İnanmak ve ibadet Etmek
AHMET ÖZKUL

İnanmak ve ibadet Etmek

 

Allah’a C.C. hamd Peygamber s.a.v. Efendimize salat ve selam ederim. Rahman ve Rahim olan Allah’ın C.C. adı ile başlarım.

 

Kıymetli okuyucular.

 

Bir dine inandığını söyleyen kişinin inandığı dinin imani esaslarına riayet etmesi gerekir. Bununla birlikte dinin inananlarından yapmasını, terketmesine ve hatta yaklaşmamasını istediği bazı hal, tutum ve davranışlarada uyması gerekir. Bu ifade bütün değerler tarafından kabul edilir. Aynı zamanda bizim müberra dinimiz İslam tüm insanlığa bu hususu vaaz etmektedir.

 

Biz müslümanlar olarak Rabbimizin Peygamber s.a.v. Efendimize vahyettiği Kerim kitabımıza, o kitabın yaşayarak ve anlatarak ilk ve en güzel açıklayıcısı olan Rasulullahın yoluna sünnetine uymamız lazım gelir.

 

Ben müslümanım deyipte kitabın her hangi emrine karşı çıkan veya alay eden kişi küfre düşer. Lakin inkar etmeden Allahın C.C. emirlerini terkeden yani farz ibadetleri yapmayan kişi günahkar olur. Farz ibadetleri yapsa, lakin haramları ihlal etse yine günahkar olur. Pekala bu hususta Allah C.C. ne diyor?

 

Gafillikten ibadetleri terkedenlere, nefsine ve şeytana uyup gözü kapalı haram işleyenlere Rabbimiz tevbe edin buyuruyor. Günahına tövbe etmeden, hak sahibinin hakkını vermeden Azrail’e a.s. canını verenin ahirette akıbeti ne olur?

 

 

Rabbimiz Tahrim suresi 8. ayetinde şöyle buyuruyor. Ey iman edenler samimi bir tövbe ile Allah’a C.C. dönün, umulurki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter. Şimdi şu soruyu soralım kendimize. Bir işe memur edilen kişi, görevini kasten yapmasa, görev yerini mazeretsiz izinsiz terketse o memurun amiri biz olsak ne yaparız.

 

Bizler Allah’a kulluk, görevine müslümanım diyerek talip oluyoruz. Müslüman olarak Allah’ın C.C. yeryüzündeki bir halifesi, bir kulu, bir memuruyuz. Kulluk memuriyetimizi layıkıyla yaparsak baki alemde mükafatlarımız sonsuz olur. Yaşantısı ile Kur’an olan Peygamber s.a.v. efendimizin her bir uygulaması bize hayat nizamı olmalıdır.

 

İman ile hayat bulan ruh, sünnet ile yaşam sürerse ölüm düğün olur. Baki alemde yurt cennet olur. Sünnetine uymadığımız, öğütlerini tutmadığımız, emanetlerine sahip olmadığımız Peygamber s.a.v. efendimiz ahirette bize şefaat edermi, yoksa davacımı olur?

 

Rabbimiz günahlarımızı affet, bize razı olacağın bir hayat yaşamayı nasip eyle, peygamber s.a.v. efendimizin sancağı altında toplanmayı nasip eyle, bizi cennette Cemalinle müşerref eyle. Amin.

 

Ahmet Özkul   İletişim =   ahmetozkul79@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu