Gülşehir’in En Büyük Ayıbı!
CAN TAŞKIN

Gülşehir’in En Büyük Ayıbı!

Gülşehir siyaseti ve bürokrasisi, Gülşehir İmam Hatip Okulu inşaatı yeri konusunda maalesef sınıfta kaldı.

 

Sadece sınıf da kalmadılar, Gülşehir’in ve memleket meselelerinin ne kadar sahipsiz olduğunu da ortaya koydular.

 

Yaklaşık 4-5 yıl önce, nasıl Cips Fabrikası inşaatı konusunda sınıfta kaldıysak ve şuanda İmam Hatip Okulu inşaatının son durumunu karşılaştırırsanız, memleketin ne kadar sahipsiz olduğunu görürsünüz.

 

Sağolsun Bakan Bey Nevşehir’e okul yapılmasını onaylamış. “Gidin yer bulun” demiş.

 

Gülşehir’in siyasetçi ve bürokratları, kısa sürede yer meselesini halletmiş, ihaleye çıkılmış, inşaat başlamış ve yüzde 80 bitme aşamasına gelmiş okulun peki ya yeri hiç sorgulanmamış bile, bürokratlar ayrı telden, siyasetçiler ayrı telden çaldı, çalmaya da devam ediyor. Okulun yapılacak yerine ilerde sizin çocuklarınız, torunlarınız veya akrabalarınız kızları erkekleri gidecek peki okul bitip hayata geçince oraya okulu yapanlara Allah razı olsun derken içlerinde hiç mi bir üzüntü kızma olmayacak.

Yazık...

Bir Tepkide ilçede Sadabad Pakı içindeki düğün salonundaki inşaatına Gülşehir milliyetçiliği para olarak algılandığını bir kez daha gördü gerçi milliyetçiyim ben deyip paraya temah edenleri çok görmeyelim onlar kefenlerine cep dikmişler insan hakkı, adalet, ne bilsinler orda laf söylerle ancak Can Taşkın düğün salonunu başkan ona vermedi ondan yazdı bu yazıyı bile derler demedi demeyin. İhale yapılarak vereceğim diyerek bir çok insanı bekletenler yine işlerine gelince ihalesiz verdi mi gene pes diyorum

 

İmam Hatip konusunda çağ atlayan ilçe Düğün salonu konusunda paraya doydu. Göremede iş yeri açan Gülşehirli bir dost oralı olmadığı için ruhsat alamıyorum abi diyor.

 

Tabi bu durumlara vatandaşlardan hala çıt yok. Neden zamanı var. Eşek karşı dağa geçtikten sonra iş bittikten sonra sen deh desen ne olur. Zaman dediği seçim diyor yani 3 ay konuşuruz sonra sesimizi keseriz diyorlar yani Gelene Paşam gidene gülene zihniyeti…

 

Neyse Ramazanın ilk gününde amacımız kalp kırmak değil İnşallah yanılan ben olurum.

İnşallah, nüfusa göre en çok işsiz ve iş olmayan ilçeler arasında olmaktan kurtuluruz

Böylece siyasetçilerin ve bürokratların karizması da kurtulmuş olur. 

 

Gülşehir’deki para, ne yazık ki Gülşehir piyasasına girip değer üretmeden Gülşehir’in dışına çıkıyor. İhalelerle, dışarıdan gelip iş yapıp giden esnaflarla veya Gülşehir halkının alıveriş için çok sık Nevşehir’e  gitmesi ile paramız uçup gidiyor. Bu da Gülşehir esnafının pastasını küçültüyor, dolayısıyla Gülşehir’i küçültüyor.

     

Gülşehir’in karar vericilerinin buna dur demesi ve halkının da buna destek olması lazım.

     

Peki bu mümkün mü?    Elbette ki mümkün.

 

Şöyle ki, Gülşehir’den dışarıya giden paranın bir çoğu ihaleler yoluyla gidiyor. Hal böyle olunca, bu şehirde ihale yapan kurumlar, ihalelerin yerli firmalarda kalması yönünde düzenlemeler yapmalılar. Mesela işyerleri, okullardaki yemek ihalesinde 2 yıl Gülşehir’de ikamet şartı koymak bunun en güzel örneği.

Bu gerçekleşirse para Gülşehir’de kalır.

Diyelim ki bu olmadı. İhale çok büyüktü veya teknik olarak Gülşehir’deki firmaların altından kalkamayacağı ihalelerdi. 

Her şeye rağmen, bazı ihaleleri, ilçe dışından gelen firmalar alabilir. O da kabulümüzdür. Bu noktada yapılması gereken de bu firmaların, ihtiyaç duydukları malzemeyi Gülşehir’den almasını sağlama yönünde düzenlemeler yapmak veya adımlar atmak.  

Biz, A firmasından alsın B’den almasın, falandan alsın filandan almasın, şunu şuradan bunu buradan alsın gibi bir anlayış içerisinde değiliz. Gülşehir’den alsın, para Gülşehir’de kalsın da kimden alırsa alsın.

Bu durum, Gülşehir dışından gelen firmalara düşmanlık yaptığımız anlamına gelmesin. Gelsinler, ihalelerini alsınlar, işlerini yapsınlar ama bu şehre sadece çöplerini bırakmasınlar. 

Biz, sadece, Gülşehir’in parasının Gülşehir’te kalması ve bu şehrin kalkınmasına hız kazandırmasını istiyoruz.

Burada şunun da altını çizmekte yarar var. Gülşehir esnafı ile dışarıdan gelen firmalar arasında büyük fiyat farkları yoksa ve devlet zarar uğramayacaksa bu yapılmalı. Gülşehir esnafı da, dışarıdan gelen firmalarla rekabet edebilecek fiyatlar vermeli. Kendilerine çeki düzen vermeli Nevşehir ili aralarında fiyat farkı olmamalı.  

Devleti de milleti de, fırsatçıların insafına terk etmemeli. 

Bu konuda da, ilçemizin yöneticilerini, esnaflarını ve halkını duyarlı olmaya davet ediyorum.

 

Hani her yerde, söylenen ; “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” Biz de diyoruz ki; Gülşehir esnafını yaşatalım ki, Gülşehir yaşasın!

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu