Gülşehir'de Huzursuzluk Var Dikkat
CAN TAŞKIN

Gülşehir'de Huzursuzluk Var Dikkat

Son zamanlarda Gülşehirde hiç kimsenin istemeyeceği bazı olaylar iyice artış göstermeye başlamıştır.

 

 

Devletimiz tarafından alkol satışı, reklamı, kullanım yeri gibi konularla ilgili torba yasası çıkarılarak yasaklar ile bir şeyler çözülmeye çalışılırken bazı konuları medya olarak aman ilçemiz kötü olmasın diye irdelemiyoruz. Millette görmüyor sanıyor dile getirmiyor sanarak sitem ediyor bazende ancak gerçekten ilerde önünü alamayacağız bazı olaylar Gülşehir ilçesinde oluyor. Bunuda ilçenin yöneticileri görmüyor yada görmezden geliyor.

 

 

Şimdi o ilçe yöneticileri sen görüyorsun git karakola şikayetçi ol diyecekler ancak bazen bende bunları görmüyorum ancak halkın içinde olunca halkın anlatmasından ilçede yaşayan bir bayanın veya bir gencin anlatmasında dinliyorum. Bazen de şahit oluyorum. Ancak ne yapayım yani elime alayım değneği , baltayı , pompalıyı tek tek temizleyim mi ? Yok yap derseniz yaparımda evvelallah ancak hukuk devleti diye övündüğümüz ülkemizin  güzel ilçesinde böyle çarpıklara yol veriliyorsa yada verilmeye çalışılıyorsa verin yolu bana bak neler yapıyorum. Ancak kavgayı tavsif etmemem ve aile terbiyesiyle büyüyen bir birey olarak bunların yapmam. İnsan eğer Kemal ise (kamilse) zaten onlara diyecek bir şey yok ancak insan beşerse ozaman insan şaşar o şaşan insanlara da çare olmak topluma zarar verenlerin topluma kazandıramıyorsak toplumdan uzaklaştırmak lazım.

 

 

HARAM HELAL OLMUŞ KİMİN UMRUNDA

 

Dediğim şu birazdan yazının devamında anlatacağım olaylara çare üretecekler hukuk içinde çözümler bularak halka , işletmeciye,ilçenin geleceği gençlere hem eziyet hemde kötü örnek olanlara

 

 

Alkol yasakları  çıkarken bazı kesimler bu tasarının geleceğimiz için çok iyi bir adım olduğunu öne sürerken, bir diğer kesim de ülkemiz için üzücü bir yasak olduğunu dile getirdi.

 

 

Gülşehir  ilçesinde tam otuz altı yıldır yaşıyorum. Doğma büyüme buradayım ilçede yaşarken hayatımda karşılaştığım vakaların büyük bir kısmını maalesef alkol kullanımı sonucu oluşan olumsuzluklar oluşturuyor. Belki sizler bu vakaların büyük bir kısmından haberdar olmuyorsunuz ama bu güzel ilçede alkolün acı hezimetini yaşayan o kadar çok vatandaşımız var ki bizleri derinden üzüyor.

 

 

Alkol almış, kocasından ağır küfürler işitip üzerine bir de dayak yiyen ablamızın bir yandan ağlayıp bir yandan içinde bulunduğu durumdan utanmasına en yakın şahit bizleriz.

 

 

Yine alkol sonrası bir kaldırım taşında sızıp altını ıslatan üç çocuk babası vatandaşımızın düştüğü duruma üzülen bizleriz. Ayakta bile duramazken motosikletine binen ve sonrasında virajı alamayarak yoldan uçan iki çocuk babası adamın da yardımına giden ve üzülen bizleriz. Alkolün etkisi ile birbirini bıçaklayan,camı çerçeveyi indirip damarlarını kesen vatandaşlarımız var maalesef.Ve bunun gibi daha bir sürü olumsuz durumlar maalesef ilçemizde ve ülkemizde her daim yaşanmakta.

 

 

“İçki bütün kötülüklerin anasıdır” buyuran peygamberimiz bizleri on dört asır evvel uyarmıştır. Yine Allah kulları üzerinde bir fayda göremeyeceğini bildiği alkolü dinimizde yasak kılmıştır. Buna rağmen ülkemizde kullanımı serbest olup gerektiği şekilde bu tasarı ile sınırlandırılarak gelecek neslimiz koruma altına alınmıştır.

 

 

Ben hiçbir anne babanın evladının içkiye özenerek bağımlı hale gelmesini isteyeceğine inanmıyorum.

 

 

Tabii ki Türkiye özgürlükler ülkesi. Ancak özgür olmak, senin içtiğin içki yüzünden, eşinin dayak yemesi veya senin alkollü olarak karıştığın kaza sonucu benim ölmem demek değil. Sen sarhoş olunca yaptığın puştlukları beni alttan almam gerekmiyor. Dün gece bir işletmeye sarhoş giren kişiyi alttan aldıysak bu önce Allahın bir kulu oluğu için ilçede tanınmış bir aileye mensup olduğu için birde işletmenin kendime ait olmadığı içindir. Bu böyle biline ancak ben hiçbir zaman şişenin içindekine , içene suç bulmuyorum. Esas görevlerini yapanlar görevlerini tam manasıyla yapsalar bu tiplerin olmayacağını düşünüyorum. Tabiî ki gündüz adam evladı olup saygı sevgi çerçevesinde sohbet edip ot atıp , hap atp , alkol aldıkran sonra hayvan olanlarında derdi vardır mutlaka ancak bu dert böyle çözülmez be kardeşim.

 

Senin ülkenin doğusunda gündüz normal esnaf , memur, avukat, köylü olarak geçinen ve sonra akşam karanlığında eline silah alıp ülkenin dışındaki tehlikelere karşı bizleri koruyan Mehmetçiklere silah sıkan hain, şerefsiz, haysiyetsiz, onun bunun çocuğu olan piçlerden ne farkın var. (Okuyuculardan Özür dileyerek sıfatları bizzat yazıyorum)

 

 

 

Gelecek nesiller adına bazı olaylara vurdum durmaz olmak toplumun en acı gerçeğidir. Okuyan , irdeleyen, takip eden, eleştiren, sohbet eden bireyler olmalıyız. Böyle bireyler yetiştiren tüm anne babalar kutluyorum.

 

 

 

İlçe anlamında ilçenin başın önce Kaymakamdır.

 

 

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sistemlerinde bir ilçenin genel yönetim hiyerarşisinin en üstünde bulunan, ilçedeki en yetkili makamdır. Kaymakamlar bir ilçe sınırları içinde hükümeti temsil ederler.

 

Peki Kaymakam ne anlama gelir ; Arapçadan dilimize geçmiş olan Kaymakam kelimesi, kaim ve makam kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

 

 

Kaim kelimesi birinin yerine geçen, makam ise rütbe, mevki anlamına gelmektedir. Öyleyse kaymakam kelimesini makamda duran kişi olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Bu makam, Osmanlı döneminde Padişahlık makamını temsil etmişse de günümüzde bu makamın karşılığı sayılabilecek olan Hükumeti temsil etmektedir.

 

İlçede hiyerarşik olarak en üst seviyede bulunan kaymakamlar, ilçe içerisinde gerçekleştirilmesi gereken çalışmaları takip ederek devamlılığını sağlar. Validen gelen emir ve talimatları uygulamanın yanı sıra kanun, tüzük, yönetmelik, hükümet kararları gibi bilgilerin ilan edilmesi ve takibi de kaymakamların sorumlulukları arasında yer alır. İlçe sınırları dahilinde idare ve zabıta da kaymakamın sorumluluğundadır.

 

 

Bu nedenle kaymakamın görevleri arasında ilçedeki huzur ve asayişin sağlanması da sayılabilir. 

 

Bir İlçede olaylar çoğalıyorsa önce bir gazeteci olarak Kaymakamı suçlarım kişi yada birey olarak değil makam olarak ;

 

 

Sonra kim var sırada İlçede görev yapan Savcı ve Hakimler ; Adalet Mülkün Temeli sözünü malk mülk anlayanlara değil mülkün millet olduğunu bilen savcı ve hakimlere diyorum.

 

Daha sonra ; Güvenlik kuvvetleri şehirlerde polis köylerde jandarma

 

Bu sırada Belediyeleri, STK ları , Gazetecileri, kurum Başkanlarını, Müdürleri, öğretmenleri sayıp gidebiliriz. Ancak balık baştan kokar beyler.

 

 

Gülşehir ilçesinde görev yapan kaymakam ilçeyi sarıp sarmalı kimseye ayrım yapmamalı konuşmalı görüşmeli bazı meslek sahiplerini yasal olarak engel olamıyorsa bu ilçede yaşaması gerektiğini bir büyük olarak anlatmalı.

 

İlçede haftasonu ilçenin yönetime şekil verenleri çarşıda , pazarda , mahallede , kimi zaman parkta kimi zaman futbol sahasında her zaman takım elbiseli ile değil bazen halktan biri gibi gezmeli ki ilçenin genci ,  esnafı  görmeli işini iyi yapmayanlar korkmalı işini düzgün yapanlar sevinmeli ilçede çarpıkları ben duymuyorum bilmiyorum diyorsanız. Buyurun hep beraber oturalım.

 

 

Ben gördüğümü, duyduğumu dile getirir görevimi yaparım. Ancak her zamanda süslü , tatlı sözler söyleyemem bu ilçeye sahip çıkan 36 yıllın aklımın bildiği 25 yıl desek bu dönemde 10-15 kişinin lafı dışında kafasını çıkaranı hiç görmedim. Siz gördüyseniz söyleyin ben özür dilemesini de bilirim. Gerçi Gülşehir’de yaşayan bir çok kişinin de umurunda olacağını sanmıyorum. Herkes işinin bittiğine bakıyor. İşin gene bitsin kardeş ancak birazda etrafına bak bu gerçekler gün gelir hepimizi yutar ki yutmaya başlamış.

 

 

Yazımda şunu da belirtmek isterim ki Özgürlükten bahsederken kendi özgürlüğünü yaşayanlara her alkol alanlara lafım yok ancak onlarda bu işlerin böyle olduğunu görüyor ve dile getiriyor. Umarım bir şeylerin görülmesi ve irdelenmesi için geç kalmış olmayız  Gelin hep beraber düzeltelim. Saygılarımla. Sağlıcakla. 

      

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu