Müslümanlar ve Dosdoğru Yol
İSMAİL GÜR

Müslümanlar ve Dosdoğru Yol

İlkel insanı, insan eden, birlikteliktir: Birlikte yaşamak, birlikte avlanmak, yaşamayı kolaylaştırmak için gerekli alet ve edevatı birlikte yapmaktır.

 

 

İnsan, avcılığı, alet yapmayı, ateş yakmayı, ev kurmayı ve toprağı işlemeyi diğer insanlarla birlikte el ele vererek öğrenmiştir. İnsanlar yalnız olsalardı, hiçbir zaman insan olup bir kültür yaratamazlar; hayvan olarak kalırlardı.

 

 

İnsanlar hep birlikte çalışır ve çalışırken de hayvanları bu çalışmaya ortak ederlerdi. Elde ettiklerini de belki pek adaletli olmayabilirdi ama yine de bölüşürlerdi. Birlikte iş yapma ve ortak çalışma kültürü yok oldukça elde edilenler azalmış, paylaşım kavgaları da o oranda artmıştır. Kavgaları yok etmenin birinci şartı, birlikte çalışıp çok üretmek ve adaletli bir şekilde paylaşmaktır.

 

 

Günümüzde ortak çalışma ve iş yapmayı düşünenlerin ve ortakların erdemli olması gerekmektedir: Bilgili, akıllı ve utanma duygusuna sahip olmalıdırlar. Öfkeden, aç gözlülükten, kıskançlık ve çekememezlikten uzak olmalıdırlar.

 

Büyük Türk Mutasavvıfı Hacı Bektaş-ı Veli: “Öfke gelince akıl gider,

 “Tamah gelince utanma gider,

 “Haset gelince bilgi gider.” diyerek ne güzel anlatmıştır.

Öfke, tamah ve haset yüzünden başında akıl, yüzünde utanma ve gözlerinde bilgi kalmayan bir insan kime ne kadar güven verebilir ki etrafında ortak iş yapacak insan bulabilsin. Ortak iş yapabilmek için ilk ve temel şart;  güven ve gönüllülüktür.

 

 

Elde edilemeyecek şeye göz dikenler, olmayacak sözleri tasdik edenler ve güvenilmeyen insanlara bel bağlayanlar devamlı aldanırlar.

 

İnsanlar, emniyete, adalete ve refaha muhtaçtır.

Dikkat edersek, dünyada emniyetin, adaletin ve refahın olmadığı veya en az olduğu ülkelerin, halkının Müslüman olduğu söylenen ülkeler olduğu görülür. Bu ülkelerde bırakın emniyeti, adaleti, refahı ve mutluluğu; terör, savaş,  kan, gözyaşı, açlık hâkimdir. İnsanların sebep olduğu bu duruma ilave olarak büyük felaketler ve doğal afetler de en çok bu ülkelerde meydana gelmektedir.

 

 

Bütün bu yaşananların neden Müslüman ülkelerde meydana geldiğinin bir sebebi olması gerekir. Tek ve büyük Allah’ımız, yarattığı ve şereflendirdiği kullarının mutluluk yerine acı çekmelerini, aç kalmalarını ve perişan olmalarını hiçbir zaman istemeyeceğine göre demek ki bu yaşananların sebebi “Kul” dur.

 

 

İranlı Rahman ve Askari, inanç ve ibadet konusu hariç tutularak sadece Allah’ın kullarından yapmalarını ve uymalarını istediği hususları ölçü alarak 208 ülke için temel “İslamlık” sıralaması anketi yapmıştır. Bu araştırmada; Yeni Zelandabirinci, Lüksemburg ikinci, İrlanda üçüncü sırada yer alırken, Malezya otuz sekizinci, Türkiye yüz üçüncü, Suudi Arabistan yüz otuz birinci ve İran yüz altmış üçüncü sırada yer almıştır.

 

 

İnsanı yaratan Allah, insanın nasıl yaşayacağını Kur’an-ı Kerim’de bize bildirmiştir. Bu formatlara uygun yaşayan insan ve toplumların daha mutlu ve huzurlu yaşayacakları kesin hükümdür.

 

Anlaşılıyor ki; “Müslüman’ım” diyenler  “Dosdoğru yolda” gitmiyorlar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu