Haklıdan yana  tavır koymayan insan, insan değildir.
CAN TAŞKIN

Haklıdan yana tavır koymayan insan, insan değildir.

                             

 

             Timur'un fili, Nasrettin Hoca ve bir anı...                   

                                                                                             

            Bu hafta sizlere farklı bir yazı yazma isteği buldum. Devamlı arkadaşlarıma anlattım bir hadise ile yazıma başlayayım dedim. Hadi Bismillah….

            Moğol Hakanı Timur Han, Türk-İslâm dünyasının büyük hükümdarlarından olup tarihin en büyük cihangirlerinden  birisidir

            Yıldırım Beyazıt, 1402 yılında Timur'a yenilince Ferruhşah Mescidi'nin cenazelik bölümüne hapsedilir. Yüzüğünde sakladığı zehri içerek intihar eder.

            Timur, Anadolu’ya girdiğinde beraberinde Akşehir'e bir erkek fil de getirir. Bahçelerde ve tarlalarda serbestçe gezen fil, ekinlere zarar verir. Öyle ki silip süpürür! Timur Han'dan korkarak kimsenin dokunmaya cesaret edemediği söz konusu fil, Akşehirlilerin başına belâ kesilir. Timur'un zulmünden bunalan Akşehir halkı toplanıp Nasrettin Hoca'ya giderler:

            — Hoca efendi, biz gidip Timur Han'a derdimizi anlatmaktan korkuyoruz. Ne olur, ne olmaz, yanlış bir şey söyleriz, başımıza iş açarız. Yarın sabah bizimle beraber gel, sözcümüz ol, derdimizi anlatalım, derler.

            Ertesi gün kalabalık bir grup olurlar. Hoca önde, diğerleri arkasında yola koyulurlar. Nasrettin Hoca, Timur Han'a söyleyeceklerini özenle kafasında tasarlar. Timur Han'ın otağına yaklaştıklarında Nasrettin Hoca, peşinden gelenlere son talimatını vermek amaçlı arkasına dönüp baktığında kimseleri göremez. Hepsi korkudan birer ikişer savuşmuşlar.

            O sırada çadırının önüne çıkan Timur Han, Hoca'yı görerek yanına çağırır. Biraz hoşbeşten sonra Hoca'ya ziyaretinin nedenini sorar:

            —Hünkâr’ım, Akşehirliler getirdiğiniz fili çok sevdiler. Hayvanın tek başına sıkıldığını görüp üzülüyorlar. Dişisini de getirtmeniz için beni gönderdiler, der!

            Timur Han bu sözlerden hoşlanır:

            — Akşehirlilere selâm söyle. İsteklerini yerine getireceğim, yanıtını verir.

            Nasrettin Hoca,  Akşehir’de kendisini beklemekte olanlarla karşılaşınca:

            —Timur Han'ın size selâmlarını ve müjdelerini getirdim. Belânın dişisi de geliyor, der.

             Bir süre sonra filin dişisi de Akşehir’e getirilir. Elbette sap, saman, arpa yem de dayanmaz ve tez zamanda tükenir.

                                                           **

                       Yukarıdaki fıkrayla örtüşen mesleki bir anımı aktarmayı uygun buluyorum:

            İlçede malumunuz gazete işine yeni atıldım. Nereye gitsek halktan hem güzel hem de sitemli laflar duymuyor değiliz. Tabi malumunuz Nisan başına kadar ilçede gündem seçim hal böyle olunca da kimin yanına gitsek neden bunu yazmıyorsunuz, gazeteciler korkak, satılmışsınız, yalancısınız gibi sitemlerle karşı karşıya kalıyorum. Tabiî ki herkes kendi aklınca haklı olunca birilerine cevap vermekte mümkün olmuyor.

             Malum ilçemizde seçimde farklı parti seçmenleri amcalarımız, ağabeylerimiz, yani kısaca kadın erkek tüm ilçe halkı şimdiki belediyeye veryansın ediyor. Bu veryansın da da bizde nasibimizi alıyoruz yani Gülşehir de   gazeteci yok siz işinizi yapmıyorsunuz diyorlar peki şimdi ben meslektaşlarım adıma sizlere soruyorum. 4 yıldır siz hiç işinizi yaptınız mı?  İşte olaylar ve kanıtları ;

1)    Herkes baraj konusunda Belediyeye ağzından gelen gidiyor. Vay tarlalarımız sular altında kaldı. Araplı elimizden aldılar. Peki Araplıda tarlası olan halk baraj yapılırken ne kadar tepki verdi. Yoksa 500 TL eden arsasını 4.000 TL ye alınca üzerine de tarlasında bulunan odunları alınca göbek atmadılar mı, Adliyeye gidip gelip dava açacaklarına paralar ne zaman yatacak diye soranları ben biliyorum. Neden tepkinizi farklı koymadınız da iş işten geçtikten sonra paralar bittikten sonra veryansın ediyorsunuz. Tabi içimizde bu duruma farklı yaklaşanlarda oldu ama Nasrettin Hoca misali olmadı mı kim mi ben birini söyleyeyim Ayakkabı Sezai abi hatırlayın o zamanlar neler dedi.

2)    Üniversite konusu ; Yine belediye üniversite gelecek diye ilanlar verdiğinde herkes koşarak evini kiraya vermek için yarışa girdi. Para geliyor dedi. Zengin olacağız dedi. Ama kimse oturup bu nedir şehre faydası varmıdır. Soran olmadı. Olduysa da hocanın akıbetine uğradı.

3)    Toki Projesi – Kepez otel Projesi – Pazaryeri Projesi -  Çöp İhalesi – Kızılırmak Kokusu – Sadabad Parkı – Sivri sinek – Tuzköy ve Karacaşarın mahalle oluşu – Kasabaların köy oluşu – Su sorunu – Turizm Projeleri şu gece vakti aklıma gelenler bunlar ne tepki verdik ne güzel dedik her şeye ses çıkarmadan kabul ettik.

Sonra Can hadi sen Nasrettin Hocasın başkana bir yazı yaz. Yazmazsan korkak, yalancı, taraf bir çok sıfat eklediler. Peki var mı bizlere destek olan öncelikle benim tavsiyem bir iş yapanın şevkini kırmayın iyi yaptıklarına destek olunuz. Kötü gününde yanında bulununuz. Nasrettin Hoca misali yalnız bırakmayınız. Yoksa erkek file bir eş gelebilir. 

             Oysa ben adalet olmayan şu ülkemizde Adalet istediğim için  dik duruşumdan ödün vermediğimden dolayı nelerle karşılaştım. Bunları anlatmama gerek bile yok zaten fısır fısır konuşulanları duyuyorum. Ancak kimseden akıl almadığım gibi kimseye de hesap vermiyorum. Tek hesap vereceğim var bu dünyada çok sevdiğim ve saygı duyduğum yeri geldiğinde fikir alış verişinde bulunduğum yeri geldiğinde fikir ayrılığı yaşadığım BABALARIM ALİ TAŞKIN ve CENGİZ PUSAT ANNELERİM KIYMET TAŞKIN ve MİYASE PUSATTIR.  diğer dünyada ALLAH C.C

               En büyük destekçim sermayem eşim kazanımlarım ise çocuklarımdır.

               Yaşadığım olaylardan önce üzüldüm ne ki sonrasında eğilmediğimden onur duydum!                                                                       

               Ne ki insanların bilinçsizliği ya da her türlü olumsuzluğa çanak tutulması, beni doğrularımdan alıkoyamaz. Hak bildiğim yolda yalnız da olsa giderim. Zaman,  her türlü sorunun ilacıdır. Gerçekler er ya da geç gün yüzüne çıkar, inancındayım. 

              Yaşadığınız ortamlarda bu tür örneklerle karşılaştığınızı sanıyorum.Kendileri için zor bir görevi yapmak üzere yola koyulanı yalnız bırakmak, insanlığa sığmaz. Haklıdan yana tavır koymayan insan, insan değildir. Okuyan herkese teşekkür eder. Desteklerinizi en azında bu yazı okuyanlar söylerse cesaretimizden bir şey kaybetmemiş olurum.

 

                                                                    

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu