Yeni Yıl Yeni Umut
CAN TAŞKIN

Yeni Yıl Yeni Umut

YENİ YIL- YENİ UMUT


Koskoca bir yılı Gülşehir’de geride bıraktık. Acısıyla, tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle 2015 yılını uğurladık.

 

Kimimiz güldü, kimimiz ağladı, kimimiz sevindi, kimimiz üzüldü, aldıkları, verdikleri, getirdikleri götürdükleriyle geçmişte kaldı 2015. Ülke olarak ve Gülşehir olarak iyi ya da kötü bir çok anımız kaldı.

 


Bugün 2016 yılının ilk günü. Önümüzde kocaaaaaaa bir 365 gün var. Çocuklar ve gençler geçtiğimiz yıla göre bir yaş daha büyüdüler, orta yaş civarındakiler biraz daha olgunlaştılar, orta yaşın üzerindeki gençler! (bizler) Geçen yıla göre bir yaş daha yaşlandılar.

 

Koskoca bir yıl diye başladık yazıya ama gerçekten koskocamı yoksa kısacık mı pek belli değil. Kiminle konuşsanız nasıl geçtiği konusunda bilgisi olan yok. Zaman öylesine hızlı akıp gidiyor ki farkında bile olamıyoruz.

 

Bugün 02 Ocak 2016  Birde bakmışsınız takvimler 31 Aralık 2016’yı göstermiş. Ben oturmuş 2017’nin ilk yazısını yazmakla meşgulüm. (İnşallah Demokratik, Laik Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ve şanlı bayrağımız altında yüce milletimizle, birlik beraberlik içerisinde; Ailem, tüm dostlarım, sevdiklerim, beni sevenlerle beraber)

 


Hani Teoman Alpay’ın Hicaz makamındaki güzel bir şarkısı var;


“Nasıl geçti habersiz, O güzelim yıllarım,
Bazan gözyaşı oldu, Bazan içli bir şarkı,
Her anını eksiksiz, gün gibi hatırlarım,
Dudaklarımda tuzu, İçimde durur aşkın……” diye devam eden.

 


Yılları bizler mi tüketiyor, geride bırakıyoruz, yoksa yıllar mı bizi tüketip bir şeyler alıp gidiyor pek belli değil. 2015 yılına bir bakın, gerek birey olarak gerekse ülkemiz ve Gülşehir olarak neler almış bizden, neler vermiş bize. Eğer bizden aldıkları bize verdiklerinden çok ise iki kat zarardayız. Yok tersi ise karlıyız. Acaba gerçekten karlı mıyız? Orası da Gülşehir’de kişiye göre değişiyor. Bana göre; eğer yaşamışsanız ama gerçekten yaşayabilmişseniz, vatanınıza, milletinize, kendinize, ailenize, çevrenize, insanlığa, çevreye, doğaya, insan dışındaki diğer canlılara faydalı olabilmişseniz ne mutlu size.

 

Yaşamışsınız ve karlısınız. Aksi taktirde külliyen zarardasınız. Yıllar zaten birçok şey alıp gidiyor bizden. Engel olmamız da mümkün değil. Asıl olan gerçek anlamda yaşayabilmek.

 

Kısacası Büyük Usta Neşet ERTAŞ’ın dediği gibi yaşamak;
“İnsanlar kendini bilebilseydi,
Dünyada haksızlık kavga olmazdı.
İnsan doğan yine İnsan Ölseydi
Belki de dünyada Hayvan galmazdı.” İşte bu kadar. Burası sözün bittiği yer. İnsan gibi yaşayıp, insan gibi ölmek.


Bu gün yeni bir yıla merhaba dedik. Herkesin, tüm insanların, insan doğanların, insan gibi yaşamak isteyenlerin umutları, beklentileri, hevesleri, arzuları, istekleri, dilekleri vardır mutlaka. Umuyorum 2016 yılı herkesin beklentisi doğrultusunda geçer. Gönlüne göre biri yıl olur.

 


Ülke olarak 2015 yılında ciddi sıkıntılar yaşadık. Halen de yaşıyoruz. Neredeyse her gün bir şehit haberi alıyoruz. Bölücü, kan emici katil teröristler huzurumuzu kaçırıyor. 2015 yılında emellerine ulaşamadılar, yarın ve yarından sonra da ulaşamayacaklar. Bu Milletin evlatları, geçmişte olduğu gibi bugün ve bundan sonraki bütün günlerde kanının son damlasına kadar, bu ülke için, bu ülke insanı için, bu ülkenin refahı mutluluğu için mücadele etmeye devam edecektir.

 


Yine Yunus Emre “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz”!


Bu arada kış kapıya dayandı. Soğuk yüzünü iyice gösterdi. Yoksullar ne yapacak. Yakıtı olmayan ya da az olan, geliri düşük, çoluğu çocuğuna kışlık giysiler alamayan, gerçek anlamda yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar ne yapacak. ( daha önceki bir yazımda yine gündeme getirmiştim. Gerçek anlamda diyorum çünkü artık kim yoksul kim değil ayırmak pek mümkün değil de)

 

Birde yabani hayvanlar var. Özellikle kuşlar. Bunlara yardım için elimizden geleni yapmalıyız. Artan yiyeceklerimizi çöpe atmadan açık alanlarda bırakarak yabani hayvanlar için değerlendirebiliriz. Etrafınızdaki gerçekten yardıma ihtiyacı olan, çalışan ama az kazandığı için yetiştiremeyen, lütfet buna dikkat edin, çalışan, çabalayan, emek sarf eden ama yetiştiremeyen insanlardan yardımlarınızı esirgemeyin. Ama ne olur asalak tiplere yardım etmeyin. Gidip çalışmayı öğrensinler. Hepimizin az ya da çok yapabileceği bir şeyler vardır. Haydi bugün bir iyilik yapın.

 

 

İyilik gününüz olsun. Bakarsınız bundan sonraki bütün günler, 2016 yılı sizin için İyilik yılı olur. Güzelde olur. Kalın sağlıcakla.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu