Gülşehir'de Bu Yazıyı Okuyanlar Şok Olacaksınız !
CAN TAŞKIN

Gülşehir'de Bu Yazıyı Okuyanlar Şok Olacaksınız !

Daha küçücük yaşlardayken, Taşkın ailesinini bir ferdi iken annem ve babamın bana aşılamaya çalıştığı dürüstlük ve insan sevgisi, hayatım boyunca bana yön veren bir izlence oldu.

 

 

Yalan ve yalakalıktan ne derece korktumsa, dürüstlük ve insan sevgisine bir o kadar sarıldım.

 

 

 

Sanıyordum ki, küçük yaşlarımda en değerli vasıflardan olan dürüstlük ilkesi ve insan sevgisi, yaşam boyu toplumumuzun da öncelikli değerleri arasında yer alacak. Şimdilerde bende baba oldu çocuklarımı da öyle yetiştirmeye çalışıyorum. Ancak günümüzde sanki daha zor gibime geliyor.

 

 

Büyüdükçe, anladıkça, yıllar geçtikçe gördüm ki, benim senelerce büyük bir tutku ve inançla sarıldığım dürüstlük ve insan sevgisi çoktan tarihe karışmış da haberim olmamış.

 

 

Tarihe karışan bir zamanların bu öncelikli değerlerinin yerini ise, yalakalık, karşılıklı çıkar ilişkileri, bencillik ve sevgisizlik almış.

 

 

Şimdi anlıyorum ki, zaman zaman kendimi dünyada nesli tükenmiş bir varlık gibi hissetmem boşuna değilmiş.

 

 

Şimdi ne zaman insanların içine karışsam, o yoğun kalabalıklarda bir zamanların bu iki değerli vasfını arıyorum.

 

 

Ama bulamıyorum.

 

Günümüzde inanılmaz hadiselere şahit oluyor ve artık şaşmamam ve hayal kırıklığına uğramamam gerektiği halde, ne yazık ki halâ hayal kırıklığı yaşamaktan kurtulamıyorum.

 

 

Kimi yerde büyük bir çabayla, en yakınının sırtından ve emeğinden bile rant sağlamaya çalışanlarla karşılaşıyor, kimi zaman incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerden insanların gırtlak gırtlağa geldiğini görüyorum. İnsanların birbirine gerek yüzleriyle değil maskelerle yaklaşması, çıkar bitince dostluğun bitmesi ise içimi kanatıyor.

 

 

Kaybedileli bir hayli zaman olan güven ve insanlık sevgisi, günümüz şartlarında gülüp geçilen ve enayilik olarak algılanan sözcükler olduğu için, insanların para, şan ve şöhret önünde eğildiğini, fakirlik, iyi niyet, dürüstlükten bucak bucak kaçtıklarını görmek bana acı veriyor.

 

 

Artık kim nereden ve kimlerden çıkar sağlayacaksa onun önünde eğilir hale gelmiş, yoluna engel olarak gördüklerini tepip geçmeyi ise başarı ve kazanç olarak görmeye başlamış.

 

Gülşehir’de arkasından attığı kişileri menfaatine yönelik bir iş yaptımı yada işi olunca birde öyle dinlemek lazım insanları….

 

 

Kimi zaman Gülşehir sokaklarında yürürken örneğini verdiğim olaylarla karşılaşıyorum ve yüzümde istemsiz acı bir gülüş beliriyor.

 

 

30 Mart Yerel seçimleri bitti  yaklaşık 8-9 ay geçti. Hacıbektaş yolunda bir petrolde oturuyorum. Gülşehir’de parayı seven bir  büyüğümüz geldi ve bana Vahdi Başkanı sayende kazandı. Gazeten ile çok destek verdin. Onu8 basın karşısında asla yalnız bırakmadın. Hatta seçim boyunca tek gazeteci sendin yanında ve başarılı oldun. Gülşehir’de o kadar gazetecinin işinde sadece sen destek verip MHP seçim bürosunu ziyaret eden video ve fotoğraf çeken sendin. Başkan Vahdi’nin yanında durdun ve kazanmasına vesile oldun artık Gülşehir’de senin sırtın yere gelmez. Ancak ondan bir halt olmaz çok önceden tanırım. Gülşehir için büyük şeyler bekleme demişti. Bende bakalım göreceğiz demiştim. Aklı sıra kendi adamı olmadığı düşüncesiyle bir halt olmayacağını söylüyordu.

 

 

Buraya kadar her şey normaldi ancak geçen haftalarda Belediyede büyük bir işi bitiren bu parayı çok seven büyüğümüz işini hallettikten sonra bir halt olmaz dediği başkana belediyenin sosyal medyasındaki haberinin altına öyle pof poflu yorum yazmış ki okuduğumda beni resmen şoke etti.

 

Zamanında bir halt olmaz dediği Başkan Vahdi,ne olduysa birden sözüm ona büyük başkan olmuştu.

 

 

Fakat dürüstlük bu kadar ucuzlamış mıydı ?

 

Para insanlar arasındaki ilişkiyi nasıl bir değiştirmişti ?

 

Sadece çıkara dayanan, laçkalaşmış bir ilişki..

 

Dürüstlük, ahlak bunun neresinde ? Bu minik bir örnekti.

 

Başkan Arısoy'dan para isteyip vermeyince ondan kötüsü yok yani  öyle mi ? Para istediler alamadılar şimdi arkasından atıyorlar. 

 

 

 

Toplumda bu ve buna benzer öyle çok örnek var ki saymakla bitmez.

Ve artık anladım ki, güven, sevgi, saygı kavramı anlamını çoktan yitirmiş ve toplum çıkar, yalakalık, bencillik olaylarıyla adeta akraba olmuş..

 

Yazık!..

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu