Gülşehir Esnafı Dert Küpü
CAN TAŞKIN

Gülşehir Esnafı Dert Küpü

Ekonomik kriz  Türkiye’nin Turizm ili Nevşehir’in ilçesi Gülşehir esnafı ne kadar etkiledi?

 

İşte bu soruya cevap bulabilmek ve “bir dokun, bin ah işit”ten öteye geçmek adına esnafın kapısını çaldım…

 

 

Her ne şartta olursa olsun “halimize şükrediyoruz” diyor esnaf… Ama devamında dertler, sorunlar bir bir dökülüyor.

 

Kredi ödemelerini denk getiremeyen, Bağ-Kur veya SSK primini ödeyemeyen, kirasını dahi veremeyen ve hepsinden önemlisi “dert küpü” bir esnaf portresi çıkıyor karşımıza. Aslında istedik ki, bu şehrin tüm imkânsızlıklarına rağmen, bu şehirde zorda olsa yaşamını sürdüren insanlara kulak verelim…

 

İstedik ki, Nevşehir gibi bir turizm kentinin en çok işleyen kurumunun İcra Dairesi olmasının altındaki nedenleri öğrenelim!

 

“Gülşehir Esnafı” yazı dizimiz için çıktığımız Gülşehir turundan ilk hafta yansımaları şöyle:   Şunuda belirtmek isterimki kişileri zan altında bırakmamak için isimlerini paylaşmak istemiyorum.

 

İlk Esnafımız Gülşehir de (Züccaciye / Esnaf) diyor ki “Bankaya borcu olmayan esnaf yok…” “Yaklaşık 10 yıldır esnaflık yapıyorum. Son yıllarda çektiğimiz sıkıntıyı hiçbir zaman çekmedik. İşler çok düştü. Veresiye isteyen çok. Her yerde peşin veya kredi kartı. Veresiye yaz diyor, yazıyoruz. 4-5 seneden beri hep daha iyi olacağını tahmin ettik, yine aynı şekilde devam ediyoruz ama her gün biraz daha geri gidiyoruz. Şu anda Gülşehir’de öyle zannediyorum ki, bankaya borcu olmayan esnaf yoktur. Varsa bile bir iki tane numune. Yani şu an bankalardan para alıp, ancak ödemelerimizi ödeyebiliyoruz. Öğrenciler Gülşehir için yeni umut. Ama bizim sektöre şuan için bir katkısı yok.

 

 

 

Bir diğer esnafımız ise (Gıdacı / Esnaf) “Kredi çekmeden işini yürüten esnaf çok nadir” “İşlerinin iyi olduğunu söyleyen esnaf bulabileceğinizi sanmam. Mesela bizim sektörden bahsedeyim. Çevre illerde bir şube açan büyük bir market, Gülşehir’e ikinci şubesini açtı. Nasıl olsun bizim işler? Bunların Gülşehir’e katkısı nedir. Gülşehir’e ne yatırımları var. İnşallah böyle gitmez ve düzelir. Şu an borçsuz esnaf veya bankalardan kredi çekmeden işini yürüten esnaf çok nadirdir.” Diyor

 

Bir diğer esnafımız  Çayevi İşletmecisi / Esnaf  oda ayrı bir pencereden anlatıyor  “Esnafın işi olmayınca çayda içmiyor…” “İşyerim kendime ait. Yaklaşık 12 yıldır bu işi yapıyorum. Şu an için çalıştırdığımız işçinin bile parasını veremediğimiz günler oluyor. Millet hep kredilere mahkum oldu. Nüfus yok, iş yok, banka çok. Ev kredisi, otomobil kredisi, tüketici kredisi derken parası olanda da para kalmadı. Esnafın işi olmayınca çayda içmiyor. Bizim sektör birazda esnafa bağlı. Gider gelirden çok. Ne olur bilmiyorum. Gülşehir’de nüfus yok, her iş sektöründen fazlaca var. Eskiden ise nüfus fazla esnaf azdı. İşlerin düzeleceğine umudum var. Umutsuz yaşanır mı hiç…  diyor .

 

 

Gülşehir ilçemizde bir diğer esnafımız Lokanta İşletmecisi / Esnaf ağabeyimiz  oda şunları söylüyor  “Ciddi ciddi Gülşehir’den gitmeyi düşünüyorum…” “Dede baba mesleği olarak devam ettiriyorum bu işi. Yaklaşık bir asırlık geçmişimiz var. İşyeri ailemize ait. İşler bu sıralar çok düşük. Bunu Gülşehir’de insanın olmayışına bağlıyorum. Nüfus çok düştü. Yazın biraz nüfus oluyor. Yani üç ay iyi, sonrasında Gülşehir boşalıyor. Emekliler Ramazan’ı tutup, kışı büyükşehirlerdeki çocuklarının yanında geçirmek üzere çıkıyorlar. Üniversite öğrencisinin küçükte olsa katkısı var ama bu uzun vadede daha iyi olabilir. Her çeşit yemeği 2 ile 10 arası veriyoruz ama, öğle saati olmasına rağmen lokantamız gördüğünüz gibi boş. Şu sıralar ete inanılmaz bir zam geldi. Kilosu 30 TL iken , şimdi 40 – 50 TL. Bu işin düzelmesi için nüfus lazım, nüfus içinde yatırım lazım. Siyasilerden hiçbir beklentim yok. Nüfusun bu derece düşmesi, bu memleketi idare edenlerin sorunudur. Benim dedem, babam bu işi yapmışlar, buranın şartlarına katlanmışlar. En azından iş varmış o zamanlar ama şimdi işte yok ve ben ciddi ciddi Gülşehir’den gitmeyi düşünüyorum. Ben burayı kapattığımda 4 tane elemanım var. Hepsi işsiz kalacak. Ama onların parasını veremeyecek durumdaysan, onların sigortasını ödeyemeyecek durumdaysan ne yapacaksın ki başka. Bakın burası Gülşehir’in en işlek caddelerinden biri ve durumlar bu. Birde maalesef işi bilen değil az parası olan dükkan açıyor. Ben 2015 ve 2016 yılında açılan lokanta ve benzeri sayılarına bir bakılmasını isterim ama belediye halen gıda , yemek ve o tarz yerlere ruhsat parası gelsinde nasıl gelirse gelsin mantığıyla herkese ruhsat veriyor. Bizim caddede 2 esnaf idik bu sektör de şimdi aynı cadde üzerinde 8 esnaf olduk hepimiz insanlara restaurant lokanta sektöründe hizmet veriyoruz. E sonuç böyle olunca iş güç olmayınca gitmeyi düşünüyoruz diyor.

 

Sonuç olarak bende aynı zamanda esnafım bizde kısaca bahsedelim diyorum. Malum  Nüfus yok, gün geçtikçe de eriyor. Nüfusun çoğu da alım gücü dolayısıyla peşin olunca il merkezi veresiye olunca ilçe esnafına kayıyoruz . İşyerim kira değil hal böyle olunca idare ediyoruz. Ancak gerçekten ilçemizde esnaf olmak çok zor bunu bilmek gerekir. Hatta çarşıda gezerken bazı yeni açılan yerlerin kapandığını gördüm üzüldüm. Bağ-Kur primlerini malum aldı başını gitti bağkur prim konusunda hükümetin çalışma yapması lazım , bağku ödemek zorlanan esnaf çok görüdğüm hatta borcu olanda çok. Artık her şeyimizden kısmaya başladık. Telefondan, gıdadan kıstık. Gülşehir’de sorunların çözülmesi nüfusun çoğalmasına bağlı. Dışardan nasıl diğer yerlere ilçe halkı gidiyorsa doğal hakkı tabi peki bizim ilçeye dışardan kim geliyor dışardan halklar ilçeye çekilmeli  Şu an için üniversitenin katkısı az ama zamanla çoğalacağına inanıyorum. Siyasilerden beklentilerimiz Gülşehir’e sahip çıksınlar. Sorunlara çözüm üretsinler.”  Birde en önemlisi halen şunu bilmiyoruz elin kötüsü kendi iyimizden  daha iyi mantığı değişmeli. Unutmamalıyız. Bu ilçede yaşayanlar olarak acımızda iyi günümüzde gene bir birbirimizin muhtaç olacağız. Bırakalım kısır çekişmeleri yoksa gemi batıyor. Hep birlikte batacağız. Saygılarımla

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu