Biz gazeteciyiz
ERDAL KESİCİ

Biz gazeteciyiz

Sizler sıcak odalarınızda rahat koltuklarınızda keyif yaparken sekreterinize ya da odacınıza köpüklü kahvelerinizin nasıl şekerli olup olmayacağının emrini verirken Bizler yine haber peşindeyiz bizler yine sizlere en doğruyu ve en düzgünü ulaştırma peşindeyiz.

 

 

İşin doğrusu bu biz gazeteciyiz. Kimi zaman bir dedikodudan yola çıkıp haberin gerçekliğini araştırırı kimi zaman da gördüğü, bildiği ya da duyduğu bir olayın kalbine kadar inen kişileriz.

 

 

Biz ne kadar yanlış isek sizde bizim kadar doğrusunuz. O nedenle biraz kendimizden bahsetme hakkım var. İşimiz gazete, televizyon, radyo, ajans, internet sitelerinden sizlere haber ulaştırmak. Sizin adınıza gördüklerimizi, yaşadıklarımızı ve tanık olduklarımızı bazen fotoğraf makinesi ile resimleyerek, bazen kamerayla çekerek sizlere ulaştırmaktır bizim işimiz. Birkaç dakikada okuduğunuz haberler ya da izlediğiniz bir haber için gazetecilerin ne kadar emek sarf ettiklerini ben bilirim.sizde bilin isterim.

 

Haber kutsal, haber yolunda yaralansak da hayatımızı kaybetsek de gazete çıkmak zorunda, haber dönmek zorunda İnsanlar yakınlarının acısına ağlarken Biz işimizi yapmak zorundayız. Orada yaşanan acının en can alıcı resimlerini çekmek için basarız fotoğraf makinemin deklanşörüne.

 

 

 

O acılar içerisinden bir babanın bir ananın feryadı yükselir çekilen resimlerde. İnsanız sonuçta, acımaz mı bizimde yüreğimiz en azından o baba kadar? Acır elbet ama biz gazeteciyiz.

 

 

Acımızı içimize gömüp bir daha basarız deklanşöre içimiz isyan ede ede kaza olmuştur bir yerlerde. Yine yollara düşeriz. Ulaşırız olay yerine. Paramparça olmuş araçlar, içindekiler savrulmuş dört bir yana.

 

Kimi anne, kimi baba, kimi daha bir yaşında. Nasıl dayanır buna yürek söyler misiniz? Biz dayanıyoruz.İçimizden isyan etmek geliyor, bazen gözlerimizden yaş akıyor ama yine basıyoruz deklanşöre, o kazanın ibret veren en çarpıcı karelerini çekmek için.

 

 

Siz hiç tanımadığınız sadece yarım saat önce hayatını kaybetmiş bir insanı ceset torbasına koydunuz mu? Biz koyduk .

 

 

Dost görünenlerimiz çoktur etrafımızda. Kimseyi memnun edemeyiz bir türlü, yapılan her haber dokunur birinin yarasına. Tehdit, küfür, dayak, mahkeme. Bitmez gazetecinin çilesi. Okul alanı olmuş yeşil alan, sonra turizm alanı, arkasından satılmış nasıl yazmazsın bunu bilerek.

 

 

Yazarsan vatan hainisin, şehrin yatırımını engelleyen adam, daha dün dost gibi görünenler bugün karşına geçip savaş açıyor sana Biz bir aynayız aslında. Yaşanan olayları siz gazete okurlarına, televizyon izleyenlerine yansıtıyoruz gördüklerimizi. Sizi evinizdeki koltuğunuzdan, olayların tam ortasına götürüyoruz.

 

 

 

Siz uyurken yataklarınızda, biz eksi 10 derecede haber peşinde bacaklarımız titrer ama zoruna gitmez kimsenin.Çünkü biz gazeteciyiz, ulaşmalı bu haber okuyucuya. Kutsaldır gazetecilik, dağ başında nöbet tutan Mehmetçik kadar.

 

 

Ne gariptir şu gazetecilik. Bazen dağ başında bir çobana misafir olur, ortak oluruz soğan ekmeğine, bazen valilerle dolaşırız makam otosunda. Bazen binmişiz bir otobüse genel başkan, başbakanla seçim gezilerine katılırız. Herkesin televizyonda gazetede gördükleri ulaşılmaz sanılan kişilerle yan yana, aynı masada, birlikteyiz. Biz gazeteciyiz, yok ki bunun bir sınırı. Yeter ki sen iyi yap işini. İşin getirir seni en ulaşılmaz yerlere. İşte biz gazeteciyiz. Biz gazeteciler olarak hep sizlerin yanındayız. Sevseniz de sevmeseniz de.

 

 

 

 

Kiminizin hoşuna gitmez yapılan haber atarsınız çamuru “ yalan haber” der karalarsınız yapılan haberi kiminizin hoşuna gide “bak birileri görmüş sonunda uğraşıyor” dersiniz. Biz gazeteciyiz Donkişot uz yel değirmenleri ile savaşan Biz gazeteciyiz. Birileri de bizim hatırımızı sorsun siz ne siniz diye

 

Bu arada kahveleriniz nasıl olsun orta,şekerli,sade hadi bana müsaade..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Kardeşler Tesisat işletmecisi Kalay Sel Gider Kum Kalır
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu
Gülşehir Protokolü Mantarkaya'da İftarda Buluştu