacak, ne kadar sürecek, bu hususlar belirlenmiyorsa, açılacak olan yeni mağazadan çok da bir şey beklenemez.


 

Gülşehir’de son zamanlarda ardı ardına açılan alışveriş merkezlerinin kalite ve rekabeti beraberinde getirmesinin ötesinde istihdam ve kalkınma anlamında da katkı sunduğu açıktır. Bir Gülşehirli olarak açılan yerel marketlere sahip çıkılması gerektiğini ve yerel firmaların Gülşehir’e güç vereceği kanısındayım.


 

Yerli markaların yanı sıra ulusal markaların çoğalarak her mahallenin bir köşesine açılması haksız rekabetle yerelleri yıpratması bir realitedir. Hani bir laf var ya, işler güçler. Olana işler, olmayana güçler, bu lafı ne tarafa çekersen çek, bu memleketin sahibi bizleriz, bizler elimizi taşın altına koymasak kim koyacak, şurada dört market de olmasa gerçekten işsizlik had safhada olacak.


 

Gülşehir’de habire artan ulusal firmalar ahtapot gibi her tarafı sararak sıcak parayı toplayıp götürmekte olup bunların malzemeleri ve ürünleri de dışarıdan getirmeleri tamamen bizlere zarar vermektedir. Bunlar genelde şube olarak çalıştıkları için de burada kazandıkları paranın vergisini bile başka illerin vergi dairesine ödüyorlar.


 

Bizler burada yerel esnafın yok olmasını istemiyoruz. Uygun fiyatlı ürün tedariki bunun için önemli bir adım ama sorunun çözümü değildir. Yapılması gereken bakkal ve marketleri tek bir tabela altında birleştirerek kurumsal bir yapıya sokmak, tanıtım ve kampanyalarla destekleyerek tüketiciye yeniden mahallesinin esnafını hatırlatmaktır.

 

Ben de bu işte yoğrulmuş biri olarak, perakende noktasında gücümüze güç katmak için halkımızın desteğine ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim. Bacasız fabrikaları söndürmeyelim. Elimizde mevcut istihdam noktalarını da öldürmemiş olalım. Zor iş, Allah yardımcıları olsun. Biz çağrımızı yapalım tercih sizlerin 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu